SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

60% Europejczyków planuje wakacyjny wyjazd, najchętniej nad wodą

W tym roku 60% Europejczyków deklaruje, że wyjedzie na wakacje. To o 6 pkt. proc. lepszy wynik od zeszłorocznego - wynika z badania Ipsos.

Article

Tegoroczne badanie po raz pierwszy od trzech lat wykazało wzrost zainteresowania Europejczyków wyjazdami wakacyjnymi. Główną przyczyną wyników w poprzednich latach był kryzys ekonomiczny skłaniający badanych do większych oszczędności. W tym roku plany wakacyjne ma 60% mieszkańców Europy.

Bardzo dobrze widać to na przykładzie Hiszpanii, gdzie aż o 18% wzrosła liczba osób, które planują w tym roku urlop. W Belgii z wakacyjnego wypoczynku skorzysta 10% osób więcej, we Włoszech 8%, w Niemczech 6%, a we Francji 5%. Natomiast o 6 pkt. proc. spadło zainteresowanie wakacjami wśród Austriaków.

Średni budżet przeznaczony na wakacje 2015 przez przykładowego Europejczyka to 2390 euro - o 180 euro więcej niż w ubiegłym roku. Największy średni budżet wakacyjny zakładają Austriacy, przeznaczając na ten cel 2610 euro, a najmniejszy - Włosi (1708 euro).

Wybierając wakacyjną destynację Europejczycy najchętniej jadą nad wodę, chociaż z roku na rok coraz bardziej popularne stają się wyprawy w góry. Tereny nadmorskie wybiera 62% urlopowiczów. W góry natomiast wybiera się 20% badanych. Popularność wakacji w górach systematycznie rośnie: w 2013 r. 14% Europejczyków deklarowało, że właśnie w taki sposób spędzi wakacje, a więc przez dwa lata odsetek ten wzrósł o 6 pkt. proc.

60% badanych chce spędzić wakacje biernie, relaksując się, podczas gdy 34% preferuje aktywny wypoczynek.

Wśród najchętniej odwiedzanych krajów pozostają niezmiennie Hiszpania (18%), Włochy (17%) i Francja (16%). Na stabilnym poziomie 12% kształtuje się też turystyka wakacyjna w Grecji, Portugalii i Chorwacji. Kraje, które przyciągają mniej turystów podczas wakacji, to Niemcy (8%) i Wielka Brytania (6%). Hiszpanie (66%), Włosi (62%) i Francuzi (56%) wpierają rodzimy rynek turystyczny i spędzają wakacje w kraju.

W badaniu sprawdzono również największe obawy Europejczyków związane z podróżowaniem. Niemal połowa badanych (71%) obawia się problemów zdrowotnych, które dotknąć mogą podczas wakacji ich lub towarzyszy podróży (68%). W tym roku można zaobserwować znaczny wzrost obaw odnośnie ryzyka ataku terrorystycznego (51%). O 5 pkt. proc. wzrosła liczba Europejczyków, którzy deklarują, że bardzo się obawiają tego rodzaju zdarzeń podczas urlopu.

Poziom świadomości ubezpieczeniowej Europejczyków kształtuje się na stabilnym poziomie. Większość z nich (60%) wykupi na wakacje ubezpieczenie zdrowotne i komunikacyjne. Natomiast w przypadku innych rodzajów ryzyka pojawiają się rozbieżności między poziomem niepokoju i zakupem ubezpieczeń. 64% Europejczyków obawia się utraty rzeczy osobistych podczas urlopu, jednak 52% posiada odpowiednie ubezpieczenie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia od katastrofy naturalnej (25% ma je wykupione). Również obawy związane z atakami nie przekładają się na decyzje o zakupie ubezpieczenia: posiada je 13% osób.

Badanie Holiday Barometer prowadzone jest corocznie od 2005 roku przez Ipsos na zlecenie Grupy Europ Assistance. Sprawdza ono corocznie plany wyjazdowe Europejczyków z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Austrii, Włoch oraz Hiszpanii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 60% Europejczyków planuje wakacyjny wyjazd, najchętniej nad wodą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl