SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5 najważniejszych innowacji wg IBM. Indywidualne systemy nauczania, renesans sklepów tradycyjnych...

IBM przedstawił ósmą edycję prognozy "Next 5 in 5", opisującej pięć najważniejszych innowacji, które mogą zmienić nasze życie w najbliższych pięciu latach. Zdaniem firmowych ekspertów kluczową rolę będą odgrywały systemy kognitywne.

Article

W tym roku badacze z IBM skupili swoją uwagę na technologiach kognitywnych, które sprawiają, że maszyny są w stanie uczyć się, wyciągać wnioski oraz współpracować z ludźmi w bardziej naturalny i spersonalizowany dla nas sposób. Komputery z czasem staną się mniejsze i będą towarzyszyć nam praktycznie w każdej sytuacji. Dzięki zebraniu, przetworzeniu oraz analizie dostępnych danych, mają pomagać w podejmowaniu optymalnych decyzji i radzeniu sobie z problemami, które dotychczas nie miały rozwiązania. Otworzy to zupełnie nową erę w informatyce.

Nowe rozwiązania mają przyczynić się do ułatwienia życia w obszarze edukacji, handlu, zdrowia, cyberbezpieczeństwa oraz funkcjonowania miast.

"Next 5 in 5" - 5 innowacji na 5 najbliższych lat wg IBM:

Indywidualne systemy nauczania

Braki w wykształceniu pozostają problemem w skali globalnej. Szacuje się, że  obecnie aż 2/3 dorosłej populacji na świecie nie ukończyło szkoły na szczeblu średnim, co znacznie ogranicza osiągnięcie wymarzonych celów życiowych. Z pomocą może przyjść szkoła przyszłości, która pomoże nauczycielom stworzyć dla ucznia program nauczania dostosowany do jego indywidualnych potrzeb, w czasie od rozpoczęcia edukacji, aż po znalezienie pracy. Na podstawie informacji z wyników testów, obecności czy zachowania, zgromadzonych na platformach e-learningowych, dzięki narzędziom analitycznym przetwarzanym w chmurze obliczeniowej, nauczyciele pomogą w zdefiniowaniu mocnych stron ucznia i podpowiedzą mu jak w przyszłości najlepiej rozwijać jego talenty.

Renesans sklepów tradycyjnych

Chociaż sklepy online mają obecnie większe możliwości zdobycia wiedzy o klientach niż tradycyjne placówki handlowe, to już za pięć lat sytuacja ulegnie gwałtownej zmianie. Lokalne sklepy powrócą do łask za sprawą integracji fizycznej i cyfrowej oferty. Rozwój komunikacji za pomocą urządzeń mobilnych i technologii analitycznych dostępnych w chmurze pozwoli na stworzenie spersonalizowanej oferty również w fizycznym sklepie. Sprzedawcy uzyskają kompletną wiedzę na temat preferencji zakupowych swoich klientów. Bliskość sklepów lokalnych oraz możliwość szybkiego dokonywania zakupów da im przewagę nad sklepami online i pozwoli zagwarantować wyższą satysfakcję kupujących. Zalety zakupów online zostaną również przeniesione do lokalnych sklepów za sprawą zastosowania technologii inteligentnych doradców zakupowych. W efekcie sprzedawcom tradycyjnych sklepów łatwiej będzie dostarczać bardziej zindywidualizowane oferty, a klientom trafiać do sklepów z interesującym dla nich asortymentem.

Spersonalizowana medycyna

Pomimo dużych postępów w badaniach i leczeniu raka, co roku atakuje on ponad 8,1 miliona ludzi na całym świecie. Sytuacja może jednak ulec zmianie, a to dzięki komputerom. Już za pięć lat inteligentne maszyny przeanalizują cały genom pacjenta oraz przeszukają obszerne medyczne karty i specjalistyczne publikacje, aby poznać i szybko dostarczyć onkologom podpowiedzi dotyczących optymalnych metod leczenia. Dotychczas niewielu lekarzy klinicznych dysponowało odpowiednimi narzędziami oraz czasem, aby analizować dostępne informacje na takim poziomie. W przyszłości kognitywne systemy oparte o chmurę obliczeniową sprawią, że spersonalizowana medycyna będzie dostępna na szeroką skalę. Dzięki prowadzonym badaniom, czas niezbędny na dobranie terapii zostanie zredukowany z miesięcy i tygodni do dni i minut.

Systemy z czasem będą stawały się jeszcze bardziej inteligentne poprzez poznawanie ludzi, ich genomu oraz reakcji na leki – otwierając drogę do zastosowania opcji leczenia dostosowanej do pacjenta pod względem jego DNA również przy takich schorzeniach jak wylew czy choroby serca. Poprzez chmurę inteligentniejsza opieka zdrowotna będzie mogła dotrzeć do większej grupy ludzi w różnych miejscach, a zarazem dostarczać ważnych informacji lekarzom na całym świecie.

Cyfrowy stróż w sieci

W 2012 roku 12 milionów użytkowników sieci internetowej w Stanach Zjednoczonych padło ofiarą kradzieży danych personalnych. Tradycyjne narzędzia do ochrony danych, takie jak hasło, program antywirusowy czy firewall nie wystarczają, ponieważ rozpoznają tylko znane im wirusy czy nieuczciwe praktyki, sprawdzając przy tym wyłącznie pojedyncze źródło danych. Za pięć lat każdy z nas będzie mógł ochronić się dzięki swojemu cyfrowemu stróżowi, który przyswoi kontekstowe, sytuacyjne i historyczne dane, aby zweryfikować autentyczność tożsamości użytkownika na różnych urządzeniach. W efekcie będzie on w stanie wyciągać wnioski o tym co jest normalną lub przewidywalną działalnością użytkownika, a co nie.

Dziś naukowcy używają zaawansowanych technologii, żeby zrozumieć zachowanie mobilnych urządzeń i ocenić potencjalne ryzyko zagrożeń w sieci. W przyszłości ochrona będzie sprawniejsza i uwzględni kontekst danych, urządzeń i aplikacji. W każdym momencie będzie istniała możliwość wychwycenia odchyleń mogących być wstępem do ataku lub kradzieży wrażliwych danych.

Miasto stanie się bliższe mieszkańcom

Do 2030 roku miasta i miasteczka rozwijającego się świata będą zamieszkiwane przez 80% ludzkości, a do 2050 roku siedem na dziesięć osób będzie mieszkało w miastach. Dzięki komputerom, inteligentne miasta w czasie rzeczywistym przeanalizują miliardy zdarzeń, aby stać się bardziej bezpiecznymi, otwartymi i skutecznie komunikującymi informacje o korkach czy wydarzeniach kulturalnych swoim mieszkańcom.

Dostęp do urządzeń mobilnych i korzystanie z mediów społecznościowych pozwolą mieszkańcom lepiej nawiązywać kontakt z lokalnymi władzami. Ta idea jest już wdrażana w życie na przykład w Brazylii. Naukowcy pracują tam nad narzędziami crowdsourcingu, które pozwalają niepełnosprawnym użytkownikom informować odpowiednie służby za pomocą telefonów komórkowych o utrudnieniach, jakie napotykają na ulicach. W Ugandzie UNICEF współpracuje z IBM nad stworzeniem narzędzi zaangażowania społecznego, które pozwolą młodym osobom lepiej konsultować z lokalnymi władzami kluczowe dla nich kwestie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 5 najważniejszych innowacji wg IBM. Indywidualne systemy nauczania, renesans sklepów tradycyjnych...

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl