SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

4Carriers z 2,2 mln zł kar od UKE. Spółka zmieniała numery inicjujące, żeby płacić mniej Orange

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył kary w łącznej kwocie 2,2 mln zł na hurtowego operatora telekomunikacyjnego 4Carriers. Firma przy tranzytowaniu połączeń z zagranicy systematycznie zmieniała oznaczenia numerów inicjujących z zagranicznych na krajowe, żeby płacić mniej spółce Orange Polska.

Article

Z ustaleń UKE wynika, że 4Carriers tranzytując w swojej sieci połączenia głosowe dokonywała zmieniała numery zagraniczne na krajowe (np. +44 na +48), aby uzyskać w ten sposób korzyści finansowe poprzez skierowanie tak oznaczonych połączeń do sieci Orange Polska na wiązki PSI (Płaskiej Stawki Interkonektowej). Sposób międzyoperatorskiego rozliczania połączeń kierowanych na wiązki PSI jest bardzo korzystny dla operatora korzystającego z PSI, gdyż uiszcza on na rzecz Orange Polska kwoty ustalone jako ryczałt.

Tymczasem zgodnie z prawem i umowami międzyoperatorskimi na wiązki PSI w Orange Polska mogą być kierowane tylko połączenia krajowe. Połączenia międzynarodowe muszą być kierowane na tzw. wiązki minutowe i rozliczane po wyższej stawce.

- Niezmienność w oznaczeniu numeru telefonu na całej drodze połączeniowej jest jednym z wymogów obowiązującego prawa. Zamiana oznaczenia numeru jest dopuszczalna jedynie w ściśle określonych przypadkach i sprowadza się do użycia tzw. „numeru technicznego”. Poza określonymi w przepisach sytuacjami takie działanie stanowi naruszenie Prawa telekomunikacyjnego i podlega karze - czytamy w komunikacie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE ocenił, że podmiana przez 4Carriers numerów wywołujących miała na celu ukrycie właściwego numeru wywołującego i uzyskanie niedozwolonych korzyści finansowych kosztem Orange Polska. Według regulatora w ten sposób 4Carriers wpłynął negatywnie na zachowanie konkurencji na rynku telekomunikacyjnym oraz na bezpieczeństwo w tej branży. Podmiana numeru wywołującego może bowiem uniemożliwić zidentyfikowanie podmiotu inicjującego połączenie i samego źródła pochodzenia ruchu, uniemożliwiając tym samym działania właściwym służbom.

Za naruszenia przepisów prezes UKE nałożył na 4Carriers kary wynoszące łącznie 2,2 mln zł. Określając ich wysokość, wziął pod uwagę, że spółka nie była ona dotąd karana za naruszenia Prawa telekomunikacyjnego.

Decyzja o karach nie jest prawomocna, 4Carriers może odwołać się od niej do sądu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 4Carriers z 2,2 mln zł kar od UKE. Spółka zmieniała numery inicjujące, żeby płacić mniej Orange

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl