SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agencje aktorskie podpisują kodeks dobrych praktyk castingowych, ułatwienia dla aktorów i domów produkcyjnych

Zaproponowane przez Papaya Films „Dobre Praktyki Castingowe” zdecydowało się już podpisać kilka agencji aktorskich, m.in. Tradycja, House of Stars i Barbara Bartosiewicz.

W sierpniu br. Papaya Films wystąpiła z inicjatywą wypracowania dobrych praktyk przy produkcjach filmowych. Celem tej inicjatywy było z jednej strony wskazanie na problemy, jakie pojawiają się na osi dom produkcyjny - agencja aktorska, a z drugiej stworzenie zbioru zasad, dzięki którym efekt takiej współpracy będzie satysfakcjonujący - przede wszystkim dla klientów, ale także dla aktorów, producentów i wszystkich osób związanych z procesem castingu. Dokument „Dobre Praktyki Castingowe” oprócz inicjatora, czyli Papaya Films, podpisały już 4 agencje aktorskie: Tradycja, House of Stars, Outside i Agencja Aktorska Barbara Bartosiewicz.

Domy produkcyjne w kontakcie z agencjami aktorskimi bardzo często spotykają się z takimi problemami jak brak deklarowanych przez agencje aktorską osób na castingach, niedotrzymywanie przez uczestników castingów warunków poufności, wątpliwości dotyczące finalnych wynagrodzeń dla aktorów, pojawienie się na castingu do reklamy aktorów, którzy wcześniej związani byli z produkcjami filmowymi dla konkurencji, zmiany w wyglądzie aktora od momentu jego wyboru podczas castingu do czasu pierwszych zdjęć.

Zdaniem Papaya Films takie sytuacje opóźniają realizację produkcji, a czasem wręcz uniemożliwiają wykorzystanie gotowego filmu, co wiąże się  z ogromnymi kosztami.

W przedstawionym w sierpniu br. agencjom aktorskim kodeksie dobrych praktyk castingowych znalazły się m.in. zapisy dotyczące skrupulatnej weryfikacji aktorów rekomendowanych na casting pod kątem ich przeszłych doświadczeń aktorskich - także pod kątem ewentualnego konfliktu interesów związanego z występowaniem w produkcjach reklamowych konkurencyjnych dla klienta marek. Papaya Films zaproponowała agencjom aktorskim przestrzegania zasady, by aktorzy informowani byli z wyprzedzeniem  o planowanych trudnych, lub krępujących scenach (np. pocałunek), a także, by byli obligowani do przestrzegania zasady poufności, w tym do nieumieszczania w portalach społecznościowych zdjęć z planów filmowych.

Papaya Films w rekomendowanych przez siebie „Dobrych Praktykach” zawarła także zapisy gwarantujące przestrzeganie praw aktorów. I tak w przypadku zatrudniania na planach zdjęciowych dzieci rekomenduje, by ich praca nie przekraczała 6 godz. oraz by zdjęcia z ich udziałem trwały maksymalnie do godz. 20.

- Zaproponowane przez Papaya Films „Dobre Praktyki Castingowe” zdecydowało się już podpisać kilka agencji aktorskich, m.in. Tradycja, House of Stars i Barbara Bartosiewicz - mówi Kacper Sawicki, szef Papaya Films. - Tym samym udało nam się zaangażować w inicjatywę kluczowych dla nas partnerów, a także zwrócić uwagę na potrzebę standaryzacji pracy - dodaje.

Dołącz do dyskusji: Agencje aktorskie podpisują kodeks dobrych praktyk castingowych, ułatwienia dla aktorów i domów produkcyjnych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ben
Ciekawe, czy ktos w koncu pomysli o statystach, aby nie byli traktowani jako zlo konieczne. W tym, zeby agencje braly dla siebie max 20 %, a nie 80 % wynagrodzenia od produkcji.
odpowiedź