SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Operatorzy powinni inwestować w satelity, żeby zwiększyć przychody

Operatorzy telekomunikacyjni, którzy będą skupiać się wyłącznie na usługach naziemnych, mogą pozostać w tyle za rywalami. Z prognozy Analysys Mason wynika, że powinni rozwijać także ofertę satelitarną, aby zwiększyć przychody. Nie chodzi o kanały telewizyjne, tylko na przykład internetowe.

Satelita Eutelsatu (fot. eutelsat.com) Satelita Eutelsatu (fot. eutelsat.com)

Wyniki operatorów telefonii komórkowej zależą od zasięgu ich sieci. Są rejony świata, gdzie ciężko o światłowód, 5G albo nawet 4G. W małych miejscowościach czy miejscach odległych od cywilizacji rozwiązaniem są usługi typu Starlink. Na koniec 2023 roku internet satelitarny od Elona Muska miał 2,3 mln aktywnych użytkowników. Znaczenie takich usług będzie rosło. Stąd fuzja francuskiego Eutelsata z brytyjskim OneWeb, który jest posiadaczem globalnej sieci łączności satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Przychody firm z usługami satelitarnymi wzrosną o 32,5 mld dol.

Z raportu Analysys Mason wynika, że w latach 2022-2027 przychody operatorów telekomunikacyjnych z usługami satelitarnymi wzrosną o 32,5 mld dol. W tym okresie przychody wideo takich graczy nieznacznie spadną. Wiąże się to z odpływem abonentów platform cyfrowych do streamingu w Stanach Zjednoczonych i częściowo w Europie Zachodniej. Za wzrost przychodów będą z kolei odpowiadać usługi łączności satelitarnej, w tym inernetowe. Rozwiązania satelitarne mają odpowiadać za 40 proc. wzrost przychodów z łączności telekomunikacyjnej dla przedsiębiorstw do 2027 roku.

Autorzy raportu piszą, że w ostatnich latach znacząco poprawiła się opłacalność łączności satelitarnej. Do tego stopnia, że podłączenie wiejskich stacji bazowych telefonii komórkowej za pośrednictwem satelity może być bardziej opłacalne niż rozwiązania alternatywne.  Opracowywanych jest wiele systemów zapewniających bezpośrednią łączność satelitarną z urządzeniami przenośnymi. Uzupełnią one technologie naziemne i rozszerzą zasięg telefonii komórkowej na całym świecie. Rośnie zapotrzebowanie na łączność podczas lotów czy rejsów, a także ze strony rządów i wojska.

- Operatorzy telekomunikacyjni, którzy polegają wyłącznie na sieciach naziemnych, stracą możliwości uzyskania przychodów i pozostaną w tyle za konkurencją. Operatorzy telekomunikacyjni powinni wykorzystywać satelity, aby wchodzić na nowe rynki i ulepszać usługi. Strategie satelitarne operatorów telekomunikacyjnych muszą być zgodne z ich ogólnym planem działania. Powinny one nadać priorytet swoim docelowym branżom i wykorzystać istniejące możliwości – proponują analitycy Analysys Mason. Wdrażanie usług satelitarnych będzie możliwe dzięki wykorzystaniu standardu 5G.

Analitycy dowodzą, że musi się zmienić przestarzałe postrzeganie satelitów. Duże firmy zaczynają rozumieć, że usługi telewizyjne nie są ich głównym źródłem przychodów. Na początku 2024 roku operator satelitarny EchoStar Corporation  ogłosił finalizację przejęcia platformy cyfrowej Dish Network. Dzięki fuzji powstał podmiot z flotą satelitów, ofertą płatnej telewizji oraz siecią nadajników 5G. Taki ruch ma zwiększyć przepływy pieniężne i zmniejszyć krótkoterminowe potrzeby inwestycyjne.  Pozwoli też firmie skutecznie rywalizować z graczami, takimi jak AT&T i Verizon.

Dołącz do dyskusji: Operatorzy powinni inwestować w satelity, żeby zwiększyć przychody

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl