SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP krytykuje atak na Adama Michnika. Apeluje o kulturę osobistą i etykę dziennikarską

Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich wyraziło stanowczy protest przeciw zachowaniu dwójki blogerów, którzy zaczepiali w sądzie Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Organizacja zaapelowała „do dziennikarzy oraz osób wykonujących ten zawód zwanych dziennikarzami obywatelskimi o szanowanie zasad kultury osobistej i dziennikarskiej etyki zawodowej”.

Adam Michnik nagrywany w sądzie przez autora kanału Studio PolakówArticle

W ostatnich dniach wielu dziennikarzy komentowało zamieszczone w połowie marca na kanale youtube’owym Studio Polaków wideo z Adamem Michnikiem. W nagraniu widać, jak dwóch mężczyzn chodziło za redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” po korytarzu sądowym i rejestrując to, zadawało mu pytania w rodzaju: „Kto musi zatwierdzać u pana jakiekolwiek artykuły?”, „Co powiesz o polskiej sprawiedliwości?”, „Dobrze jest ludzi oczerniać? Czy sprawia przyjemność oczernianie ludzi w prasie”, „Ile zarobił pan na tym artykule? Bo do tej pory sprzedaje się dobrze, nie?”.

Jeden z nich stwierdził o Adamie Michniku: „Ten człowiek się zdegenerował. To proszę państwa degenerat moralny”. Szef „Gazety Wyborczej” nie reagował na te zaczepki.

 

Zachowanie autorów nagrania wobec Michnika negatywnie oceniła większość komentujących to dziennikarzy, także ci z redakcji mocno spierających się z „GW”, m.in. Bronisław Wildstein z „Sieci”. Odmienną opinię wyraził natomiast Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”.

CMWP apeluje o kulturę osobistą i etykę dziennikarską

W poniedziałek Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraziło stanowczy protest przeciw atakom słownym zarejestrowanym w nagraniu. Organizacja stwierdziła, że wideo pokazuje „niewłaściwe zachowanie pytających i lekceważenie przez nich zasad wykonywania zawodu dziennikarza”.

CMWP zaapelowało do „dziennikarzy oraz osób wykonujących ten zawód zwanych dziennikarzami obywatelskimi o szanowanie zasad kultury osobistej i dziennikarskiej etyki zawodowej”. Przypomniano też dziennikarzom, profesjonalnym i amatorskim, że „nie wolno posługiwać się metodami sprzecznymi z prawem i nagannymi etycznie, a naruszanie prywatności i sfery intymnej innych, także osób publicznych uzasadnione mogą być w wyjątkowych wypadkach jedynie działaniami w zakresie dziennikarstwa śledczego, co w tym wypadku nie miało miejsca”.

- CMWP SDP stanowczo apeluje do dziennikarzy i osób pełniących ich funkcje w mediach społecznościowych o poszanowanie zasad dziennikarskiej etyki zawodowej przy relacjonowaniu i komentowaniu wszelkich wydarzeń i problemów publicznych, także tych wywołujących silne społeczne emocje. Jest to podstawą  zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele władzy, jak i wszyscy obywatele - stwierdzono w komunikacie podpisanym przez dr Jolantę Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP krytykuje atak na Adama Michnika. Apeluje o kulturę osobistą i etykę dziennikarską

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gump
A jak wczesniej robił tak Pereira i hujwejbini TVPiS to było wszystko cacy i awanse.
odpowiedź
User
Qwer
Biedny Pan Adam -on taki delikatny nigdy nikogo nie obraził ,zawsze do swoich adwersarzy odnosił się z najwyższą kultura ,szacunkiem .A tu taka potwarz , powiem tylko tyle w życiu za wszystko się płaci ,
odpowiedź
User
Qwer
Biedny Pan Adam -on taki delikatny nigdy nikogo nie obraził ,zawsze do swoich adwersarzy odnosił się z najwyższą kultura ,szacunkiem .A tu taka potwarz ,ale jakoś mi tego Pana nie szkoda .
odpowiedź