SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Agora w ub.r. przy 2,8 tys. osób na etatach miała 1,9 tys. współpracowników. Kobiet więcej od mężczyzn, zarabiają mniej

W ub.r. w grupie kapitałowej Agora było zatrudnionych na etacie 2,8 tys. pracowników, dodatkowo współpracowało z nią 1,7 tys. osób na umowach cywilnoprawnych i 238 na samozatrudnieniu. 52,9 proc. pracowników stanowiły kobiety, zarabiające przeciętnie mniej od mężczyzn.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PR Article

Według opublikowanego w mijającym tygodniu raportu niefinansowego w ub.r. średnio 2 839 osób pracowało na etacie w całej grupie Agora, natomiast w samej firmie Agora (odpowiadającej za media prasowe i internetowe, na czele z „Gazetą Wyborczą” i Gazeta.pl) - 1 705. Pozostałe były zatrudnione w innych spółkach zależnych, m.in. Heliosie, AMS, Agora Poligrafia, Yieldbird, Next Film i firmach z grupy radiowej Agory (bez uwzględnienia Goldenline).

Do tego dochodzą osoby współpracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne - 382 w Agorze, a 1 691 w całej grupie Agora. Firma w sprawozdaniu tłumaczy, że „ze względu na specyfikę działalności (prowadzenie kin i restauracji) znaczna część współpracowników to osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych (studenci, młodzi ludzie pracujący dorywczo)”, natomiast w samej Agorze tacy współpracownicy to „głównie dziennikarze, osoby przygotowujące artykuły, wywiady i inne materiały do mediów”.

Przypomnijmy, że na początku 2017 roku przedstawiciele sieci kinowej Helios zapowiadali, że w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych wydatki firmy na świadczenia pracownicze wzrosną o 8-10 mln zł. Ostatecznie w 2017 roku nakłady w tym zakresie w całym pionie filmowo-książkowym Agory (jego zdecydowaną większość stanowi Helios, ale są tam też Wydawnictwo Agora oraz produkujący i dystrybuujący filmy Next Film) wzrosły w skali roku z 39,2 do 51,6 mln zł, czyli o 31,6 proc.

Dodatkowo z grupą Agora w ub.r. było związanych 238 osób na samozatrudnieniu (z czego 154 w samej spółce Agora) oraz 31 na kontraktach menedżerskich (20 w spółce Agora).

Ubywa pracowników etatowych

W sprawozdaniu niefinansowym za 2017 rok nie podano statystyk o liczbie współpracowników na umowach cywilno-prawnych i kontraktach menedżerskich. Natomiast liczba pracowników etatowych na koniec 2017 roku wynosiła 3 026, z czego 1 821 w samej spółce Agora.

Spadek wynika ze zmniejszenia zatrudnienia w pionach prasy, druku i internetu. Wiosną ub.r. w ramach zwolnień grupowych w tym pierwszym segmencie pożegnano się z 47 pracownikami. Kolejne zwolnienia grupowe w tym pionie są realizowane obecnie - obejmą do 153 pracowników, co jest związane z planem zamknięcia do czerwca pracowników drukarni Agory w Tychach i Pile. Agora i jej poligraficzna spółka zależna porozumiały się ze związkiem zawodowym i radą pracowników co do warunków tych zwolnień.

W całej grupie Agora w ub.r. było zatrudnionych więcej kobiet (52,9 proc. ogółu pracowników) niż mężczyzn (47,1 proc.). Przewaga pań wzrosła z poziomu 51,7 proc. w 2017 roku.

Jeśli chodzi o najważniejsze spółki zależne grupy Agora kobiet jest więcej od mężczyzn w Agorze, AMS i Heliosie (w tej ostatniej ich udział wzrósł w skali roku ponad poziom 50 proc.), natomiast znacznie mniej w grupie radiowej Agory (46,3 proc. w ub.r., a 45,9 proc. rok wcześniej).

W raporcie nie podano, ilu pracowników i współpracowników jest w innych spółkach zależnych niż Agora.


Zdecydowana większość pracowników etatowych grupy Agora ma umowy na pełny etat (w ub.r. 96,7 proc., a 96,3 proc. w samej spółce Agora) oraz na czas nieokreślony (89,5 proc., a 91,5 proc. w spółce Agora). Kobiety mają taką formę umowy nieco rzadziej (87,6 proc. wszystkich pań zatrudnionych w ub.r. w grupie Agora) od mężczyzn (91,6 proc.).

Za to większy odsetek kobiet od mężczyzn (8,5 proc. wobec 6,2 proc. w ub.r.) miał umowy na czas określony, na okres próbny (2,2 proc. wobec 1,4 proc.) i na zastępstwo (1,7 proc. wobec 0,8 proc.).

W raporcie podano, że 67 proc. pracowników grupy Agora ma wyższe wykształcenie, a 3,5 proc. to osoby z niepełnosprawnościami.

Kobiet więcej od mężczyzn także na stanowiskach kierowniczych, ale zarabiają mniej

Znacznie większa część kobiet niż mężczyzn (6,6 proc. wobec 3 proc.)w wieku do 30 lat pracujących w grupie Agora pełni funkcje kierownicze i wyższe. Podobnie jest w grupie wiekowej 30-50 lat (82,6 proc. w przypadku kobiet i 75,7 proc. mężczyzn), a inaczej w grupie ponad 50 lat (21,3 proc. mężczyzn i 10,8 proc. kobiet).

W przypadku stanowisk niższych niż kierownicze większa część kobiet niż mężczyzn zajmuje je w grupie wiekowej do 30 lat (20,3 proc. wobec 16,7 proc.) i ponad 50 lat (12,4 proc. wobec 11,5 proc.).

Przewaga w udziale kobiet nad mężczyznami jest większa w przypadku funkcji kierowniczych i wyższych (54,3 proc. wobec 45,7 proc. w ub.r. w całej grupie Agora) niż stanowisk niższych niż kierownicze (52,5 proc. wobec 47,5 proc.).

Podobne proporcje są w samej spółce Agora, ale tam kobiety większą przewagę nad mężczyznami mają na stanowiskach niższych niż kierownicze. We wszystkich grupach proporcje w skali roku wzrosły na korzyść kobiet.

W przypadku wszystkich stanowisk kobiety zarabiają nieco mniej od mężczyzn. W całej grupie Agora w ub.r. na stanowiskach kierowniczych i wyższych kobiety inkasowały 94,7 proc. średniego wynagrodzenia wypłacanego, a mężczyźni - 106,3 proc. Jeśli chodzi o funkcje niższe od kierowniczych dla kobiet ten wskaźnik wyniósł 98,9 proc., a dla mężczyzn - 101,2 proc.

Zarobki kobiet poniżej 100 proc. średniej, a mężczyzn powyżej 100 proc. były też w przypadku pensji zasadniczych.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia wypłacane, w skali roku różnica między stawkami dla kobiet i mężczyzn znacznie zmalała w skali roku, zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych i wyższych (dla kobiet wzrost z 88,5 do 94,7 proc., a dla mężczyzn spadek ze 111,3 do 106,3 proc.).

Mniej nowych pracowników, więcej odejść

W ciągu roku wskaźnik nowych pracowników grupy Agory zmalał z 14,9 do 11,1 proc., a w samej spółce Agora - z 14,2 do 10,9 proc. Natomiast wskaźnik odejść w całej grupie zwiększył się z 10 do 15,6 proc., a samej Agorze - z 13,5 do 15,8 proc.

W firmie zatrudniano głównie osoby w wieku do 30 lat, pracownicy z tej grupy także najczęściej odchodzili lub byli zwalniani.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto. Wzrosły jej przychody z biletów w kinach Helios i sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały z reklam kinowych.

Dołącz do dyskusji: Grupa Agora w ub.r. przy 2,8 tys. osób na etatach miała 1,9 tys. współpracowników. Kobiet więcej od mężczyzn, zarabiają mniej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Buahaha
I to jest właśnie cała hipokryzja tej firmy. Tyle artykułów w tych ich dodatkach i równouprawnieniu, walce o równość kobiet a sami mają tam bałagan. Takie przypadki można mnożyć.
61 39
odpowiedź
User
Pozytywny
To nie jest bałagan, to jest istota tej hipokryzji którą sam zauważyłeś. Na szczęście ledwie zipie ta firemka i lepiej nie będzie bo na jesieni znów PiS wygra i będzie rządził samodzielnie i kroplowki z budżetu nie będzie tak samo z samorządów.
41 24
odpowiedź
User
Wstyd
Śmieciowki i dyskryminacja kobiet. Pouczają i mówią jak żyć a sami maja bałagan u siebie. Wstyd i tyle
53 2
odpowiedź