SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

29% Polaków nie martwi się, ile wyda na święta

Okres świąteczny to dla blisko 30% Polaków jedyny czas w roku, gdy nie martwią się tym ile wydadzą - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING", zrealizowanego przez Ipsos w trzynastu krajach Europy.

29% Polaków nie martwi się, ile wyda na święta

29% Europejczyków nie przejmuje się wielkością wydatków świątecznych. Polacy pod tym względem odpowiadali zgodnie ze średnią europejską (wyliczoną na podstawie odpowiedzi z 12 krajów Unii Europejskiej).

Najwyższy odsetek zanotowano w Rumunii (46%), a najniższe - w Holandii (16%) oraz Luksemburgu i Czechach (po 18%).

Wśród osób przyznających, że ubiegłoroczne święta sfinansowali z pożyczki, połowa deklaruje, że w tym roku wyda na nie więcej niż poprzednio.

Osoby, które przed rokiem sfinansowały święta bez zadłużania się, podeszły do tegorocznych wydatków ostrożniej – co dziesiąty badany zadeklarował zwiększenie wydatków w stosunku do 2012 roku. Większe wydatki planowało przeciętnie 14% Europejczyków. W Polsce ten odsetek wyniósł 16%, choć jeszcze rok temu odpowiedziało tak 22% Polaków.

Czterech na pięciu uczestników badania (79%) mających postanowienia noworoczne zadeklarowało, że dotyczą one pieniędzy. W Polsce odsetek ten wyniósł 71%. W Europie wśród finansowych postanowień na następny rok najczęściej wymieniana była deklaracja oszczędzania więcej (38%). W Polsce najczęściej wskazywana była natomiast chęć zmniejszenia zadłużenia (35%), podobnie w Czechach i Turcji. Z kolei mieszkańcy Rumunii i Luksemburga najczęściej deklarowali zamiar ściślejszego kontrolowania wydatków.

Wśród ankietowanych pojawiały się także sporadyczne opinie, że po okresie zaciskania pasa i kumulowania oszczędności w przyszłym roku chcieliby pozwolić sobie na więcej.

Badanie "Finansowy Barometr ING" zostało zrealizowane przez Ipsos na zlecenie Grupy ING w październiku i listopadzie 2013 r. metodą CAWI na grupie 12.637 respondentów w 13 krajach (Polska - n=1008, Austria, Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Turcja, Rumunia, Czechy).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 29% Polaków nie martwi się, ile wyda na święta

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
meta
no to zazdroszczę..u nas kiepsko w tym roku z kasą, więc się nie wahałam i zaczęłam szukać kredytu. ofert tyle że głowa boli! dlatego gdy w końcu znalazłam kredyt w skoku chmielewskiego, bardzo się ucieszyłam :) dobre warunki, dam radę spłacić a święta będą super!
9 8
odpowiedź