SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zwolniła 176 pracowników, wydała na to 6,9 mln zł, zmalał koszt wynagrodzeń w pionie prasowym

Zrealizowane od października do grudnia ub.r. zwolnienia grupowe objęły ostatecznie 176 pracowników Agory, głównie z zespołu „Gazety Wyborczej”. Nie mają one jeszcze odzwierciedlenia w statystykach zatrudnienia w spółce na koniec ub.r. Było w niej wtedy zatrudnionych 2 979 pracowników etatowych, a na zwolnienia spółka wydała 6,9 mln zł.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRWarszawska siedziba Agory, fot. materiały PR

Agora w połowie października ogłosiła, że zamierza zwolnić 135 pracowników etatowych (przede wszystkim z zespołu „Gazety Wyborczej” - zarówno dziennikarzy, jak i pracowników działu sprzedaży reklam). Natomiast w połowie grudnia osiągnięto porozumienie ze związkiem zawodowym co do zwiększenia skali zwolnień do 190 osób. Na koszty zwolnień spółka założyła rezerwę w wysokości 7,4 mln zł.

Zwolnieni zostali m.in. dziennikarze „GW” Iza Michalewicz, Wojciech Fusek, Maciej Kałkus, Wojciech Mazowiecki, Marek Wielgo, Piotr Skwirowski, Przemysław Zych, Jarosław Mikołajewski, Renata Grochal i Konrad Sadurski. Agora rezygnuje też z korespondenta dziennika Waszyngtonie Mariusza Zawadzkiego i wysłannika w Brukseli Tomasza Bieleckiego. Ponadto w połowie października ub.r. zakończyła wydawanie bezpłatnej gazety „Metrocafe.pl” i pożegnała się z redagującymi ją dziennikarzami.

W piątek na konferencji prasowej prezes Agory Bartosz Hojka poinformował, że ostatecznie w ramach zwolnień wypowiedziano umowy ze 176 pracownikami etatowymi. Zaznaczył, że ponadto z niektórymi osobami rozstano się w ramach porozumienia stron, a niektóre osoby z całego etatu przeszły na część.

- Zakładaliśmy, że ten proces obejmie maksymalnie 190 osób, ostatecznie rozstaliśmy się ze 176 pracownikami - powiedział Bartosz Hojka, prezes Agory. - Kilkoro pracowników rozstało się z nami na innych zasadach - porozumienia stron, były też zmiany charakteru umów o pracę, np. zmniejszenie wymiaru etatu czy zmniejszenie wymiaru wynagrodzenia - dodał.

Na koniec ub.r. w zatrudnienie w Agorze wynosiło 2 979, o 25 mniej niż rok wcześniej. Spółka zaznaczyła, że nie uwzględniła w tej statystyce osób będących na wypowiedzeniu w ramach zwolnień grupowych. Wynika z faktu, że większość zwolnionych osób ma kilkumiesięczne okresy wypowiedzenia. Na mocy porozumienia ze związkiem zawodowym otrzymali dodatkowe wynagrodzenie oraz pomoc przy poszukiwaniu nowej pracy lub przekwalifikowaniu się.

W czwartym kwartale ub.r. koszty zwolnień grupowych wyniosły 6,9 mln zł. Nie licząc tego, firma wydała na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników 86,4 mln zł, o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W pionie prasowym Agory koszty wynagrodzeń i świadczeń wyniosły od września do października ub.r. 27,2 mln zł, o 8,4 proc. mniej niż rok wcześniej. W całym ub.r. wydatki w tym zakresie zmalały o 5,6 proc. do 110,3 mln zł.

Niektórzy ze zwolnionych dziennikarzy „Gazety Wyborczej” zaczęli już pracę w innych miejscach. Marek Wielgo został redaktorem naczelnym Murtorplus.pl, Renata Grochal dołączyła do redakcji „Newsweeka”, Piotr Skwirowski - do Next.gazeta.pl, Martin Stysiak - do agencji MSL Group, a Konrad Sadurski - do „Dziennika Gazety Prawnej”.

Agora pod koniec października ub.r. zawarła umowę sprzedaży swojej łódzkiej siedziby za 9,7 mln zł (ma tam mniej pracowników, więc woli wynajmować mniejszą powierzchnię biurową), a w grudniu ub.r. - sprzedaży za 19 mln zł działki przy swojej warszawskiej siedzibie oraz za 14 mln zł 49 proc. udziałów spółki Greent Content (nadawcy kanału telewizyjnego Metro), które kupiło Discovery Polska.

Dołącz do dyskusji: Agora zwolniła 176 pracowników, wydała na to 6,9 mln zł, zmalał koszt wynagrodzeń w pionie prasowym

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
teg
Zostały jeszcze jakieś działeczki do sprzedania?
odpowiedź
User
ARKADIUSZ
TO BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ W PIĄTEK Z SAMEGO RANA ZARAZ PÓJDĘ NAPIĆ SIĘ PIWA :) DZIEŃ W KTÓRYM GAZETA WYBORCZA ZNIKNIE Z KIOSKÓW BĘDZIE ŚWIĘTEM NARODOWYM!
odpowiedź
User
rozbawiony libertynami i lewakami z .Nowośmiesznego Peło
Pilne: Jak podaje RadioZET Platforma Anty Obywatelska powołała Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Wypadku w Oświęcimiu.
Apelują także o zwrot wraku. :D :D :D
odpowiedź