SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

30-lecie "Sygnałów Dnia"

1 marca 2003 r. mija 30 lat od dnia, gdy po raz pierwszy pojawiła się audycja "Sygnały Dnia"

Jej pierwsze wydanie nagrywał na taśmę w czwartkowy poranek 1973 r. w Studiu S-14 przy ulicy Malczewskiego kilkuosobowy zespół pod kierownictwem redaktora Aleksandra Tarnawskiego. Przed mikrofonem zasiadł m.in. Tadeusz Sznuk, pełniąc rolę prowadzącego audycję. Nagrywanie „Sygnałów Dnia” na taśmie zamiast emitowania audycji „na żywo” okazało się udręką a nie pomocą w pracy. Dlatego już w 1974 roku nie było nikogo w zespole, kto nie otarł się o żywy mikrofon.


Pierwotne 17 minut w Programie 1 okazało się dla „Sygnałów Dnia” zbyt krótkim odcinkiem na radiowej antenie. W listopadzie 1975 roku dziennikarze „SD” zajęli się zagospodarowaniem całego pasma porannego obejmującego godziny 6.00 – 8.00. W programie znalazło się miejsce na wiadomości, przeglądy prasy, wiadomości sportowe, informacje dla kierowców oraz na rozmowę z gościem (bądź gośćmi) audycji. Warto zaznaczyć, że gość „SD” przyjeżdżał i do dziś przybywa osobiście do Radia, występując na żywo przed mikrofonem i nierzadko rozmawiając ze słuchaczami przez telefon. W 1978 roku czas emisji „SD” wydłużył się praktycznie do pięciu godzin (4.00 – 9.00).

Na przestrzeni 30 lat dziennikarze „SD” byli obecni z mikrofonami przy wszystkich ważniejszych wydarzeniach w naszym kraju. W 1979 roku obsługiwali pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, podobnie jak i pozostałe pielgrzymki. Relacjonowali obrady „okrągłego stołu” w 1989 r., wybory do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 r. Uczestniczyli w obsłudze medialnej wyborów prezydenckich, kolejnych wolnych i demokratycznych wyborów parlamentarnych oraz wyborów samorządowych w 2002 roku. „Sygnałowców” nie zabraknie również w czasie referendum przesądzającym o ostatecznym wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Częstymi gośćmi programu są: prezydent i premier RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, ministrowie, przedstawiciele ugrupowań politycznych.

Przez ponad ćwierćwiecze „Sygnałami Dnia” kierowali: Aleksander Tarnawski, Sławomir Szof, Lesław Nowak, Antoni Mielniczuk, Jerzy Tomaszewski. Obecnie jej szefem jest Krzysztof Grzesiowski.

Dziś „Sygnały Dnia” są najchętniej słuchanym programem informacyjnym nadawanym w godzinach porannych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 30-lecie "Sygnałów Dnia"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl