SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii. „To nie dla mnie, lecz dla ‘Gazety Wyborczej’”

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik odebrał w piątek Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacji i działań na rzecz ludzkości. - Ta niezwykła Nagroda Księżniczki Asturii jest przecież nagrodą nie dla mnie, lecz dla „Gazety Wyborczej", dziennika, który narodził się wraz z polską demokracją w 1989 r. - podkreślił Michnik.

Adam Michnik, fot. materiały prasoweArticle

Kapituła Nagrody Księżniczki Asturii przyznając to wyróżnienie Adamowi Michnikowi, podkreśliła jego zaangażowanie w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce.

- Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń - napisano w protokole jury.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Adam Michnik odebrał nagrodę podczas uroczystości w Teatrze Campoamor w Oviedo. Wydarzenie rozpoczął król Filip VI w towarzystwie królowej Letizii, księżniczki Asturii, następczyni tronu Eleonora i infantki Sofii.

W swoim przemówieniu Adam Michnik, po podziękowaniach dla jury i gratulacjach dla pozostałych laureatów, podkreślił, że Hiszpania była dla niego - i wielu innych Polaków - wzorem.

- Doświadczenie hiszpańskie uczyło nas, jak opierać się dyktaturze i jak szukać drogi do demokracji drogą dialogu i kompromisu. Szło o to, by siła argumentów zastąpiła argument siły. Ta niezwykła Nagroda Księżniczki Asturii jest przecież nagrodą nie dla mnie, lecz dla „Gazety Wyborczej", dziennika, który narodził się wraz z polską demokracją w 1989 r. - zaznaczył Michnik.

Podkreślił również, że „Wyborcza" broniła dwóch wartości bezcennych w świecie demokracji – wolności i prawdy. - Dziś te wartości znów są zagrożone przez bandycką agresję reżimu Putina na Ukrainę. Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków, gwałtów i tortur, i mordów putinowskiego wojska w Ukrainie. Ale pamiętamy, że Putin to nie to samo co Rosja. Dlatego wciąż pamiętamy o tych Rosjanach, którzy sprzeciwiają się temu wojennemu barbarzyństwu i swój sprzeciw głośno wypowiadają - zaznaczył.

- Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość. I prawo do błędu, gdy szuka się prawdy - podkreślił Adam Michnik.

W tygodniu poprzedzającym uroczystość Michnik odbył serię spotkań m.in. z dziennikarzami, intelektualistami i studentami, a piątek w południe był na audiencji u rodziny królewskiej w zabytkowym hotelu Reconquista.

Dołącz do dyskusji: Adam Michnik odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii. „To nie dla mnie, lecz dla ‘Gazety Wyborczej’”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aroj
Jak kopnie w kalendarz powinien być ustawowy dzień wolny, żeby świętować :)
odpowiedź
User
Media Expert
Nagrody od królów, królowych i księżniczek się sypią, a Wyborczej już praktycznie nie ma. Teoretycznie istnieje, ale straciła wpływy.
odpowiedź
User
gosc
bardzo pasuje do ksiezniczki,ten sam gender..
odpowiedź