SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

4 kandydatów na prezesa TVP. Ruszają przesłuchania

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych odrzuciła wszystkie odwołania do konkursu na prezesa Telewizji Polskiej, w tym złożone przez Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg. Dzisiaj w Sejmie odbywają się przesłuchania czworga kandydatów.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Członkowie Rady Mediów Narodowych przeanalizowali wczoraj odwołania złożone przez odrzuconych we wstępnej fazie kandydatów. Byli to Adam Fularz, Adam Kędzierzawski i była szefowa TVP1 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg, która była postrzegana jako jedna z faworytów konkursu.

Przewodniczący Krzysztof Czabański przedstawił Radzie przed posiedzeniem opinię prawną, z której wynikało, że organ musi rozpatrzeć wszystkie odwołania. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, członkowie Rady nie byli jednak zgodni co do trybu procedowania. Juliusz Braun, Grzegorz Podżorny i Elżbieta Kruk wstrzymali się od głosu we wszystkich przypadkach. Tłumaczyli, że z powodów formalnych nie powinno się w ogóle rozpatrywać złożonych odwołań.

Z kolei Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański poparli odwołanie Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. Wniosek o dopuszczenie jej do etapu przesłuchań nie uzyskał jednak większości, wobec czego przepadł.

- Osobiście boleję nad tym, że nie uwzględniono odwołania pani Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, byłej szefowej TVP1. Moim zdaniem w pełni zasługiwała na to, by wystąpić w finale tego konkursu. Większość Rady zdecydowała jednak inaczej - powiedział Czabański.

Nie zmieniła się ostateczna lista kandydatów, którzy zawalczą o fotel prezesa TVP. Będą to: obecny prezes zarządu Jacek Kurski, dziennikarze Agnieszka Romaszewska-Guzy i Krzysztof Skowroński oraz reżyser Bogdan Czajkowski. Przesłuchania rozpoczną się w piątek o godz. 10.00 i będą prowadzone w jednej z sal sejmowych bez udziału mediów, ale z transmisją w internecie.

Na rozmowę z kandydatem członkowie Rady będą mieli półtorej godziny. RMN wylosowała wczoraj kolejność wystąpień - rozpocznie Jacek Kurski, a po nim przed Radą zasiądzie Agnieszka Romaszewska-Guzy. Około 14.00 (po przerwie obiadowej) własne propozycje na TVP przedstawi Krzysztof Skowroński, a przesłuchania zakończy Bogdan Czajkowski.

Zarząd TVP będzie teraz jednoosobowy, ale w piątek nie poznamy nazwiska nowego prezesa. Członkowie Rady Mediów Narodowych przeanalizują bowiem prezentacje pod kątem merytorycznym na posiedzeniu w środę 12 października. Wtedy też zapadnie decyzja, kto zasiądzie w fotelu prezesa.

Przypomnijmy, że odrzucony w drugim etapie Maciej Maciejowski zaskarży uchwały Rady do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 4 kandydatów na prezesa TVP. Ruszają przesłuchania

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internauta
Ktoś wie jak można oglądać te przesłuchania, na jakiej stronie?
20 8
odpowiedź
User
dziennikarz
Można gdzieś poczytać protokoły z tych spotkań RMN? W ogóle jest coś takiego? Do dzisiaj nie wiadomo, jaka jest pełna lista osób, które zgłosiły się do konkursu.
17 8
odpowiedź
User
Sepp Zblatter
A ja wam mówie, że wygra Malgorzata Kocznorowska z Wołomina. :-) Ja wiem swoje.
17 8
odpowiedź
User
Razor
Chłopaki dajcie info w newsie, że transmisja z przesłuchań będzie dostępna na żywo na stronie sejm.gov.pl
15 9
odpowiedź
User
Ala
Gdzie jest Janek?
11 8
odpowiedź