SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Grzeszak, Andrzej Tomczak i Konrad Niklewicz nagrodzeni przez UOKiK

Adam Grzeszak z „Polityki” i Andrzej Tomczak z TVP2 zostali laureatami konkursu „Libertas et Auxilium” organizowanego przez UOKiK. Natomiast jubileuszową nagrodę specjalną przyznano Konradowi Niklewiczowi z „Gazety Wyborczej”.

Adam Grzeszak, Andrzej Tomczak i Konrad Niklewicz nagrodzeni przez UOKiK

W piątej edycji „Libertas et Auxilium”, konkursu na najlepsze materiały dziennikarskie służące upowszechnianiu wiedzy na temat ochrony konkurencji i konsumentów, przyznano dwie nagrody główne. W kategorii ochrony konkurencji wyróżniono artykuł Adama Grzeszaka „Pomówmy o zmowie”, opublikowany w maju 2009 roku w tygodniku „Polityka”. W tekście opisywane były mechanizmy działania przedsiębiorców stosujących praktyki antykonkurencyjne. Natomiast w kategorii ochrony konsumentów za najlepszy uznano reportaż Andrzeja Tomczaka „Kuchenka Państwa Michałków”, wyemitowany w marcu 2009 roku przez TVP2 w „Magazynie Ekspresu Reporterów”. Obaj dziennikarze otrzymali po 10 tys. zł brutto oraz dyplomy z rysunkami Henryka Sawki i Szczepana Sadurskiego..

W kategorii ochrony konkurencji wyróżniono ponadto artykuły Wojciecha Surmacza „Szarża na Sobieskiego” z tygodnika „Newsweek” oraz Adama Makosza „Jak uniknąć kar za zmowy cenowe” z „Dziennika Gazety Prawnej”. Z kolei w kategorii ochrony konsumentów do nagrody nominowane były jeszcze artykuły Tomasza Molgi „Jak wygrywać konkursy” z tygodnika „Wprost” oraz Tomasza Grynkiewicza i Piotra Miączyńskiego „Nie myślcie, że to ściema” z „Gazety Wyborczej”. Ogółem w piątej edycji konkursu – ogłoszonej na początku kwietnia (więcej) – napłynęły 143 prace w różnych stylach i gatunkach. Jury – złożone z ekspertów w ekonomii, polityki antymonopolowej, prawie konsumenckim i mediach – oceniało wszystkie materiały pod względem warsztatu dziennikarskiego, znaczenia dla opinii publicznej, nowatorskiego charakteru oraz poziomu merytorycznego.

Ponadto w związku z przypadającym w tym roku dwudziestoleciem istnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznano jubileuszową nagrodę specjalną w wysokości 4 tys. zł brutto. Otrzymał ją Konrad Niklewicz z „Gazety Wyborczej”, a w uzasadnieniu napisano, że od ponad 10 lat jako dziennikarz zajmujący się tematyką gospodarczą i ekonomiczną, propaguje wśród przedsiębiorców zasady zdrowej rywalizacji rynkowej. Podkreślono zarazem, że artykuły Niklewicza dotyczące zmów na rynku budowlanym i ubezpieczeniowym umożliwiły UOKiK-owi ich ujawnienie i likwidację.

Konkurs „Libertas et Auxilium” jest organizowany przez UOKiK we współpracy z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego od 2006 roku. W ubiegłorocznej edycji główne nagrody otrzymali Wojciech Surmacz z „Newsweek Polska” oraz Zbigniew Domaszewicz i Tomasz Grynkiewicz z „Gazety Wyborczej” (więcej).
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Adam Grzeszak, Andrzej Tomczak i Konrad Niklewicz nagrodzeni przez UOKiK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl