SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd rozpatrzy odwołanie Agory ws. Eurozetu w przyspieszonym trybie

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychylił się do wniosku Agory o rozpatrzenie w przyspieszonym trybie odwołania od decyzji UOKiK zakazującej przejęcia Eurozetu.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu (fot. Eurozet)Article

Na początku stycznia br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał przejęcia spółki Eurozet przez giełdową Agorę. Według Urzędu, w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych. Transakcja mogła prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych; powstałyby dwie wiodące grupy radiowe - Eurozet i RMF FM, które posiadałyby łącznie ok. 70-proc. udział w rynku.

W lutym Agora złożyła odwołanie od decyzji prezesa UOKiK, zaskarżając ją w całości. W maju UOKiK przekazał odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- 27 maja złożyliśmy wniosek o rozpatrzenie odwołania od decyzji w trybie przyspieszonym poza kolejnością wpływu spraw do właściwego sądu - mówiła w piątek Anna Kryńska-Godlewska z zarządu Agory. - Faktycznie, 2 czerwca sąd przychylił się do wniosku, co oznacza, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona w trybie przyspieszonym. Jednak do dziś nie został wyznaczony termin pierwszej rozprawy - dodała.

Pion radiowy Agory ze wzrostem przychodów

Na początku 2019 roku Eurozet został przejęty od Czech Media Invest przez Agorę i czeską spółkę SFS Ventures.

Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza wykonać opcję kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu i złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na transakcję. Urząd przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm.

W drugim kwartale br. Agora osiągnęła 201,8 mln zł skonsolidowanych przychodów sprzedażowych i 9,9 mln zł straty netto. Wzrosły przychody z reklam, kin Helios oraz sprzedaży „Wyborczej” i książek. Pion radiowy zanotował 54-proc. wzrost przychodów, do 23 mln zł. Wynik EBITDA segmentu to 2,9 mln zł wobec 0,8 mln zł przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Sąd rozpatrzy odwołanie Agory ws. Eurozetu w przyspieszonym trybie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Nie jestem za Jarem, Antkiem i Tadkiem ale tu mają rację i nie powinni odpuścić.
odpowiedź
User
Patriota
Polski urząd walczy z polskim nadawcą. Komu zależy na osłabieniu polskich mediów? Słabsza grupa Agora to mocniejszy RMF należący do Niemców. O co w tym chodzi?
odpowiedź
User
maksiu
oby eurozet nie trafil w rece agory, po co na rynku kolejne radio robione byle jak i po taniosci przez "specjalistów" z czerskiej?
odpowiedź