SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

60 proc. Polaków zmieniłoby pracę na taką, gdzie lepiej płacą

Prawie połowa Polaków uważa, że jest dobrze wynagradza za swoją pracę. Jednocześnie 60 proc. osób przyznaje, że zmieniłoby pracę ze względu na wyższe wynagrodzenie. 62 proc.pracowników o podwyżkę w swojej firmie musi specjalnie zabiegać - wynika z raportu Kantar TNS.

fot. Flickr.comArticle

47 proc. pracowników odpowiada „raczej tak” na pytanie, czy jest odpowiednio wynagradzana za swoją pracę. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło jedynie 13 proc. respondentów, a „zdecydowanie nie”- 12 proc.

60 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn uważa, że jest dobrze wynagradzanych za swoją pracę. Większe przekonanie co do adekwatności własnych zarobków mają panowie – nie ma co do tego wątpliwości 15 proc. z nich. W przypadku kobiet, taką pewność ma jedynie co dziesiąta.

Niemal 60 proc. badanych zmieniłoby pracę, gdyby nowy pracodawca lepiej płacił. Dla prawie 40 proc. osób kluczowym czynnikiem decydującym o zmianie miejsca pracy jest perspektywa rozwoju zawodowego. 17 proc. ankietowanych przyjęłoby nową ofertę z uwagi na brak możliwości awansu zawodowego, a 16 proc. ze względu na krótszy dojazd.


Ankietowani pytani, co trzyma ich w obecnym miejscu pracy, najczęściej wskazywali na sympatię do współpracowników (52 proc.) oraz swoich obowiązków (48 proc.). Czynniki finansowe znalazły się na miejscu trzecim (32 proc.) razem z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Tylko co dziesiątego pracownika w obecnej firmie nic nie trzyma.

Praca daje poczucie satysfakcji i szczęścia dla 64 proc. kobiet i 53 proc. mężczyzn. Panie rzadziej (36 proc.) panowie (47 proc.)  traktują pracę w kategoriach codziennego obowiązku. Z kolei osoby najlepiej zarabiające (z pensją powyżej 4,1 tys. zł netto) w większości (62 proc. odpowiedzi) przyznają, że szczęście w miejscu pracy dają im realizowane zadania i projekty niż sama pensja (38 proc. wskazań). Dla osób najsłabiej wynagradzanych (z pensją do 1,5 tys. zł netto) szczęście w pracy dają tak samo pieniądze, jak i wykonywane obowiązki.

Ponad 70 proc. pracowników po 50. roku przyznaje, że w pracy odczuwa brak podwyżki. Im pracownicy młodsi, tym mniej doskwiera im nie podnoszenie pensji. Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku benefitów pracowniczych – młodsi wykazują ich brak w większym stopniu niż starsi. W grupie 18-29 lat na brak dodatkowych korzyści z pracy narzeka 43 proc. badanych, podczas gdy wśród osób w wieku od 50 do 59 lat – tylko 29 proc.

Z raportu wynika także, że 15 proc. kobiet i 12 proc. mężczyzn nigdy nie otrzymało w życiu zawodowym podwyżki. Mężczyźni częściej (71 proc. wskazań) niż kobiety (62 proc.) mogą z otwarcie porozmawiać z przełożonym o podwyżce. 62 proc. ankietowanych przyznało natomiast, że w ich firmach o podniesienie pensji trzeba zabiegać.

Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” zostało zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 18-31 sierpnia 2017 roku. Uzyskane wyniki przeanalizowano we wrześniu 2017 roku. Respondenci to osoby pracujące, powyżej 18. roku życia. Próba stanowi N=1001 pracujących Polaków. Przyjęta metoda badawcza to wywiad telefoniczny CATI. Celem badania była identyfikacja stosunku Polaków do otrzymywanego wynagrodzenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 60 proc. Polaków zmieniłoby pracę na taką, gdzie lepiej płacą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl