SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

80 rdzeni Intela - szybko, oszczędnie i minaiturowo

Badacze z firmy Intel Corporation opracowali pierwszy programowalny procesor o wydajności dorównującej superkomputerom, mieszczący się w jednym 80-rdzeniowym układzie niewiele większym od paznokcia.

Procesor używa mniej energii niż większość współczesnych urządzeń AGD. Procesor powstał w wyniku inicjatywy „Tera-scale computing”, która ma zapewnić wydajność rzędu teraflopów — bilionów operacji na sekundę —  przyszłym komputerom osobistym i serwerom - podano w komunikacie.

         
 
Wydajność rzędu teraflopów oraz możliwość przenoszenia terabajtów danych odegra kluczową rolę w przyszłych komputerach, które — przy powszechnym dostępie do Internetu — pozwolą na opracowanie nowych aplikacji do nauki i pracy zespołowej, a także na dostęp do cyfrowej rozrywki w komputerach PC, serwerach i urządzeniach przenośnych. Na przykład sztuczna inteligencja, komunikacja wideo, fotorealistyczne gry, przeszukiwanie danych multimedialnych oraz rozpoznawanie mowy w czasie rzeczywistym — kiedyś uważane za fantastykę naukową rodem ze „Star Trek” — staną się codziennością.

        
 
Intel nie ma obecnie planów dotyczących wprowadzenia na rynek dokładnie takiego układu z rdzeniami zmiennopozycyjnymi. Jednakże badania Tera-scale stanowią poligon doświadczalny dla innowacyjnych funkcji w poszczególnych procesorach i rdzeniach, typów magistrali układ-układ i układ-komputer niezbędnych do optymalnego przenoszenia danych oraz — co najważniejsze — oprogramowania, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać procesory wielordzeniowe. Nowy układ badawczy pozwolił uzyskać wgląd w nowe technologie obróbki krzemu, magistrale szerokopasmowe oraz techniki zarządzania energią – podano w komunikacie.
 
„Nasi badacze osiągnęli nowy kamień milowy, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności przetwarzania wielordzeniowego i równoległego — powiedział Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel. — Nowy układ zwiastuje bliską przyszłość, w której produkty teraflopowe staną się powszechne i zmienią nasze oczekiwania co do komputerów i Internetu, zarówno w domu, jak i w biurze”.
 
Wydajność rzędu teraflopów uzyskano po raz pierwszy w 1996 roku w superkomputerze ASCI Red zbudowanym przez Intela dla Sandia National Laboratory. Komputer ten zajmował ponad 180 metrów kwadratowych, składał się z niemal 10 000 procesorów Pentium® Pro i zużywał ponad 500 kilowatów energii. Badawczy procesor Intela osiąga tę samą wydajność w pojedynczym wielordzeniowym układzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 80 rdzeni Intela - szybko, oszczędnie i minaiturowo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl