SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agencja ratingowa Moody's: zmiany w OFE neutralne dla ratingu Polski

Planowane przez polski rząd zmiany w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE), polegające na zmniejszeniu składki przekazywanej do funduszy, nie wpłyną na rating suwerenny Polski (A2 z perspektywą stabilną), napisała agencja ratringowa Moody's Investors Service w komentarzu na temat zmian w systemach emerytalnych w Polsce i na Węgrzech.

Agencja ratingowa Moody's: zmiany w OFE neutralne dla ratingu Polski

"W przypadku Polski (rating A2 z perspektywą stabilną) implikacje zmian w systemie emerytalnym dla ratingów rządowych obligacji są zasadniczo neutralne, choć zbaczając w kierunku negatywnym. Jednakże te ryzyka są stosunkowo minimalne i same w sobie raczej nie wywołałyby decyzji ratingowej" - powiedział wiceprezes Moody's i główny analityk zajmujący się Polską, Anthony Thomas.

Agencja podkreśla też, że proponowane zmiany najprawdopodobniej doprowadzą do obniżenia zaangażowania OFE w obligacje Skarbu Państwa.

Rząd chce obniżyć składkę przekazywaną do OFE do 2,3% z 7,3% obecnie, ale w roku 2017 wzrośnie do 3,5%. Reszta środków ma pozostawać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na indywidualnych, odrębnie waloryzowanych subkontach.

W końcu grudnia, przedstawiając te propozycje, szef doradców premiera Michał Boni zapowiadał, że zmiany w OFE obniżą dług publiczny w 2011 roku o 0,8 pkt proc., a w 2012 roku o 1,1 pkt proc. Według niego, później będzie to średnio 0,9-1,1 pp. rocznie. Z kolei na początku lutego minister finansów Jacek Rostowski mówił, że zmiany te powinny zmniejszyć dług publiczny w relacji do PKB o dodatkowe 0,6-0,7 pkt proc.

Rostowski powiedział wówczas także, że nawet, jeśli wdrożenie reformy OFE przesunie się o miesiąc, nie powstanie zagrożenie przekroczenia progu 55% w relacji długu publicznego do PKB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agencja ratingowa Moody's: zmiany w OFE neutralne dla ratingu Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl