SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora inwestuje w czeską firmę marketingu internetowego ROI Hunter

Agora za 4,4 mln euro kupi 25 proc. akcji czeskiej spółki ROI Hunter oferującej platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka.

Agnieszka Sadowska, fot. Agencja GazetaArticle

24 proc. akcji w podwyższonym kapitale zakładowym ROI Hunter zostanie przejęte przez Agorę w dwóch rundach finansowania. Agora będzie wspierać obecny zespół zarządzający ROI Hunter w realizacji strategii i rozwoju działalności.

- ROI Hunter to inwestycja w dynamicznie rozwijające się technologie marketingowe, które w strategii Grupy Agora wskazaliśmy jako jeden z głównych kierunków rozwoju w obszarze usług B2B. Spółkę ROI Hunter wyróżnia bardzo sprawny i zdolny zespól zarządzający, świetny produkt i technologia oraz wyjątkowe relacje z Facebookiem i Google’em. Inwestycja Agory w spółkę przyspieszy jej ekspansję zagraniczną oraz dalszą rozbudowę produktu - uzasadnia Agnieszka Sadowska z zarządu Agory.

ROI Hunter ma ponad 250 klientów z sektora e-commerce

ROI Hunter oferuje klientom możliwość umieszczenia skutecznych reklam bezpośrednio na Facebooku i w wyszukiwarce Google (jest oficjalnym partnerem marketingowym obu koncernów). Zapewnia też zaawansowane narzędzia do kreacji kampanii i analizy danych.

W ofercie firmy są dwa główne rozwiązania: ROI Hunter PRO (produkt dla większych klientów) oraz ROI Hunter Easy (darmowe rozwiązanie dla platform e-commerce). Spółka przetwarza ponad miliard kampanii dziennie, które tworzone są przez ponad tysiąc specjalistów od marketingu korzystających z platformy.

- Trudności, na które natrafiają obecnie marketerzy, przede wszystkim wiążą się z: czasochłonną konfiguracją opisów produktów, nieefektywnym wykorzystaniem własnych danych, a także brakiem możliwości wymiany danych pomiędzy Facebookiem a wyszukiwarką Google. Te problemy rozwiązuje właśnie ROI Hunter dzięki połączeniu danych klienta, Facebooka i Google’a, dając możliwość bezpośredniego zakupu reklamy z poziomu platformy ROI Hunter - podkreśla Karel Tlustak, założyciel i CEO ROI Hunter.

Spółka współpracuje już z ponad 250 firmami z sektora e-commerce, wśród których są Allegro, Souq i Sports Direct.

ROI Hunter zamierza rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz wzmocnić swoją pozycję w Europe Centralnej i Wschodniej, wybranych krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki oraz Azji, Pacyfiku i Ameryki Łacińskiej. - Dzięki finansowaniu pozyskanemu od Agory będziemy mogli wzmocnić nasz produkt i cały zespół, a także szybciej rozwijać się na międzynarodowych rynkach - dodaje Karel Tlustak.

Agora planuje wydać 500 mln zł na przejęcia

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych netto o 8,1 proc. do 536,3 mln zł oraz 9,9 mln zł zysku netto (wobec 5,4 mln zł straty rok wcześniej).

W połowie czerwca firma ogłosiła swoją strategię na lata 2018-2022. Zapowiedziano wtedy, że przeznaczy prawie 500 mln zł na przejęcie, m.in. w sektorze marketingu internetowego i e-commerce. - Widzimy w tym obszarze szansę rozwoju, wzrostu i zyskownych inwestycji. Ten rynek jest jeszcze dość mocno rozproszony, nie jest tak jak rynek reklamy w internecie zdominowany przez globalnych graczy. Co więcej, otwiera dla firm działających w Polsce możliwości globalnej ekspansji. Jest na to wiele dobrych przykładów, takich jak Livechat czy znany nam dobrze skądinąd (Agora jest jego udziałowcem - przyp.) Yieldbird. Ten rynek daje również szansę tworzenia atrakcyjnych modeli biznesowych, które z jednej strony są skalowalne, a z drugiej zwłaszcza te funkcjonujące w modelu software as a service charakteryzują się wysoką rentownością - uzasadniał Bartosz Hojka, prezes Agory.

Agora od 9 lat jest większościowym udziałowcem spółki Yieldbird (wcześniej funkcjonującej pod nazwą AdTaily), obecnie ma 77,6 proc. jej udziałów. Yieldbird zajmuje się głównie zarządzaniem sprzedaż reklam internetowym w modelu programatycznym. W sprawozdaniu z pierwszej połowy br. Agora podkreśliła, że do wzrostu wpływów jej pionu internetowego przyczynił się głównie dynamiczny rozwój Yielbirda.

Przychody segmentu internetowego Agory zwiększyły się z 81 mln zł w pierwszej połowie ub.r. do 86,7 mln zł rok później, a zysk EBITDA - z 8,7 do 10,8 mln zł.

Inną znaczącą inwestycją Agory w branży internetowej w ostatnich latach było przejęcie serwisu społecznościowego Goldenline.pl. Pod koniec 2011 roku za 36 proc. jego udziałów Agora zapłaciła 11,52 mln zł, a na początku 2016 roku kupiła kolejne 53 proc. za 8,48 mln zł.

Z kolei w maju 2008 roku Agora kupiła spółkę Trader.com (Polska), właściciela czterech serwisów i sześciu wydawnictw ogłoszeniowych, za 54,23 mln dolarów (przy ówczesnym kursie było to ponad 119,5 mln zł).

Dołącz do dyskusji: Agora inwestuje w czeską firmę marketingu internetowego ROI Hunter

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
I bedzie CZESKI FILM ;)
Lody kręcone czy gałkowane ;) ?

Zacytuje klasyka - "Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych .."
odpowiedź
User
;))))))))))
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
[Hochwander chwyta za butelkę koniaku]
Miś: Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie ! Nie stać cię ! Ty musisz oszczędzać !
Hochwander: Słuchaj Rysiek ! Ty nie bądź taki demagog ! Jak ty robisz kombinacje to jest wszystko dobrze, a jak ja coś zaproponuję ... to mi robisz szkolenie !
Miś: Ja kombinacje ? Powiedz mi jedna, a dam ci wypić cała butelkę koniaku. No, no ?
Hochwander: Daj mi pięćdziesiątkę !
Miś: No mów !
Hochwander: A kto nakręcił aferę z fałszywym bratem ? Przerwałem zdjęcia, ogłoszenie. Kosztowało mnie to ponad trzysta tysięcy.
Miś: Ciebie ?
Hochwander: Pieniądz jest pieniądz ! Kilkaset tysięcy, za niepewne kilkaset dolarów i to jak ciotka będzie miała gest. I to według Ciebie jest w porządku !
Miś: Janek ! Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami. Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy jego kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym? no ? Koniaczek ?
Hochwander: Podwójny?Stać mnie !
odpowiedź
User
bilbo
O, to pewnie Kamil zaraz dostanie jakieś stanowisko.
odpowiedź