SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych

Superstacja ma zapłacić karę w wysokości 70 tys. zł - zdecydował przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Stacja ukarana została za to, że w programie „Krzywe zwierciadło” znalazły się treści naruszające przekonania religijne oraz sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym.

70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajęła się sprawą po skargach od widzów na wydanie „Krzywego zwierciadła”, nadane w Superstacji 22 lutego 2012 roku. KRRiT stwierdziła, że w audycji prezentowane były poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz obrażające uczucia religijne widzów. W audycji znalazły się też treści wulgarne.

Do nałożenia kary na nadawcę przewodniczący KRRiT Jan Dworak został upoważniony przez członków Rady 4 września 2012 roku. Wymierzając karę 70 tys. zł uwzględnił on przesłanki, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. możliwości finansowe nadawcy, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność.

Jak wynika z ustawy, przewodniczący KRRiT może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości maksymalnie do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Nadawcy przysługuje odwołanie od decyzji przewodniczącego KRRiT do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji.

Satyryczne „Krzywe zwierciadło” prowadzone jest przez Kubę Wątłego, który w ostry i prześmiewczy sposób komentuje w nim aktualne wydarzenia i ich bohaterów. Program nadawany jest w Superstacji od poniedziałku do piątku o 20.45.

Dotychczas KRRiT prowadziła już kilka postępowań w związku ze skargami dotyczącymi treści niektórych audycji wyemitowanych w Superstacji. Miedzy innymi w związku z zarzutami w sprawie audycji pt. „Gilotyna”, dotyczącymi rozpowszechniania treści naruszających dobre obyczaje (odcinki wyemitowane 21 sierpnia 2009 roku oraz 22 lipca 2011 roku). W tej sprawie przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy upomnienie.

Natomiast w wyniku postępowania prowadzonego w związku ze skargą w sprawie audycji pt. „Gilotyna”, wyemitowanej 27 sierpnia 2011 roku, w której sformułowany został zarzut obrazy uczuć religijnych, przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy programu Superstacja wezwanie do zaniechania rozpowszechniania treści naruszających art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji.

W grudniu ub.r. udział Superstacji w rynku wyniósł 0,18 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zorka
A to jest ta śmieszna czerwona telewizja robiona w baraku i oglądana przez 10 ( słownie dziesięć) osób w "prime -time" tak ?
odpowiedź
User
jAN
TA DRUGA PROWADZĄCA , TA BRZYDKA., ZAPOMNIAŁEM... A PANI ELIZA ,CO MA SPRAWY ZA OSZUSTWA I DZIENNIKARSKIE, TEŻ POWINNA ZAPŁACIĆ. GENERALNIE, TO STACJA WYRZUTKÓW DZIENNIKARSKICH DLA TANICH FRUSTRATÓW Z PRLU
odpowiedź
User
sponz
Kuba Wątły - brawa za Radio Bajka! Na resztę działalności pseudo-dziennikarskiej tego pana spuśćmy zasłonę milczenia...
odpowiedź