SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

58 proc. rodziców stresuje się powrotem dzieci do szkoły (infografika)

58 proc. rodziców odczuwa stres z powodu powrotu ich dzieci do szkoły. Dla 17 proc. jest to mocno stresujące wydarzenie, a dla 41 proc. jest to tak samo radosne, jak i stresujące. 36 proc. widzi nowy rok szkolny wyłącznie w pozytywnych barwach. Na poziom stresu wpływa m.in. wiek i wykształcenie rodziców - wynika z badania PBS.

fot. Shutterstock.com Article

Pozytywnie początek września odbierają zwłaszcza bardziej dojrzali rodzice z przedziału wiekowego 40-59 lat. Dla prawie 45 proc. z nich jest to wydarzenie radosne. Dla porównania w przedziale 25-39 lat tak samo uważa 29 proc. rodziców.

Powodem niepokoju rodziców, którzy stresują się początkiem roku szkolnego, są przede wszystkim koszty związane z edukacją. Zadeklarowało tak 75 proc. z nich. Na drugim miejscu wymieniano niepokój o bezpieczeństwo dziecka (70 proc.). Koszty związane z edukacją najbardziej stresują osoby z wykształceniem zawodowym (85 proc.) i średnim (82 proc.). W przypadku rodziców z wykształceniem wyższym dyskomfort zadeklarował co drugi z tej grupy.

47 proc. rodziców stresuje konieczność godzenia własnej pracy zawodowej z edukacją dzieci, a niemal co drugi (49 proc.) obawia się o wyniki w nauce. 36 proc. martwi się natomiast czy dziecko zostanie zaakceptowane przez kolegów i koleżanki.

Kobiety bardziej martwią się o bezpieczeństwo dzieci niż mężczyźni. Ten aspekt nowego roku szkolnego stresuje 77 proc. mam i 61 proc. ojców.

Generalnie, w przypadku niższych dochodów i niższego poziomu wykształcenia głównym powodem szkolnego stresu rodziców jest obciążenie kosztami. Osoby lepiej zarabiające i posiadające wykształcenie średnie i wyższe rzadziej się stresują, a jeśli już to bardziej niż o koszty obawiają się o bezpieczeństwo dzieci.

Początek września ma też pozytywne strony. 82 proc. rodziców z grupy zadowolonych z nowego roku szkolnego cieszy powrót dziecka do kolegów i koleżanek oraz możliwość zawarcia nowych znajomości. Jeszcze więcej, bo 84 proc., ma nadzieję na dobre wyniki osiągane w szkole przez potomstwo, a 85 proc. liczy, że dziecko będzie miało dobrze zorganizowany dzień.

Badanie "Barometr Providenta" zostało zrealizowane przez PBS w dniach 17-19 lipca 2015 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 58 proc. rodziców stresuje się powrotem dzieci do szkoły (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl