SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

3,19 mln linii z usługami szerokopasmowymi

Zaprezentowano wyniki badań dotyczących dostępu do szerokopasmowego Internetu w Polsce.

Cisco zaprezentowało wyniki raportu Broadband Barometer, pierwszego z cyklu badań zrealizowanych przy współpracy z firmą IDC. Analizie poddano wszystkie aspekty związane z szerokopasmowym dostępem do Internetu w Polsce i innych krajach Europy, od liczby użytkowników, wykorzystywanych technologii, dostawców sygnału i proponowanych przez nich cen, do rodzaju treści wyszukiwanych w Internecie. Według badań, liczba osób korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce rośnie; pod koniec 2006 roku do Internetu podłączonych było 3,19 miliona linii szerokopasmowych.
 
Z badań wynika, że rynek dostępu do Internetu Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Od stycznia do czerwca 2006 roku liczba użytkowników szerokopasmowego Internetu wzrosła o 20 procent. Przyczynami tak dynamicznego wzrostu są przede wszystkim spadek taryf usług telekomunikacyjnych i duża różnorodność ofert. Najbardziej aktywną grupą korzystającą z szerokopasmowego dostępu do Internetu są użytkownicy indywidualni, którzy wykorzystują 80 % wszystkich łączy szerokopasmowych. Wzrost zainteresowania dostępem do Internetu jest widoczny również wśród sektora biznesowego, a szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Na uwagę zasługuje też sięgający 90 % odsetek urzędów administracji publicznej wykorzystujących szerokopasmowy Internet.

„Szerokopasmowy dostęp do Internetu jest dziś równie ważny jak infrastruktura drogowa, kolejowa czy telekomunikacyjna. Ma bezpośredni wpływ na rozwój poszczególnych regionów, ale również przekłada się na wysokość PKB.” – powiedziała Paula Wąsowska z firmy Cisco.
 
Najpopularniejszą technologią, z której korzystają polscy internauci jest xDSL. Wykorzystuje ją 57 procent użytkowników Internetu w Polsce. Kolejny pod względem popularności jest dostęp poprzez sieć telewizji kablowych i sieci LAN. W badanym okresie, Internauci najchętniej korzystali z łączy o przepustowości  512 Kbps. Połączenia o niższej przepustowości zaczynają znikać z rynku.

Autorzy raportu podkreślają, że w Polsce wciąż odnotowywany jest niski poziom dostępu do Internetu wśród szkół, oceniany na zaledwie 40 procent. Można spodziewać się, że ten odsetek wzrośnie, jeśli zostaną podjęte równie efektywne działania, jakie zostały zrealizowane w jednostkach administracji publicznej.

„Badania przeprowadzone przez IDC wspólnie z Cisco pokazują, że liczba użytkowników korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu rośnie. Jednocześnie można zauważyć, że na internetowej mapie Polski wciąż są białe plamy. Są to głownie małe ośrodki miejskie oraz obszary wiejskie” – mówi Magda Borowik z firmy IDC. „Liczymy na to, że wyniki badań zainicjują dyskusję nad możliwościami poprawy obecnej sytuacji, zwłaszcza w takich istotnych z punktu widzenia rozwoju sektorach jak szkolnictwo.” – dodaje Borowik.

Raport Broadband Barometer opracowany wspólnie przez firmy Cisco i IDC powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych w jednostkach administracji publicznej i z dostawcami dostępu do Internetu. Uwzględniono również dane zgromadzone przez firmy teleinformatyczne, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz kwartalne raporty Głównego Urzędu Statystycznego. Podobne badania przeprowadzono w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Turcji i na Węgrzech.

Badanie objęło analizę porównawczą dwóch okresów czasowych – porównano stan na koniec czerwca 2006 oraz koniec grudnia 2006.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 3,19 mln linii z usługami szerokopasmowymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl