SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Krakowie, Lublinie i Rzeszowie sprawdzono 5G. Najszybsze pobieranie w Plusie

Specjaliści z firmy Notel Poland, stojącej za aplikacją RFBenchmark, sprawdzili stan wdrożenia technologii 5G w największych miastach południowo-wschodniej części Polski: Krakowie, Lublinie i Rzeszowie. Obiektem badań była jakość i szybkość internetu mobilnego w standardzie 5G. Na szczycie klasyfikacji przeprowadzonych pomiarów znalazł się Plus.

Article

Badania 5G są przeprowadzane przez Notel Poland w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (ang. Stationary tests). Do przeprowadzenia badań użyto urządzenia Xiaomi Mi 11.

We wszystkich trzech miastach widać wyraźnie, że średnia prędkość pobierania przy testach karty SIM będącej w zasięgu usług Plus jest najwyższa i przekracza 200 Mb/s. Ten operator ma także największe pokrycie sieci 5G w Krakowie i Lublinie. Największy udział 5G w Rzeszowie posiadał Orange. Najlepszy średni wynik w przypadku prędkości pobierania osiągnął Plus w Rzeszowie (245 Mb/s). Najsłabiej wypadło z kolei Play w Rzeszowie (53,3 Mb/s).


Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie


Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie


Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie

W kategorii średniej prędkości wysyłania danych w 5G częściowo zmieniła się kolejność poszczególnych operatorów w zestawieniu. Plus, najlepiej radzący sobie z pobieraniem, tym razem w Rzeszowie zamknął tabelę wyników (osiągając 53 Mb/s) oraz zanotował w Krakowie najniższy wynik (38,2 Mb/s). Pod względem wysyłania plików najlepiej radziły sobie: T-Mobile (61,7 Mb/s w Krakowie), Play (49,5 Mb/s w Lublinie) oraz Orange (65,6 Mb/s w Rzeszowie).

Jak podkreślają autorzy raportu, wyniki przeprowadzonych pomiarów w największych miastach południowo-wschodniej części Polski pokazują, że prace nad wdrożeniem sieci 5G nie odbiegają zaawansowaniem od pozostałych części kraju. W wymienionych miastach najlepiej radzi sobie z tym zadaniem Plus, który dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sieci nowej generacji.

Wszyscy operatorzy w Polsce oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). Jednakże, Polkomtel aktualnie jako jedyny wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Na potrzeby badania, zespół Notel w każdym z miast wykonał badania w kluczowych punktach charakteryzujących się dużym ruchem. W Krakowie były to: AWF, Centrum Handlowe Bonarka, Dworzec Główny, IKEA, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dzielnica Mistrzejowice, Muzeum Arcade, osiedle Kurdwanów, Park Wodny, Ratusz Kazimierski, Rusznikarska, Stadion Cracovii, Stadion Wisły, Tauron Arena, ulica Wadowicka, okolice Wawelu, ulica Wielicka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Park Handlowy Zakopianka. W Lublinie zespół Notel odwiedził z kolei Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, LUW Lublin, IKEA, Dworzec Główny, Galeria Orkana, Felicity, Centrum oraz Arena Lublin. W Rzeszowie przyjrzano się rezultatom 5G w okolicach dworca kolejowego Rzeszów Główny, Rynku, Galerii Handlowej Nova, Politechniki Rzeszowskiej i Hali Sportowej Asseco Resovia.

Dołącz do dyskusji: W Krakowie, Lublinie i Rzeszowie sprawdzono 5G. Najszybsze pobieranie w Plusie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl