SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Haitong Bank spodziewa się 650 mln zł na telekom na aukcji 5G

Haitong Bank pozostaje pozytywnie nastawiony do sektora TMT. Spodziewa się, że opłata przypadająca na jeden telekom na aukcji 5G wyniesie 650 mln zł.

"Spółki z sektora TMT znajdują się w centrum cyfrowej transformacji, co powinno napędzać długoterminowy fundamentalny wzrost biznesu. Niemniej jednak, podobnie jak inne akcje polskich spółek, TMT zostały w 2022 roku dotknięte przez globalną przecenę. Była ona efektem zacieśniania polityki pieniężnej oraz zawirowań politycznych i makroekonomicznych, które w Polsce zostały dodatkowo wzmocnione przez wojnę na Ukrainie. Wygląda na to, że limit +czarnych łabędzi+ wyczerpał się w ciągu ostatnich dwóch lat, ale nigdy nic nie wiadomo, tak jak rok temu. Nawet bez +czarnych łabędzi+ otoczenie makroekonomiczne i biznesowe pozostaje mniej przewidywalne, ale wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze, i tak będą prawdopodobnie odgrywać zasadniczą rolę. Spodziewamy się również, że PLN pozostanie słaby w stosunku do USD i EUR" - ocenia w raporcie szef działu analiz, Haitong Bank Konrad Księżopolski.

"W takim otoczeniu pozostajemy ogólnie pozytywnie nastawieni do sektora i spółek TMT, a jego niektórzy przedstawiciele mogą być dobrym schronieniem przed wysoką inflacją (np. spółki działające w modelu SaaS/subskrypcja, zaangażowane na rynkach międzynarodowych, gdzie presja inflacyjna i kosztowa może być skutecznie i szybko przenoszona na końcowych klientów) lub odznaczać się fundamentalną dynamiką wzrostu przekraczającą tempo inflacji. Część spółek może również oferować obie te zalety. Pozycjonowanie TMT 2023 - podobnie jak w ubiegłym roku preferujemy skalowalne, oparte na SaaS i abonamencie modele biznesowe najlepiej z ekspozycją międzynarodową. Uważamy, że mogą one skuteczniej przenieść wysoką inflację na klientów końcowych (poprzez wzrost ARPU), a dywersyfikacja międzynarodowa – szczególnie jeśli dotyczy rynków denominowanych w USD – jest dobrym zabezpieczeniem przed bardziej zmiennym rynkiem polskim" - dodał.

Szef szef działu analiz Haitong Banku spodziewa się, że podczas aukcji 5G opłata wyniesie 650 mln zł na telekom.

UKE zaczyna konsultacje przed aukcją dot. 5G

UKE podał w ubiegłym tygodniu, że 20 grudnia wystartuje proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo "C" (3480-3800 MHz) - jednego z pasm pionierskich sieci 5G. 20 grudnia będzie informacja o szczegółach jej założeń.

W 2020 roku prezes UKE ogłosił aukcję na częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G w Polsce. Aukcja miała objąć cztery rezerwacje z pasma 3,6 GHz po 80 MHz każda, z ceną wywoławczą na poziomie 450 mln zł za blok.

Aukcja została jednak unieważniona.

Poprzednia aukcja na 5G unieważniona wiosną 2020 r.

W marcu 2020 roku Marcin Cichy, ówczesny prezes UKE, ogłosił aukcję na częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G w Polsce. Aukcja miała obejąć cztery rezerwacje z pasma 3,6 GHz po 80 MHz każda, z ceną wywoławczą na poziomie 450 mln zł za blok.

Jednak w maju 2020 roku w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia. W ramach tarczy skrócono też kadencją Marcina Cichego jako prezesa UKE.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

5G od dwóch lat u czołowych telekomów

Czołowi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce rozwijają sieć internetową w standardzie 5G od ponad dwóch lat, w oparciu o obecnie posiadane częstotliwości. Orange Polska i Play oferują 5G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz, T-Mobile Polska na 2600 MHz, a Plus na 2600 MHz w technologii TDD.

Równocześnie operatorzy rozszerzają ofertę smartfonów obsługujących sieć 5G. T-Mobile w październiku br. wprowadził do sprzedaży smartfony własnej marki T Phone 5G i T Phone Pro 5G.

Orange Polska wiosną br. zaczął współpracę z Ericssonem dotyczącą budowy sieci rdzeniowej w standardzie 5G Standalone.

  • Więcej informacji:
  • 5G

Dołącz do dyskusji: Haitong Bank spodziewa się 650 mln zł na telekom na aukcji 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl