SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Glapiński Człowiekiem Wolności tygodnika „Sieci”

Tygodnik „Sieci” (Fratria) tegoroczny tytuł Człowieka Wolności przyznał prof. Adamowi Glapińskiemu, prezesowi Narodowego Banku Polskiego.

Adam Glapiński, fot. NBPAdam Glapiński, fot. NBP

Na okładce nowego numeru „Sieci” podkreślono, że prof. Adam Glapiński został nagrodzony tytułem Człowieka Wolności za „walkę o ekonomiczną suwerenność”. W uzasadnieniu Maciej Wośko, redaktor naczelny miesięcznika „Gazeta Bankowa”, tak jak „Sieci” wydawanego przez Fratrię, podkreślił, że Glapiński musiał „zmierzyć z niespotykanym w historii polskiej gospodarki atakiem na niezależność banku centralnego”, a Narodowy Bank Polski stał się „głównym szańcem bitwy o suwerenność ekonomiczną Polski”.

- Dziś atakowany w sposób haniebny przez akolitów nowego rządu prezes NBP broni nie tylko konstytucyjnej niezależności instytucji, lecz także udowadnia, że prezes banku centralnego stoi na straży podstaw naszej państwowości - polskiego złotego, niezależnej polityki monetarnej i suwerennej polityki gospodarczej - dodał.

Adam Glapiński prezesem NBP od 2016 r.

Stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński pełni od połowy 2016 roku. Wiosna ub.r. został powołany przez Sejm na drugą, 6-letnią kadencję.

Glapiński  w 1972 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wcześniej wykładał m.in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989), University of Colorado at Boulder (1993–1998), United States Business and Industrial Council na University of Missouri i University of Kansas (1996) oraz Institut Superieur de Gestion (1994–2005).

Od początku lat 90. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 r. był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 r. pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senator IV kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu (1992 r.), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007 r.) oraz KGHM Polska Miedź (2007 r.). W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel. W latach 1993–2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.

W 2009 r. pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. W 2010 r. prezydent RP powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję w latach 2010-2016. 29 lutego 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda powołał go na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Człowieka Wolności „Sieci” od 10 lat

Tytuł Człowieka Wolności jest przyznawany przez tygodnik „Sieci” od 2013 roku. Przed rokiem otrzymał go ówczesny wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, a wcześniejszymi laureatami byli m.in. Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński (dwa razy: za 2016 i 2021 rok), Mateusz Morawiecki, Julia Przyłębska i Daniel Obajtek.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w trzecim kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 28 875 egz., o 6,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Fratria, do której należą też portal wPolityce.pl, miesięcznik „Gazeta Bankowa” i Telewizja wPolsce, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 9,3 proc. do 37,6 mln zł (głównie dzięki wyższym wpływom z reklam) i spadek zysku netto z 4,59 do 4,01 mln zł. Prawie cały zysk wypłacono udziałowcom.

Dołącz do dyskusji: Adam Glapiński Człowiekiem Wolności tygodnika „Sieci”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kambalarz
Oczywiście
odpowiedź
User
Kabaret
Znalazł się w wybitnym gronie laureatów tej pseudo-nagrody -> anty-ludzi wolności.
odpowiedź
User
Leming
Słychać wycie? Znakomicie!
odpowiedź