SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

89 proc. Polaków twierdzi, że segreguje śmieci

89% Polaków twierdzi, że segreguje śmieci, a 80% twierdzi, że potrafi to robić. Bardzo często są to jedynie deklaracje - wynika z badania SW Research.

89 proc. Polaków twierdzi, że segreguje śmieci

Prawie 90% badanych, choćby czasami, segreguje śmieci, z czego 56% robi to często lub zawsze.

80% respondentów przekonanych jest, że wie do którego pojemnika wyrzucić poszczególne odpady.

 

Czy rzeczywiście potrafimy prawidłowo segregować śmieci? Okazuje się, że badanym najłatwiej przychodzi poprawne wyrzucanie butelek po piwie – niemal wszyscy ankietowani zapytani o to, w jakim pojemniku umieściliby to opakowanie, wskazali na pojemniki ze szkłem (99,5%). Podobnie było w przypadku starych gazet (papier). Plastikowe butelki po wodzie do odpowiedniego pojemnika wyrzuciłoby 93% respondentów (tworzywa sztuczne), a zepsute owoce (odpady biodegradowalne) - 86%.

Problemy pojawiły się przy zaklasyfikowaniu porcelany (53% respondentów błędnie wskazało jako kategorię szkło, zamiast odpadów zmieszanych), odpadów higienicznych (85% omyłkowo wskazało pojemniki na papier) i kartonów po mleku (53% osób niesłusznie wybrało pojemniki na papier, chociaż powinny wskazać pojemniki na tworzywa sztuczne).

Badanie stanowi podstawę raportu pt. "Rewolucja śmieciowa" przygotowanego przez On Board PR Ecco Network. Zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w dwóch etapach: w dniach 19-23.06.2013 (przed wejściem w życie tzw. "ustawy śmieciowej") oraz w dniach 30.07-04.08.2013 (po jej wejściu w życie). Zastosowano metodę internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI). Próba badawcza miała charakter losowy. Operatem losowania był panel internetowy SWpanel.pl. Do udziału w badaniu zaproszono osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zebrano łącznie 815 (I etap) oraz 798 (II etap) w pełni wypełnionych kwestionariuszy, a dopuszczalny błąd statystyczny nie przekraczał 3,6 pkt. proc. dla całej próby.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 89 proc. Polaków twierdzi, że segreguje śmieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Garbycz
Zapewne wiele osób się habilituje na ustawie śmieciowej a prof.Czapiński przygotuje kolejną prognozę społeczną na temat "Śmieci i My" ( dzięki czemu zagwarantuje sobie płatny udział w mediach na najbliższy rok ) ale nie zmieni to mojego zdania na ten temat , zdania wolnego od ideologiii narzuconej nam przez Unię Europejską.To My, Obywatele jesteśmy właścicielami śmieci.Jeżeli Państwo chce cokolwiek z nimi zrobić musi nam za nie zapłacić .Jeżeli nie płaci to i tak musi je od nas odebrać bo taki ma obowiązek. Nie powinno być mowy o żadnych opłatach za wywóz nie mówiąc o segregacji . Jak tak dalej pójdzie to będziemy musieli również utylizować Nasze śmieci i za to jeszcze dodatkowo płacić .
8 8
odpowiedź