SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

4 kandydatów na prezesa TVP. Ruszają przesłuchania

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych odrzuciła wszystkie odwołania do konkursu na prezesa Telewizji Polskiej, w tym złożone przez Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg. Dzisiaj w Sejmie odbywają się przesłuchania czworga kandydatów.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Członkowie Rady Mediów Narodowych przeanalizowali wczoraj odwołania złożone przez odrzuconych we wstępnej fazie kandydatów. Byli to Adam Fularz, Adam Kędzierzawski i była szefowa TVP1 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg, która była postrzegana jako jedna z faworytów konkursu.

Przewodniczący Krzysztof Czabański przedstawił Radzie przed posiedzeniem opinię prawną, z której wynikało, że organ musi rozpatrzeć wszystkie odwołania. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, członkowie Rady nie byli jednak zgodni co do trybu procedowania. Juliusz Braun, Grzegorz Podżorny i Elżbieta Kruk wstrzymali się od głosu we wszystkich przypadkach. Tłumaczyli, że z powodów formalnych nie powinno się w ogóle rozpatrywać złożonych odwołań.

Z kolei Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański poparli odwołanie Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. Wniosek o dopuszczenie jej do etapu przesłuchań nie uzyskał jednak większości, wobec czego przepadł.

- Osobiście boleję nad tym, że nie uwzględniono odwołania pani Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, byłej szefowej TVP1. Moim zdaniem w pełni zasługiwała na to, by wystąpić w finale tego konkursu. Większość Rady zdecydowała jednak inaczej - powiedział Czabański.

Nie zmieniła się ostateczna lista kandydatów, którzy zawalczą o fotel prezesa TVP. Będą to: obecny prezes zarządu Jacek Kurski, dziennikarze Agnieszka Romaszewska-Guzy i Krzysztof Skowroński oraz reżyser Bogdan Czajkowski. Przesłuchania rozpoczną się w piątek o godz. 10.00 i będą prowadzone w jednej z sal sejmowych bez udziału mediów, ale z transmisją w internecie.

Na rozmowę z kandydatem członkowie Rady będą mieli półtorej godziny. RMN wylosowała wczoraj kolejność wystąpień - rozpocznie Jacek Kurski, a po nim przed Radą zasiądzie Agnieszka Romaszewska-Guzy. Około 14.00 (po przerwie obiadowej) własne propozycje na TVP przedstawi Krzysztof Skowroński, a przesłuchania zakończy Bogdan Czajkowski.

Zarząd TVP będzie teraz jednoosobowy, ale w piątek nie poznamy nazwiska nowego prezesa. Członkowie Rady Mediów Narodowych przeanalizują bowiem prezentacje pod kątem merytorycznym na posiedzeniu w środę 12 października. Wtedy też zapadnie decyzja, kto zasiądzie w fotelu prezesa.

Przypomnijmy, że odrzucony w drugim etapie Maciej Maciejowski zaskarży uchwały Rady do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Dołącz do dyskusji: 4 kandydatów na prezesa TVP. Ruszają przesłuchania

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internauta
Ktoś wie jak można oglądać te przesłuchania, na jakiej stronie?
odpowiedź
User
dziennikarz
Można gdzieś poczytać protokoły z tych spotkań RMN? W ogóle jest coś takiego? Do dzisiaj nie wiadomo, jaka jest pełna lista osób, które zgłosiły się do konkursu.
odpowiedź
User
Sepp Zblatter
A ja wam mówie, że wygra Malgorzata Kocznorowska z Wołomina. :-) Ja wiem swoje.
odpowiedź