SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Michnik w szwedzkim dzienniku prosi o wpłaty dla Fundacji „Gazety Wyborczej”

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik w święto Konstytucji 3 maja oraz w Światowym Dniu Wolności Prasy na łamach szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe Fundacji „Gazety Wyborczej”.

Adam Michnik, fot. OnetArticle

Całostronicowa reklama zawiera tekst Adama Michnika zatytułowany "Nie ma wolności bez solidarności", w którym redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" porównuje "atak polskiego rządu na ekonomiczne podstawy wolnych mediów" do ataku zwolenników prezydenta USA Donalda Trumpa na Kapitol, jaki miał miejsce 6 stycznia.

Autor pisze, że 30 lat po upadku muru berlińskiego oraz upadku Związku Radzieckiego polskie społeczeństwo ponownie zmuszone jest bronić wywalczonej za ogromną cenę demokracji.

Pod artykułem znajduje się apel do Szwedów o "wsparcie niezależnego dziennikarstwa". "Pomóż nam uratować wolne media w Polsce. Wesprzyj Fundację Gazety Wyborczej" - głosi napis, pod którym dołączony jest adres strony internetowej umożliwiającej wpłatę pieniędzy.

Emisja bezpłatna

Redaktor naczelny "Dagens Nyheter" Peter Wolodarski napisał w mediach społecznościowych, że reklama "Gazety Wyborczej" została opublikowana bezpłatnie.

Według danych ZKDP w lutym br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wynosiło 59 914 egz., o 32,18 proc. mniej niż rok wcześniej.  Natomiast portal Wyborcza.pl miał 8,8 mln użytkowników i 30,36 proc. zasięgu (według badania Mediapanel).

Fundacja „Gazety Wyborczej” działa od dwóch lat

Fundacja „Gazety Wyborczej” została założona pod koniec 2018 roku, a działalność operacyjną zaczęła wiosną 2019 roku. - Jej rolą będzie m.in. przyczynienie się do powstania niezależnych i ambitnych materiałów dziennikarskich, dotyczących najważniejszych spraw społecznych i politycznych, np. reportaży śledczych, raportów o ochronie środowiska i międzynarodowych projektów dziennikarskich. Fundacja będzie prowadzić też akcje społeczne i edukacyjne na temat praworządności, edukacji i ekologii, a także szkolić dziennikarzy w zakresie tworzenia rzetelnego przekazu medialnego - zapowiadało biuro prasowe Agory.

W 2019 roku fundacja zrealizowała projekty „Nasza Rodzina” i „Re:memory - multimedialne historie lokalne” oraz wspólnie z „Gazetą Wyborczą” ufundowała Nagrodę im. Krzysztofa Millera. Zanotowała 134,8 tys. zł przychodów, 100,6 tys. zł kosztów oraz 34,2 tys. zł zysku netto.

Prezesem fundacji jest Joanna Krawczyk, która niedawno została wybrana na przewodniczącą sojuszu największych europejskich gazet - Leading European Newspaper Alliance (LENA).

Dołącz do dyskusji: Adam Michnik w szwedzkim dzienniku prosi o wpłaty dla Fundacji „Gazety Wyborczej”

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
moje imie/nick
Spółka Agora przestała finansować gazetę?
odpowiedź
User
Adrian
Tęczowa krucjata nie monetyzuje się? Ale jak to? Dlaczego? Przecież lewica to ponoć 30% Polaków. Co poszło nie tak?
odpowiedź
User
nissin
Żałosne, podobno ludzie po 60 roku życia głupieją, Michnik zgłupiał totalnie na starość. Przecież nikt nikomu nie zakazuje kupować ludziom Gazety Wyborczej w kioskach czy tez w formie elektronicznej, no a to że ludzie mają już dość dwulicowości oraz totalnej hipokryzji prezentowanej na łamach jego gazety to już o tym Adaś w swoim ckliwym apelu nie wspominał. I na koniec moja złośliwość. Panie Adamie a brata Pan przy okazji pozdrowił?
odpowiedź