SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

90% Polaków czyta prasę

Najwięcej osób czyta dzienniki i tygodniki (odpowiednio 71% i 68%).

Co najmniej jeden miesięcznik czytuje 41% osób a dwutygodnik 13%. Statystyczny Polak czyta jeden dziennik, jeden tygodnik i pół miesięcznika - wynika z sondażu Estymatora.
 
Jeśli chodzi o płatne dzienniki ogólnopolskie, to najwięcej osób deklaruje czytelnictwo Gazety Wyborczej (24%), Faktu (21%) i Rzeczpospolitej (7%). Kolejne miejsca w rankingu czytelnictwa zajmują: Superexpress (6%), Gazeta Prawna (2%), Nowy Dzień i Nasz Dziennik (po 1%) oraz Trybuna i Parkiet (po 0,5%).
 
Najbardziej poczytne tygodniki, to Pani Domu, Tele Tydzień i Przyjaciółka (po około 11%). Niewiele im ustępują Tina i Życie Na Gorąco (po około 8%). Kolejne miejsca w rankingu tygodników zajmują tygodniki opinii: Polityka (7%), Newsweek i Wprost (po 6%) i Angora (5%).
 
Wśród dwutygodników najwięcej czytelników mają: Viva, Z Życia Wzięte i Komputer Świat (po około 3%).
 
Największe czytelnictwo wśród miesięczników posiada Claudia (7%), Oliwia i Twój Styl (po 5%), Poradnik Domowy i Dobre Rady (po 4%) oraz Fokus i Świat Kobiety (po 3%). Dopiero w tym momencie w rankingu miesięczników pojawiają się tytuły przeznaczone nie tylko dla kobiet: Murator, CKM i National Geographic (po 2%). Inne tytuły mające podobne do nich czytelnictwo (ale już głównie kobiece) to: Cosmopolitan, Glamour i Avanti (po około 2%).
 
Rynek prasowy w Polsce jest bardzo bogaty i różnorodny. W badaniach Estymatora, które uwzględniały te tytuły, których czytelnictwo wykazało co najmniej 0,5% respondentów znalazły się 44 dzienniki (przede wszystkim regionalne), 51 tygodników, 12 dwutygodników i 57 miesięczników – czyli łącznie 164 tytuły.
 
Badanie przeprowadziła firma Estymator na ogólnopolskiej, losowej (a więc reprezentatywnej) próbie 667 Polaków w wieku od 14 do 79 lat metodą ankiety pocztowej. Pytanie o czytane tytuły prasowe miało charakter otwarty – respondenci musieli sami wypisać ich nazwy. Jeden procent odpowiada około 300 tysiącom osób.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 90% Polaków czyta prasę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl