SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Adam Andruszkiewicz wiceministrem cyfryzacji, będzie odpowiadał za współpracę z parlamentem

Poseł Adam Andruszkiewicz został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Ma odpowiadać przede wszystkim za projekty realizowane przez resort we współpracy z parlamentem.

Adam Andruszkiewicz, fot. Ministerstwo Cyfryzacji Article

W poniedziałek informacja na ten temat pojawiła się w serwisie internetowym Ministerstwa Cyfryzacji. Zaznaczono, że Andruszkiewicz objął funkcję wiceministra w miniony piątek.

W komunikacie resortu zapowiedziano, że Andruszkiewicz obejmie stanowisko 2 stycznia. Będzie zajmował się przede wszystkim koordynacją współpracy ministerstwa z parlamentem.

- Wiele z projektów realizowanych w resorcie, takich np. jak zmiana tzw. megaustawy, wdrożenie sieci 5G, projekt e-doręczeń, czy wdrożenie pełnego pakietu deregulacyjnego dla kierowców, wymagać będzie zmian prawnych, co pociąga za sobą potrzebę dobrej współpracy w procesie legislacyjnym - wyliczono. - Adam Andruszkiewicz wspomoże także ministra Marka Zagórskiego w realizacji jego zadań po powierzeniu wiceministrowi Karolowi Okońskiemu dodatkowych obowiązków pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa - dodano.

Szefem Ministerstwa Cyfryzacji od początku stycznia 2018 roku jest Marek Zagórski, zastąpił odwołaną Annę Streżyńską. Na stałe na stanowisko ministra cyfryzacji został powołany w kwietniu.

Sekretarzem stanu w resorcie jest też, od lipca 2018 roku, Karol Okoński. Wcześniej, od czerwca 2016 roku, był podsekretarzem stanu, zajmuje też stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Natomiast funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie od lipca 2018 roku pełni Wanda Buk.

Wirtualna Polska podała, że Adam Andruszkiewicz ostatnio przeszedł z klubu parlamentarnego Wolni i Solidarni (jego szefem jest Kornel Morawiecki) do Zjednoczonej Prawicy. Uzgodnił to w grudniu z premierem Mateuszem Morawieckim. W 2019 roku ma uczestniczyć w pracach sztabu wyborczego w kampaniach przed wyborami europejskimi i parlamentarnymi.

Adam Andruszkiewicz związany z narodowcami

Adam Andruszkiewicz jest posłem od jesieni 2015 roku, został wybrany w okręgu białostockim, startował z listy Kukiz ’15. Z ugrupowaniem tym rozstał się w listopadzie 2017 roku. W latach 2015-2018 był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Działał w Młodzieży Wszechpolskiej, w latach 2015–2016 był prezesem tej organizacji. W 2014 roku bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od maja 2016 do kwietnia 2018 roku był prezesem stowarzyszenia Endecja.

Andruszkiewicz ma 28 lat. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku. W czasie studiów był członkiem parlamentu studentów tej uczelni.

Dziennikarze krytycznie o nominacji Andruszkiewicza

Aktywni na Twitterze dziennikarze szybko skrytykowali powołanie Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra cyfryzacji. Zarzucili mu brak kompetencji w tym zakresie, oceniając, że jego nominacja to część przedwyborczej układanki ze środowiskami narodowymi.

- Adam Andruszkiewicz ma odpowiadać w rządzie za politykę państwa wobec portali społecznościowych. Bo ma na nich duże zasięgi. Przygotowałem sobie tuzin żartów. Ale każdy jest za słaby na tę okazję i znacznie gorszy niż żart premiera Morawieckiego - napisał Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. - To jest ten dzień, kiedy Anna Streżyńska ma odrobinę satysfakcji, że ci, którzy widzą Andruszkiewicza w resorcie cyfryzacji uznali, że ona tam nie pasuje. Jeśli Morawiecki zatrudnieniem Andruszkiewicza chciał przykryć aniołki Glapińskiego to był to całkiem udany zamysł - skomentowała Kataryna, publicystka „Do Rzeczy” i WP Opinie.

