SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora ma 300 mln zł wolnej gotówki

Agora planuje intensywny rozwój działalności w internecie i do końca roku zwolni 250 osób - zapowiada prezes spółki Wanda Rapaczyńska.

Efekty restrukturyzacji prowadzonej w grupie Agory będą widoczne już w wynikach finansowych za I kwartał przyszłego roku, powiedziała w rozmowie z agencją ISB we wtorek prezes spółki Wanda Rapaczyńska. Agora dopiero pod koniec roku zdecyduje, czy przeprowadzi skup własnych akcji. Firma chce dużo inwestować w internet.

Program restrukturyzacji, ogłoszony przez Agorę we wrześniu, zakłada, że baza kosztów w 2007 roku spadnie o 35 mln zł. Oszczędności ma przynieść m.in. zwolnienie do 250 osób już do końca tego roku.

„Realizujemy program oszczędności teraz, żeby jego efekty były widoczne już w I kwartale 2007 roku. Zawiązaliśmy rezerwy pokrywające wszystkie koszty restrukturyzacji” – powiedziała ISB Rapaczyńska.

W trzecim kwartale 2006 roku Agora zawiązała rezerwy na koszty restrukturyzacji w wysokości 5,1 mln zł (w tym 3,4 mln zł na koszty odpraw i odszkodowań).

Oprócz zwolnień spółka poszuka oszczędności także na kontraktach z dostawcami oraz w bardziej efektywnym zarządzaniu procesami bezpośrednio niezwiązanymi z działalnością operacyjną spółki.

Rapaczyńska zasugerowała, że możliwe, iż w IV kwartale i w przyszłym roku koszty promocji i marketingu nie będą musiały być tak wysokie, jak w minionych kwartałach.

„W ostatnich miesiącach ponosiliśmy duże wydatki związane z promocją marki Roxy FM. Przy wprowadzaniu nowego produktu wydatki są znaczne, a potem stopniowo się je zmniejsza. Wydatki promocyjne w IV kwartale zależą też od ilości kolekcji wydawniczych, którą wprowadzimy na rynek” – powiedziała Rapaczyńska.

Dodała, że jej zdaniem także wydatki konkurencyjnego wobec „Gazety Wyborczej” wydawanego przez Axel Springer „Dziennika” w dłuższej perspektywie będą musiały ulec zmniejszeniu.

W trzech kwartałach 2006 roku całkowite koszty działań promocyjnych i marketingowych w Grupie wyniosły 142 mln zł i stanowiły około 17% sprzedaży grupy. Koszty promocji i marketingu segmentu dzienników (w tym: „Gazety Wyborczej”, „Metra”, internetu i „Nowego Dnia”) wyniosły 125 mln zł i były o 47 mln zł wyższe niż przed rokiem, z czego 40 mln zł stanowiły łączne koszty związane z wprowadzaniem na rynek kolekcji wydawniczych (o 13 mln zł więcej niż przed rokiem).

Agora nie ma aktualnie sprecyzowanych planów akwizycji, ale też nie podjęła jeszcze decyzji, czy podzieli się pieniędzmi z akcjonariuszami poprzez skup akcji.

„Jeszcze nie ma decyzji w sprawie buy-backu, podejmiemy ją przed końcem roku” – powiedziała Rapaczyńska.

Obecnie Agora ma około 300 mln zł wolnej gotówki. Rapaczyńska powiedziała, że gdyby była taka potrzeba – na przykład pojawiły się atrakcyjne podmioty do przejęcia – mogłaby wydać jednorazowo „od ręki” 660 mln zł.

Agora planuje intensywny rozwój działalności w internecie. Przychody z tego segmentu to obecnie tylko kilka procent wpływów grupy, ale mają one rosnąć bardzo dynamicznie. Spółka poinformowała, że nie wyklucza przejęć na tym rynku.

„Na pewno w ciągu najbliższych dwóch lata wydamy na internet spore środki. Chcemy, żeby internet za dwa – dwa i pół roku był znaczącym źródłem przychodów, żeby przychody z tego tytułu wzrosły kilkukrotnie” – powiedziała prezes Agory.

Grupa Agory miała 7,72 mln zł zysku netto w III kwartale 2006 roku wobec 25,61 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 5,80 mln zł wobec 30,57 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 245,18 mln zł wobec 256,93 mln zł rok wcześniej.

Mimo znacznego spadku zysku netto był to wynik lepszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 1,44 mln zł straty netto. Analitycy spodziewali się w tym okresie od 8,2 mln zł straty do 6,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora ma 300 mln zł wolnej gotówki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl