SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

70 osób odchodzi z węgierskiego serwisu Index, sprzeciwiają się zwolnieniu redaktora naczelnego

Z redakcji Index.hu, największego internetowego serwisu informacyjnego na Węgrzech niezależnego od władz państwowych, odeszło w piątek ponad 70 pracowników, m.in. wicenaczelni. To protest przeciw zwolnieniu redaktora naczelnego Szabolcsa Dulla. W piątek kilka tysięcy osób wzięło w piątek udział w demonstracji na rzecz wolnej prasy na Węgrzech, zorganizowanej przez opozycyjny Ruch Momentum w Budapeszcie. Manifestacja zakończyła się przed siedzibą premiera Viktora Orbana w Budzie.

Szabolcs DullArticle

W wydanym oświadczeniu redakcja serwisu Index.hu zwróciła uwagę, że niezależne działanie witryny było oparte na dwóch warunkach: braku ingerencji w jego publikacje oraz zespół redakcyjny. Podkreśliła, że zwolnienie Szabolcsa Dulla oznacza naruszenie tej drugiej zasady.

- Zwolnienie go to ewidentna ingerencja w skład redakcji, uznajemy ją za jawną próbę wywierania presji - stwierdzono w oświadczeniu.

Z Index.hu pożegnali się m.in. oboje zastępcy redaktora naczelnego i redaktor prowadzący.

 

Naczelny Indexu zwolniony w środę

O zwolnieniu Szabolcsa Dulla z funkcji redaktora naczelnego prezes Index.hu Laszlo Bodolai poinformował w zeszłą środę.

- Kierownictwo Index.hu przeanalizowało najnowsze wydarzenia i prezes zarządu zainicjował dziś rozwiązanie umowy o pracę z redaktorem naczelnym Szabolcsem Dullem poprzez zwykłe wypowiedzenie - stwierdził Bodolai. Zaznaczył, że podjął tę decyzję, bo Dull „nie zdołał zatrzymać ani zapanować nad wewnętrznymi procesami, które negatywnie wpływały na sytuację rynkową”.

- Laszlo Bodolai w liście informacyjnym do pracowników Indexu podkreślił, że polityczna niezależność Indexu nie była i nie jest zagrożona, a obecnie największym niebezpieczeństwem, jakie mu grozi, jest niepewność wywołana przez wewnętrzne obawy - dodano w oświadczeniu serwisu.

Portal Index.hu 22 czerwca napisał, że jego niezależność jest zagrożona. „Dosięgła nas presja z zewnątrz, która może się zakończyć likwidacją redakcji. Obawiamy się, że za jednym zamachem na skutek zmiany organizacyjnej utracone zostaną wartości, dzięki którym Index stał się największym i najchętniej czytanym portalem w kraju” - napisał wtedy Szabolc Dull.

Według doniesień mediów węgierskich redakcji zaproponowano, by część pracowników Index.hu i niektóre rubryki zostały przeniesione do firm zewnętrznych, które stałyby się kimś w rodzaju dostawców treści, zaś kierownictwo byłoby „zleceniodawcą”.

Kilka tysięcy osób demonstrowało na rzecz wolnej prasy

Kilka tysięcy osób wzięło w piątek udział w demonstracji na rzecz wolnej prasy na Węgrzech, zorganizowanej przez opozycyjny Ruch Momentum w Budapeszcie. Manifestacja zakończyła się przed siedzibą premiera Viktora Orbana w Budzie.

Demonstracja miała związek ze zwolnieniem redaktora naczelnego największego niezależnego portalu informacyjnego Index Szabolcsa Dulla, po którym wypowiedzenia złożyło kierownictwo redakcji i ponad 80 jej pracowników.

Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, zapytany w czwartek o wolność prasy na Węgrzech i zwolnienie Dulla, oświadczył, że „jest czymś niedopuszczalnym, by nieustannie kwestionować demokratyczność kraju i narodu bez podstaw i dowodów”.

Dodał, że na Węgrzech właściciel prywatnego medium zwolnił redaktora naczelnego. „A pan pyta mnie jako przedstawiciela państwa, co o tym myślę. A więc sądzi pan, że państwo powinno ingerować w zwolnienie redaktora naczelnego przez prywatnego właściciela? To nie do przyjęcia” – powiedział minister do dziennikarza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 70 osób odchodzi z węgierskiego serwisu Index, sprzeciwiają się zwolnieniu redaktora naczelnego

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
C23
Tak wyglądać może za 3 lata Polska, po "repolonizacji". Jedyna słuszna prawda z Woronicza i Nowogrodzkiej
odpowiedź
User
Grzyb
Tam przynajmniej mają honor. A jak tam panowie dyrektorzy z pewnej stacji?
odpowiedź
User
Zac
czy prywatny właściciel prywatnej firmy ma prawo decydować kto u niego pracuje? Jaki to ma związek z wolnością prasy?
odpowiedź