SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operator Plusa złożył wstępną ofertę w aukcji na częstotliwości do 5G

Polkomtel, operator sieci Plus (należy do grupy Cyfrowy Polsat) poinformował, że złożył wstępną ofertę w aukcji dotyczącej częstotliwości do sieci 5G. Bieg aukcji w połowie kwietnia został zawieszony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

czekaj...Article

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor komunikacji w Grupie Polsat, przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że Polkomtel wstępną ofertę złożył w czwartek, „aby być gotowym do udziału w aukcji”.

Operator wraz ze złożeniem oferty złożył wadium wynoszące 182 mln zł (to kwota określona w dokumentacji aukcyjnej).

Aukcja na 5G zawieszona przez prezesa UKE. Zostanie unieważniona?

Aukcja dotycząca rezerwacji czterech bloków po 80 MHz z częstotliwości 3,6 GHz na potrzeby rozwoju sieci 5G została ogłoszona przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na początku marca. Wcześniej przeprowadzono konsultacje społeczne. Cenę wywoławczą każdego bloku wyznaczono na 450 mln zł, a okres rezerwacji - do 30 czerwca 2035 r.

Termin składania wstępnych ofert pierwotnie upływał 23 kwietnia, udział w aukcji zadeklarował Orange Polska, Play i T-Mobile Polska.

W połowie kwietnia prezes UKE zawiesił aukcję z końcem marca na podstawie przepisów z tzw. pierwszej tarczy antykryzysowej. Oznaczało to wstrzymanie upływu terminów w ramach procedury.

Z kolei pod koniec kwietnia w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 zawarto przepisy unieważniające aukcję. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczyło, że zawieszenie aukcji przez prezesa UKE może podważyć podstawę prawną całej procedury, ponieważ w pierwszej połowie kwietnia UKE udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące aukcji, a jeden podmiot złożył wstępną ofertę.

To stanowisko szybko skrytykował prezes UKE. Podkreślił, że projekt unieważnienia aukcji nie był z nim konsultowany. Nie zgodził się z opinią Ministerstwa Cyfryzacji, że zawieszenie aukcji z końcem marca mogło wywołać wątpliwości prawne. Ostrzegł też, że po unieważnieniu aukcji procedura nie będzie mogła być zrealizowana w terminie wymaganym przepisami unijnymi.

Tarcza antykryzysowa 3.0 została uchwalona przez Sejm w czwartek wieczorem, posłowie odrzucili większość poprawek zgłoszonych przez senatorów. Wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta. Zawiera też przepisy, zgodnie z którymi za dwa tygodnie zakończy się kadencja Marcina Cichego jako prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Nie znam powodów wprowadzenia przepisu skracającego moją kadencję. Zgodnie z prawem powinna się ona skończyć we wrześniu 2021 roku - powiedział Cichy portalowi Wirtualnemedia.pl.

- Przełożenie aukcji 5G to straty dla skarbu państwa i telekomów. Na kryzysie mogą skorzystać niektóre firmy technologiczne, ale tylko te które zbudowały wcześniej zaawansowane cyfrowe podstawy - komentowali eksperci dla Wirtualnemedia.pl.

- Chcemy, żeby aukcja została przeprowadzona w tym roku. Tutaj oczywiście zasadniczą rolę pełni prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - powiedział w zeszły poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski o aukcji na częstotliwości do5G. Zwrócił uwagę, że sieć 5G telekomy uruchamiają już na obecnych częstotliwościach. - Więc należy się spodziewać, że sieć 5G będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów w kolejnych miastach, obszarach Polski - stwierdził.

Plus uruchomił już 5G w największych miastach

11 maja operator Plusa uruchomił sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD na terenie Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Sieć działa obecnie w oparciu o 100 stacji bazowych docierających do 900 tys. osób. Do końca br. telekom ma uruchomić ten standard w kolejnych 600 stacjach bazowych, powiększając zasięg usługi do ponad 2 mln osób.

Oferta z taryfami 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 2 proc. do 2,85 mld zł, przy czym przychody od klientów i ze sprzedaży sprzętu nieznacznie zmalały. Firma miała sprzedanych 17,43 mln jednostkowych usług, po wzroście o 2,7 proc.

Liczba usług telefonii mobilnej w modelu abonamentowym wzrosła o 7,6 proc. do 8,02 mln, a w modelu prepaidowym - o 0,2 proc. do 2,39 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operator Plusa złożył wstępną ofertę w aukcji na częstotliwości do 5G

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
guru
Niewiarygodne jak Plus wyprzedza innych operatorów :)
Sieć 5G odpalona w poniedziałek a w piątek oferta na częstotliwości
odpowiedź
User
observer
Niewiarygodne jak Plus wyprzedza innych operatorów
Sieć 5G odpalona w poniedziałek a w piątek oferta na częstotliwości


I w międzyczasie jeszcze kupili sobie Interię.
Naprawdę trzeba współczuć ich konkurencji
odpowiedź
User
racjonalny
Niewiarygodne jak Plus wyprzedza innych operatorów
Sieć 5G odpalona w poniedziałek a w piątek oferta na częstotliwości


I w międzyczasie jeszcze kupili sobie Interię.
Naprawdę trzeba współczuć ich konkurencji


moim zdaniem inne firmy już nie mają szans żeby ich dogonić
odpowiedź