- Ręce mi opadają. Z trudnego i ważnego tematu jaką pozycje mają mieć państwa i krajowe prawo w zderzeniu z cyberkorpami robi się u nas cyrk. Andruszkiewicz ma się zajmować kontaktami z Facebookiem, bo ma duże zasięgi w social mediach. To równie dobre były by siostry Godlewskie - oceniła Sylwia Czubkowska z „Gazety Wyborczej”.

Przypomniano też wypowiedzi i interpelacje Adama Andruszkiewicza, w których ostro krytykował rządy PO-PSL oraz jego zdaniem antypolskie projekty z różnych dziedzin: filmy, nazwy pociągów oraz publikacje w mediach.

- To mówicie, że w ramach marszu ku centrum, PiS bierze do rządu narodowca? - ironizował Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. - Opłaca się być agresywnym w TV. Opłaca się ze wszystkich sił atakować opozycję bez względu na merytoryczną zawartość ataku i bez względu na to, że się w tej opozycji samemu - teoretycznie - jest. Opłaca się dużo rzeczy robić, bo na końcu czeka nagroda. #AToPolskawłaśnie - stwierdził Bartosz Węglarczyk z Onetu.

- Adam Andruszkiewicz oficjalnie wiceministrem cyfryzacji. Rok 2018 był nieprzeciętnym rokiem. Jeszcze ciekawszego 2019 dla nas Wszystkich! ;) - skomentował Dariusz Grzędziński z „Faktu”. - Nasze ciepłe myśli kierujemy dzisiaj do tych pracowników Ministerstwa Cyfryzacji, którzy właśnie się dowiedzieli, że będą pracować pod Andruszkiewiczem. Ja już bym szukała nowej pracy - zaznaczyła Kataryna. - Chłopak, który głosi hasła o „pedalskiej warszawce”, zostaje wiceministrem w rządzie RP. Robicie sobie, drodzy Państwo, jaja z naszego kraju - stwierdził Janusz Schwertner z Onetu.

- Powołanie Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji i powierzenie mu odpowiedzialności za politykę PL wobec portali społecznościowych, bo ma na nich duże zasięgi, to ordynarna szydera z państwa - ocenił Hubert Biskupski z „Super Expressu”. - A może władza planuje budowę własnego Facebooka? Albo przynajmniej zamknięcie dostępu do tego, który jest? Tę nominację na pewno da się jakoś racjonalnie wytłumaczyć - żartował Marek Kacprzak.

Negatywnie nominację Adama Andruszkiewicza skomentował też Robert Winnicki, poseł niezrzeszony (odszedł z Kukiz ’15) i prezes Ruchu Narodowego. - Posada dla Andruszkiewicza? Zero zdziwienia jeśli odbierze nagrodę w postaci 7.5 tys. miesięcznie. Już dawno sprzedał ideę narodową w służbie proimigranckiego, prounijnego i proaborcyjnego PiSu. Z tym, że kariera zbudowana na wazelinie to dosyć płynna konstrukcja - napisał Winnicki na Twitterze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Adam Andruszkiewicz wiceministrem cyfryzacji, będzie odpowiadał za współpracę z parlamentem

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rotfl
A jakie kompetencje mial szaskowski na ministra cyfryzacji.?
Panstwo zarzadzane przez nieudacznikow
28 61
odpowiedź
User
Znam życiorys węgla...
Atorytety pokroju weglarczyka niech lepiej zamilkna albo gruntownie rozlicza się z historią.
27 63
odpowiedź
User
widz555
Spłacają Marsz Niepodległości?
59 14
odpowiedź
User
Rozbawiony
To ten młodzian co zainkasował 40 tys, "kilometrówki" na samochód, którego nie ma?
Czyli pasuje do rządu
odpowiedź
User
romi
I super - > "Cyfrowa - Narodowa" tak trzymać !
16 27
odpowiedź