SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych

Superstacja ma zapłacić karę w wysokości 70 tys. zł - zdecydował przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Stacja ukarana została za to, że w programie „Krzywe zwierciadło” znalazły się treści naruszające przekonania religijne oraz sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym.

70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajęła się sprawą po skargach od widzów na wydanie „Krzywego zwierciadła”, nadane w Superstacji 22 lutego 2012 roku. KRRiT stwierdziła, że w audycji prezentowane były poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz obrażające uczucia religijne widzów. W audycji znalazły się też treści wulgarne.

Do nałożenia kary na nadawcę przewodniczący KRRiT Jan Dworak został upoważniony przez członków Rady 4 września 2012 roku. Wymierzając karę 70 tys. zł uwzględnił on przesłanki, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. możliwości finansowe nadawcy, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność.

Jak wynika z ustawy, przewodniczący KRRiT może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości maksymalnie do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Nadawcy przysługuje odwołanie od decyzji przewodniczącego KRRiT do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji.

Satyryczne „Krzywe zwierciadło” prowadzone jest przez Kubę Wątłego, który w ostry i prześmiewczy sposób komentuje w nim aktualne wydarzenia i ich bohaterów. Program nadawany jest w Superstacji od poniedziałku do piątku o 20.45.

Dotychczas KRRiT prowadziła już kilka postępowań w związku ze skargami dotyczącymi treści niektórych audycji wyemitowanych w Superstacji. Miedzy innymi w związku z zarzutami w sprawie audycji pt. „Gilotyna”, dotyczącymi rozpowszechniania treści naruszających dobre obyczaje (odcinki wyemitowane 21 sierpnia 2009 roku oraz 22 lipca 2011 roku). W tej sprawie przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy upomnienie.

Natomiast w wyniku postępowania prowadzonego w związku ze skargą w sprawie audycji pt. „Gilotyna”, wyemitowanej 27 sierpnia 2011 roku, w której sformułowany został zarzut obrazy uczuć religijnych, przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy programu Superstacja wezwanie do zaniechania rozpowszechniania treści naruszających art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji.

W grudniu ub.r. udział Superstacji w rynku wyniósł 0,18 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 70 tys. kary dla Superstacji za obrazę uczuć religijnych

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zorka
A to jest ta śmieszna czerwona telewizja robiona w baraku i oglądana przez 10 ( słownie dziesięć) osób w "prime -time" tak ?
26 95
odpowiedź
User
jAN
TA DRUGA PROWADZĄCA , TA BRZYDKA., ZAPOMNIAŁEM... A PANI ELIZA ,CO MA SPRAWY ZA OSZUSTWA I DZIENNIKARSKIE, TEŻ POWINNA ZAPŁACIĆ. GENERALNIE, TO STACJA WYRZUTKÓW DZIENNIKARSKICH DLA TANICH FRUSTRATÓW Z PRLU
29 84
odpowiedź
User
sponz
Kuba Wątły - brawa za Radio Bajka! Na resztę działalności pseudo-dziennikarskiej tego pana spuśćmy zasłonę milczenia...
16 62
odpowiedź
User
Alek
"sponz" napisał(a): Kuba Wątły - brawa za Radio Bajka! Na resztę działalności pseudo-dziennikarskiej tego pana spuśćmy zasłonę milczenia...

Zapomniał pan chyba o Bisce...
15 36
odpowiedź
User
monika biedrzyk
"...treści naruszające przekonania religijne oraz sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym" Moralność chyba każdy ma swoją. Coś co jednych oburza i jest tematem tabu, dla innych jest chlebem powszednim.
81 14
odpowiedź