SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

4/5 Polaków za świąteczne prezenty zapłaci gotówką

Prawie 80 proc. Polaków za świąteczne prezenty planuje w tym roku zapłacić gotówką. Kartą debetową upominki sfinansuje 20 proc. badanych, co dziesiąty ankietowany wybierze płatność kartą kredytową, a ok. 15 proc. skorzysta z pożyczki - wynika z badania Homo Homini.

<!-- 0.5092s -->

W tym roku ponad 78 proc. z nas zapłaci za prezenty gotówką – to o 8 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. W ten sposób Polacy będą finansować świąteczne wydatki bez względu na wiek, poziom wykształcenia, czy miejsce zamieszkania.

Mimo że wciąż chętniej sięgamy po gotówkę, z roku na rok rośnie nasza skłonność do korzystania z kart debetowych w czasie świątecznych zakupów. Tę drugą najczęściej wybieraną przez Polaków formę płatności wskazało 20 proc. badanych - to wzrost o ponad 6 pkt. proc. w porównaniu z 2011 r. Karty debetowe preferują zazwyczaj osoby z wyższym wykształceniem (31 proc.) oraz osoby o średnich dochodach (50 proc. osób zarabiających między 3 a 4 tys. zł miesięcznie).

Co dziesiąty Polak zapłaci za prezenty kartą kredytową. To trzecia najchętniej wybierana forma płatności, z której najczęściej korzystają osoby zarabiające powyżej średniej krajowej.

Z kolei z różnych form pożyczki planuje skorzystać w sumie 15 proc. badanych. Będą się oni posiłkować kartą kredytową, kredytem gotówkowym bądź zakupem na raty. Liczą też na pomoc finansową przyjaciół. W ubiegłym roku taki zamiar deklarowała podobna grupa badanych. Pożyczyć pieniądze od bliskich chcą przede wszystkim osoby najsłabiej zarabiające (7 proc.) oraz osoby najstarsze (8 proc. odpowiedzi w grupie powyżej 65. roku życia). Rok temu to najmłodsi respondenci najczęściej deklarowali, że święta sfinansują pożyczając pieniądze od przyjaciół lub rodziny.

Badania przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC 9 grudnia 2011 r. i 5 grudnia 2012 r. Instytut Homo Homini, metodą telefoniczną na wybranej losowo, reprezentatywnej grupie 1100 (2011 r.) i 1099 (2012 r.) Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 4/5 Polaków za świąteczne prezenty zapłaci gotówką

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl