SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

41 proc. internautów zagłosowało na PO

Niemal 70 proc. internautów wzięło udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Swojego poparcia udzielili przede wszystkim Platformie Obywatelskiej, rzadziej niż ogół Polaków popierali PiS, chętniej za to głosowali na Ruch Palikota - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych po zakończeniu głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.

41 proc. internautów zagłosowało na PO

Z badania wynika, że w wyborach do parlamentu swój głos oddało 69 proc. internautów uprawnionych do głosowania. Najczęściej głosowały osoby z wykształceniem wyższym (81 proc.), a odsetek osób głosujących rósł wraz z wiekiem (od 58 proc. w przedziale 18-24 lata do 80 proc. w wieku 55 lat i więcej).

Największe poparcie wśród internautów uzyskała Platforma Obywatelska (41 proc.). Na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 18 proc. respondentów, a na Ruch Palikota - 15 proc.

Na PO częściej głosowały kobiety niż mężczyźni (47 proc. vs. 35 proc.), a na Ruch Palikota i Nową Prawicę mężczyźni (odpowiednio 18 proc. vs. 12 proc. i 6 proc. vs. 1 proc.).

Na kandydata którego komitetu wyborczego zagłosowałeś(aś)?

Źródło: Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, październik 2011; internauci 18+, którzy oddali swój głos w ostatnich wyborach do sejmu (N=1057).

Tylko 22 proc. internautów w ciągu ostatniego miesiąca aktywnie poszukiwało w sieci informacji o komitetach wyborczych, partiach lub reprezentujących je kandydatach. Najczęściej poszukiwane były programy wyborcze i ogólne informacje o kandydatach. Mężczyźni nieco częściej niż kobiety oglądali spoty wyborcze w internecie, relacje z debat i tzw. wpadki członków partii (np. śmieszne lub kontrowersyjne wypowiedzi), jak również poszukiwali wyników sondaży.

Jakiego typu informacji o komitetach wyborczych, partiach lub ich kandydatach poszukiwałeś(aś)?

Źródło: Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, październik 2011; internauci, którzy w ciągu ostatniego miesiąca poszukiwali w sieci informacji o komitetach wyborczych, partiach lub reprezentujących je kandydatach (N=376).

Internauci starali się pozyskać informacje o kandydatach i ich partiach przede wszystkim w internetowych serwisach informacyjnych i na stronach wyborczych kandydatów, komitetów lub partii. Relatywnie niską popularnością cieszyły się serwisy z filmami video i zdjęciami oraz profile na serwisach społecznościowych.

Na których z poniższych stron internetowych poszukiwałeś(aś) informacji o komitetach wyborczych, partiach lub reprezentujących je kandydatach?

Źródło: Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, październik 2011; internauci, którzy w ciągu ostatniego miesiąca poszukiwali w sieci informacji o komitetach wyborczych, partiach lub reprezentujących je kandydatach (N=376).

Badanie przeprowadzono w dniach 9.10.2011 (od godz. 21) - 10.10.2011 techniką CAWI (Computer Assissted Web Interviewing), metodą Real Time Sampling (emisja ankiet na stronach internetowych), na próbie reprezentatywnej dla użytkowników internetu. W badaniu wzięło udział ogółem 1500 osób w wieku 18 lat i więcej.

  • Więcej informacji:
  • PO
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 41 proc. internautów zagłosowało na PO

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl