SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora chce wypłacić 23,39 mln zł w dywidendzie, większość z kapitału zapasowego

Zarząd Agory rekomenduje walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, żeby w br. wypłacić 23,39 mln zł w dywidendzie, po 50 groszy na akcję. Taką propozycję pozytywnie oceniła rada nadzorcza spółki.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym poinformowano, że środki na wypłatę dywidendy będą pochodzić częściowo z zysku netto za ub.r., a częściowo z kapitału zapasowego. W ub.r. grupa kapitałowa Agory zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto.

- Powyższa rekomendacja zarządu Agory S.A. jest zgodna z polityką dywidendową ogłoszoną w dniu 14 lutego 2005 r. i wynika z analizy sytuacji finansowej spółki oraz struktury jej bilansu w kontekście realizacji najważniejszych celów na najbliższe lata, w tym dalszych działań rozwojowych. W opinii organówsSpółki, wyniki finansowe osiągnięte przez spółkę w 2018 r. dają obecnie możliwość wypłaty dywidendy za rok obrotowy 2018 w wysokości 0,50 zł na akcję - stwierdzono.

Zarząd proponuje, żeby dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczyć na 12 lipca, a dzień jej wypłaty - na 1 sierpnia.

We wtorek na koniec sesji za akcję Agory płacono 12,5 zł. Przy takim kursie stopa proponowanej dywidendy wynosi 4 proc.

W ub.r. też 23,3 mln zł dywidendy od Agory

W 2018 roku Agora również wypłaciła 23,29 mln zł dywidendy, po 50 groszy na akcję. Ta kwota w całości pochodziła z kapitału zapasowego.

Poprzednia dywidenda trafiła do akcjonariuszy spółki w 2016 roku (35,75 mln zł, po 75 groszy na akcję). Wcześniej Agora wypłaciła inwestorom 50,94 mln zł w 2012 roku (1 zł na akcję) oraz po 25,47 mln zł w 2011 i 2010 roku (po 50 groszy na akcję).

Głównymi akcjonariuszami Agory są OFE PZU Złota Jesień (ma walory stanowiące 17,45 proc. kapitału i dające 12,76 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), Agora Holding (11,6 proc. kapitału i 35,36 proc. głosów), MDIF Media Holdings (11,49 proc. kapitału i 8,4 proc. głosów) i OFE Nationale-Nederlanden (9,62 proc. kapitału i 7,03 proc. głosów).

Pozostali akcjonariusze posiadają walory stanowiące poniżej 5 proc. kapitału i puli głosów na walnym zgromadzeniu.

Agora z przejęciami, inwestycjami i zwolnieniami

W połowie ub.r. Agora ogłosiła strategię na lata 2019-2022, zapowiedziała m.in. do 930 mln zł na inwestycje, w tym ok. 500 mln zł na akwizycje. We wrześniu podała, że za 4,4 mln euro kupi 25 proc. akcji czeskiej spółki ROI Hunter oferującej platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka. Natomiast pod koniec lutego wspólnie z czeską spółką SFS Ventures podpisała umowę kupna Eurozetu - za 40 proc. jego udziałów zapłaciła ok. 130 mln zł, a do połowy 2022 roku będzie mogła kupić od wspólnika pozostałe.

W połowie marca firma wraz ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Helios w ub.r. zainwestował w spółkę Foodio Concepts, która zaczęła uruchamiać lokale Papa Diego z potrawami meksykańskimi i Van Dog z hot-dogami. Natomiast w kwietniu br. uzyskał zgodę UOKiK-u na inwestycję w sieć burgerowni PasiBus.

Jednocześnie Agora poinformowała o zamknięciu do połowy br. swoich drukarni w Tychach i Pile, uzasadniając to spadkiem ich obrotów wynikającym z mniejszego zapotrzebowania na druk w technologii coldset. Po osiągnięciu porozumienie ze związkami zawodowymi przeprowadziła tam w kwietniu zwolnienia grupowe, w ramach których pożegnała się z maksymalnie 153 pracownikami.

W środę Agora poda swój raport finansowy za pierwszy kwartał br.

Dołącz do dyskusji: Agora chce wypłacić 23,39 mln zł w dywidendzie, większość z kapitału zapasowego

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szybko - póki jest z czego;)
PaPaDIEGO - Nie rusze i nie będe czytał TenTEGO;)
odpowiedź
User
eko
1 tona papieru - 7 ściętych drzew. Na druk wyborczej wycięto kilkanaście mln drzew.
odpowiedź
User
Agora się zwija????
Sakiewicza szlag trafi. I Tomaszewskiego też.
odpowiedź