SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

8 wskazówek jak skutecznie wykorzystać potencjał Twittera

W Polsce z Twittera korzysta coraz więcej firm i osób. Oznacza to, że potencjał tego medium jest coraz większy.

Małgorzata Bednarek

Małgorzata Bednarek

Oto 8 wskazówek jak prowadzić profil, aby był skuteczny i interesujący dla innych:

1. Publikuj wartościowe treści. Ograniczona liczna znaków (140) sprawia, że myśl musi być konkretna i zwięzła. Użytkownicy chętnie polecają profile, które warto obserwować, dlatego należy dbać o ego  profilu i wartościowe treści. Follow Friday to zwyczaj, kiedy w piątki na Twitterze każdy użytkownik może polecić inne osoby. W tym celu wpisuje post oznaczony hashtagiem #ff lub #followfriday podając nazwy (nicki) polecanych profili. W poście można również uzasadnić dlaczego wybraliśmy i polecamy właśnie tych użytkowników.

2. Używaj hashtagów. W wypowiedziach do wybranych słów warto dodawać hashtagi. Hashtagi są to pojedyncze wyrazy lub też frazy wyrazów przed którymi stoi znak „#”. Pozwalają one szybko i łatwo odnaleźć wpisy czy dyskusje na dany temat.

3. Nie łącz konta z Facebookiem. Unikaj automatycznego łączenia kąta z Facebookiem, gdyż Twitter ma inną specyfikę. Osoby, które Cię obserwują docenią unikalne treści, które im udostępniasz.

4. Znajdź osoby warte obserwowania. Kiedy w Twoim profilu pojawią się wartościowe treści zacznij szukać osób, które możesz śledzić na Twitterze. Dodatkowo kiedy Ty kogoś obserwujesz, dana osoba widzi, że jest obserwowana i wtedy dowiaduje się o Twoim istnieniu i może z ciekawości wejść na Twój profil, zacząć Cię obserwować lub robić retweety. To dobry sposób na zwiększenie zasięgu i dotarcie do ciekawych osób. Pamiętaj, że możesz obserwować Twoich potencjalnych klientów, kontrahentów lub trendsetterów lub inne osoby z Twojej grupy docelowej.

5. Szanuj 140 znaków, jakie masz na wypowiedź. Jeśli chcesz udostępnić link do ciekawego artykułu, nie umieszczaj całego adresu URL, skróć go, a wtedy zostanie Ci dodatkowe miejsce na Twoją myśl lub komentarz.  Aby skrócić link wystarczy wejść na stronę np. www.bitly.com czy też www.skroc.pl i tam wprowadzić pierwotny link, by otrzymać krótszy zamiennik.

6. Retweetuj – przekazuj dalej. Osoba, od której udostępniasz treść dowie się o tym i na pewno poczuje się doceniona. Co więcej, jeśli ta osoba nie ma Ciebie wśród osób obserwowanych, może zechce Cię dodać i uzna Twoje tweety za ciekawe i będzie je retweetować. Tak buduje się popularność na Twitterze.


7. Czy Twój tweet ma taką konstrukcję by inni chcieli go retweetować? Popularność na Twiterze rośnie, gdy dbasz o wirusowy charakter tweetów tj. udostępniasz wartościowe myśli, wiedzę i informację, które są chętnie czytane i retweetowane. Wtedy coraz więcej osób dowiaduje się o Twoim profilu i ma powody do obserwowania, dodania do ulubionych lub retweetowania.

8. Zostaw 20 wolnych znaków. Umieszczając wpis zostaw, co najmniej 20 znaków, aby inni mieli możliwość przesłać twój tweet dalej bez konieczności jego skracania.

CASE STUDY – profil wiceprezes IBM
Profilem, który można podać, jako przykład tego jak powinno się prowadzić konto na Twitterze jest profil wiceprezes IBM - Sandy Carter. Jej konto na Twitterze obserwuje aż 30 tyś osób, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na profil człowieka biznesu. Dodatkowo ona sama obserwuje ponad 11 tyś profili. Sandy Carter tweetuje odpowiadając na pytania, które otrzymuje, informuje, czym zajmuje się jej firma, umieszcza swoje wypowiedzi czy spostrzeżenia. Wpisy z innych profili, które obserwuje, a które uznaje za ciekawe podaje dalej (retweetuje). Uczestniczy aktywnie w dyskusjach, dzięki czemu nowi użytkownicy dowiadują się o jej istnieniu. Carter z sukcesem promuje swoja osobę i firmę, w której pracuje.

Podsumowując, aby profil, na Twitterze był naprawdę skuteczny sposób, ważne, aby tweety angażowały obserwujących w dyskusję i były dyskusyjne, kontrowersyjne, inspirujące, wartościowe merytorycznie tj. miały charakter wirusowy.


autor:
Małgorzata Bednarek, dyrektor ds. strategii sprzedażowych w agencji interaktywnej Migomedia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 8 wskazówek jak skutecznie wykorzystać potencjał Twittera

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
leperr
nie rób żenujących ortów.
16 8
odpowiedź
User
Więcej niż copywriter
Punkt 3 - perełka!
12 8
odpowiedź
User
Ola
"Podsumowując, aby profil, na Twitterze był naprawdę skuteczny sposób, ważne, aby..." Kilka razy próbowałam przeczytać to zdanie. Nie dałam rady.
11 8
odpowiedź
User
Yogi
Ostatni akapit jest sam w sobie twittową treścią
10 8
odpowiedź
User
Paulina
Pani dyrektor i pisze: "Jej konto na Twitterze obserwuje aż 30 tyś osób". Brawo!
11 8
odpowiedź