SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

60 dziennikarzy zabitych w 2015 roku, najwięcej w ataku na „Charlie Hebdo”

Według organizacji INSI (International News Safety Institute) w pierwszej połowie 2015 roku 60 dziennikarzy zostało zabitych w czasie wykonywania obowiązków zawodowyh. Najwięcej we Francji, Południowym Sudanie i Jemenie. - Ten rok zapowiada się na gorszy od poprzedniego - prognozuje szef INSI Richard Sambrook.

fot. Shutterstock.com Article

Z danych INSI  wynika, że po raz pierwszy w historii raportu na czele listy państw, w których zginęło najwięcej pracowników mediów znalazł się kraj zachodniej demokracji. Chodzi o Francję, która trafiła na czoło zestawienia po ataku na redakcję satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” w styczniu br., w którym zostało zabitych przez terrorystów ośmiu dziennikarzy i cztery inne osoby (więcej informacji tutaj).

Na drugim miejscu na liście znalazły się wspólnie Południowy Sudan i Jemen, w których zginęło po 6 dziennikarzy, trzecią pozycję zajmują do spółki Libia oraz Irak - tam w ciągu ostatnich sześciu miesięcy życie straciło po pięciu pracowników mediów.

- Dynamika danych i nasze doświadczenie wskazują, że obecny rok może być gorszy od poprzedniego - zaznaczył w komunikacie Richard Sambrook, szef INSI. - Większość dziennikarzy, którzy zginęli w pierwszej połowie br. to lokalni przedstawiciele mediów, którzy zginęli walcząc z korupcją i innymi nieprawidłowościami we własnych krajach - podkreślił Sambrook.

Ze statystyk wynika, że spośród dziennikarzy, którzy ponieśli śmierć w br. 35 zostało zastrzelonych, dziewięciu zginęło od bomb, siedmiu zostało zamordowanych przez ucięcie głowy, a czterech zginęło od ciosów nożem.

Raport INSI wskazuje na to, że na 60 przypadków śmierci dziennikarzy tylko w pięciu zidentyfikowano i aresztowano sprawców. Dokument zwraca też uwagę na to, że w porównaniu z ub.r. znacząca zmiana nastąpiła w wypadku Syrii. Liczba dziennikarzy, którzy ponieśli śmierć w tym kraju spadła z 11 w ub.r. do dwóch w pierwszej połowie br.
 
Raport INSI zatytułowany „Killing the Messenger” jest publikowany co pół roku i obejmuje wszystkie przypadki w których dziennikarze ponieśli śmierć w związku z wykonywaną przez siebie pracą.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 60 dziennikarzy zabitych w 2015 roku, najwięcej w ataku na „Charlie Hebdo”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl