SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

70 lat Dwójki

Dwójka Polskiego Radia Świętuje 70-lecie istnienia.

1 marca 1937 roku uruchomiono Warszawę II – lokalną stację Polskiego Radia. Dziś Program 2 jest największą w Polsce filharmonią i salą teatralną, a za jego pośrednictwem możemy uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach muzycznych naszego kraju.

Urodziny Programu 2 obchodzi na antenie przez cały rok, ale punktem kulminacyjnym stanie się czwartek, 1 marca: tego dnia na antenie historia rozgłośni, archiwalne nagrania, koncerty i „ramówki”. Wieczorem koncert współorganizowanym wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. 2 marca obchody jubileuszu 70-lecia przenoszą się do Poznania na koncert z udziałem Aleksandry Kurzak, dedykowany Dwójce przez Filharmonię Poznańską.

Warszawa II mieściła się w Forcie Mokotowskim, początkowo nadawała program przez 5 godzin dziennie. Pierwszym jej szefem był Zenon Kosidowski, natomiast kierownictwo muzyczne powierzono Romanowi Jasińskiemu. Rozgłośnia zajmowała się głównie sprawami stolicy, później jedną ze specjalności początkującej Dwójki stały się spektakle Eksperymentalnego Teatru Wyobraźni.

Program 2 Polskiego Radia siedemdziesiąt lat później prezentuje muzykę poważną, literaturę piękną, publicystykę kulturalną.

„Dwójka odpowiada na coraz powszechniejszą dziś tęsknotę za radiem przyjaznym, zwracającym się do każdego słuchacza z szacunkiem i dostrzegającym w nim partnera. Nie stara się prześcignąć tempa, w jakim toczy się współczesne życie. Przeciwnie: zachęca do refleksji i odkrywania na nowo fundamentalnych wartości humanistycznych” – mówią o sobie.

Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Słuchacze za pośrednictwem anteny obecni są na festiwalach „Warszawska Jesień”, „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu, „Wratislavia Cantans”, na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach - Zdroju, a także na najważniejszych konkursach muzycznych.

Od 1997 r. Dwójka organizuje doroczny Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Festiwale te stały się forum, na którym znana i nieznana muzyka polska ukazywana jest w kontekście nurtów europejskich i światowych. To zarazem estrada, na której występują wszystkie radiowe zespoły.

Program 2 wiele uwagi poświęca literaturze, a do największych inicjatyw w tej dziedzinie należą festiwale poświęcone twórczości wybitnych polskich pisarzy i konkursy na słuchowisko. Na antenie stale prezentowane są interpretacje najwybitniejszych aktorów wszystkich pokoleń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 70 lat Dwójki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl