SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora nie planuje zwolnień, w 2020 roku zatrudnienie zredukowano o 219 etatów

Grupa Agora pod koniec 2020 roku zatrudniała 2777 osób na umowę o pracę, zatrudnienie etatowe zmniejszyło się jednak o 219 w porównaniu do 2019 roku. Firma zaoszczędziła 28,6 mln zł na wynagrodzeniach i świadczeniach na rzecz pracowników i stałych współpracowników. W najbliższym kwartale nie planuje obniżki wynagrodzeń, ani zwolnień - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweSiedziba Agory, fot. materiały prasowe

Grupa Agora odczuła skutki pandemii przede wszystkim w związku z zamknięciem kin (jest właścicielem sieci kin Helios) oraz ograniczeniem wydatków na reklamę na całym rynku. W konsekwencji musiała ograniczać koszty w wielu obszarach.

Jednym z nich są wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników. W całym ub.r wydatki firmy w tym zakresie wyniosły 265,1 mln zł, po spadku rok do roku o 21,4 proc. W sprawozdaniu zaznaczono, że to „efekt zmniejszenia wysokości elementu zmiennego wynagrodzenia oraz redukcja zatrudnienia etatowego w Grupie”. W praktyce część osób otrzymała propozycję przejścia z umowy o pracę na umowę zlecenie (i/lub umowę o dzieło).

Agora nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń

Zatrudnienie etatowe w grupie Agora na koniec grudnia 2020 ub.r. wyniosło 2 277 etatów, zmalało w ciągu roku o 219. Spadek ten wynikał głównie z niższego zatrudnienia we wszystkich segmentach operacyjnych Grupy. Średnia wielkość zatrudnienia w 2020 roku wynosiła 2136 osób, w porównaniu do 2579 w 2019 roku.

Największe ograniczenie zatrudnienia miało miejsce w działalności prasowej oraz internetowej Agory. Czynnikiem, który wpłynął na mniejszą liczbę etatów była m.in. sprzedaż części przedsiębiorstwa Plan D (dawniej Domiporta), ograniczenie skali działalności Goldenline (wiosną ub.r. w ramach dobrowolnych odejść ze spółką pożegnało się 80 proc. pracowników) oraz sprzedaż Foodio Concepts.

W samym czwartym kwartale ub.r. koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników wyniosły 68,9 mln zł i były niższe o 22,9 proc. od tych odnotowanych w czwartym kwartale 2019 roku. To głównie efekt zmniejszenia wysokości elementu zmiennego wynagrodzeń (uzależnionego od wyników sprzedaży) oraz redukcja zatrudnienia etatowego w Agorze.

Zapytaliśmy zarząd czy w najbliższym kwartale planowane są obniżki pensji lub zwolnienia pracowników. Bartosz Hojka, prezes Agory odpowiedział nam, że „nie ma takich planów”.

W połowie kwietnia 2020 roku Agora zawarła porozumienie z Międzyzakładową Komisją NSZZ "Solidarność" Agory SA i Inforadia w sprawie planowanych przez spółkę obniżek kosztów wynagrodzeń i świadczeń w Grupie o 20 proc. na sześć miesięcy (do 15 października 2020 roku).

Zarząd Agory z mniejszym wynagrodzeniem przez pół roku

W sprawozdaniu finansowym za 2020 rok, Agora zaznaczyła, że „większa skala obniżek objęła zarząd i radę nadzorczą spółki”.
- Oszczędności z tytułu obniżki wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników i stałych współpracowników wyniosły 28,6 mln zł – czytamy w raporcie.

Obniżki wynagrodzenia zarządu domagały się związki zawodowe, działające w Agorze, o czym pisaliśmy jako pierwsi. Najbliższe spotkanie związkowców z przedstawicielami firmy planowane jest na 1 kwietnia, jednak ma ono dotyczyć zasad pracy zdalnej, a nie niższych pensji dla szefostwa.

Bartosz Hojka, pytany przez Wirtualnemedia.pl, jak zarząd podchodzi do propozycji związków zawodowych w sprawie obniżenia jego wynagrodzenia w związku z pandemią odpowiedział nam: - Wynagrodzenia zarządu w 2020 roku były niższe przez pół roku o 30 proc., a więc ta obniżka była większa niż w przypadku większości pracowników, których dotknęła 20 proc. redukcja wynagrodzenia. Nasze premie za 2019 rok nie zostały wypłacone – zaznaczył.

- Po drugie, chcę bardzo mocno podkreślić, że kwestia regulowania wysokości wynagrodzeń w przypadku indywidualnych osób, także członków zarządu nie leży w gestii związków zawodowych. Jesteśmy bardzo otwarci na dyskusję, na dialog ze związkami we wszystkich sprawach, które leżą w ich kompetencjach, natomiast kwestia wynagrodzeń zarządu leży w kompetencjach rady nadzorczej, która jest reprezentacją naszych właścicieli. Te wynagrodzenia są kształtowane w oparciu o bardzo konkretne wskaźniki, najczęściej dotyczące wyników finansowych oraz kapitalizacji i wyceny firmy - podkreślił Hojka, komentując tę kwestię dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Dodatkowo, członek zarządu Agory Tomasz Jagiełło otrzymał wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki Helios w wysokości 297 tys. zł (w 2019 roku było 356 tys. zł). Jego wynagrodzenie zasadnicze podlegało obniżeniu na takich samych zasadach, jak wszystkich pracowników spółki Helios. Pozostali członkowie zarządu i rady nadzorczej nie otrzymywali żadnych wynagrodzeń z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek zależnych, współkontrolowanych i stowarzyszonych.

Natomiast wynagrodzenie rady nadzorczej było w 2020 roku wyższe o 14 tys. zł w porównaniu do 2019 roku.

W ub.r. Agora wzrost wyników osiągnęła jedynie w pionie internetowym - przychody zwiększyły się o 2,3 proc., a zysk EBITDA z 28,9 do 45,1 mln zł. Segment outdoorowy zanotował spadek wpływów o 37,9 proc., radiowy - o 22,5 proc., a pion filmowo-książkowy (obejmujący głównie kina Helios) miał 17,2 mln zł straty EBITDA.

Dołącz do dyskusji: Agora nie planuje zwolnień, w 2020 roku zatrudnienie zredukowano o 219 etatów

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fox
Zwolnień nie będzie, brawo zarząd. Będą odejścia i rozstania, jak na Wiertniczej.
odpowiedź
User
Zwolniony - Przypadek?
TA - nie Nie będzie zwolnień..Tylko i wyłącznie planowane redukcje...
odpowiedź
User
rekruter
jak mówią, że nie będzie to znaczy, że na bank będą. To taka koro logika!
odpowiedź