SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora przeprosi Marka Piwowskiego za „Rejs” w „Czterech Kątach”

Reżyser Marek Piwowski prawomocnie wygrał proces z Agorą dotyczący dołączenia przed 10 laty filmu „Rejs” do miesięcznika „Cztery Kąty”. Firma ma przeprosić Piwowskiego i zapłacić mu 75 tys. zł za nieuwzględnienie go jako twórcy filmu.

Agora przeprosi Marka Piwowskiego za „Rejs” w „Czterech Kątach”

„Rejs” na DVD został dołączony do wydania miesięcznika „Cztery Kąty” w sierpniu 2003 roku. Na opakowaniu i płycie z filmem znalazły się nazwiska dwóch grających w nim aktorów, ale nie było nazwiska Marka Piwowskiego, reżysera i współscenarzysty „Rejsu”.

Z tego powodu Piwowski wytoczył Agorze proces o naruszenie autorskich dóbr osobistych poprzez pominięcie jego nazwiska na opakowaniu „Rejsu”. Sądy pierwszej i drugiej instancji przyznały rację reżyserowi, a Sąd Najwyższy, do którego Agora wniosła o kasację tych orzeczeń, potwierdziła je, nakazując firmie przeproszenie reżysera i wypłacenie mu rekompensatę w wysokości 75 tys. zł.

Adwokat Agory przekonywała, że na niektórych nośnikach cyfrowych, np. niewielkich pamięciach USB, nie można umieścić nazwisk twórców zamieszczonego na nich utworu. Ponadto Marek Piwowski, tak jak inni twórcy „Rejsu”, został wymieniony w jego napisach początkowych i końcowych. Jednak Sąd Najwyższy stwierdził, że wydawca utworu musi znaleźć sposób, jak na nośnikach umieścić odpowiednie informacje o jego twórcach.

Piwowski domagał się przed sądem wyższego odszkodowania - chciał kolejnych 75 tys. zł za nierzetelne wykorzystanie jego filmu. Pełnomocniczka reżysera tłumaczyła, że poczuł się on wręcz upokorzony, gdy „Rejs” został wykorzystany jak pospolity gadżet dołączony do czasopisma niemającego nic wspólnego z branżą filmową czy w ogóle sztuką.

Jednak Sąd Najwyższy orzekł, że wszystkie naruszenia przy dołączeniu „Rejsu” do „Czterech Kątów” wyniknęły ze złamania autorskich praw osobistych, za co wystarczającą rekompensatą są przeprosiny i 75 tys. zł. Ten wyrok jest prawomocny.

W sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Czterech Kątów” wyniosła 83 898 egz. (według ZKDP), dając magazynowi pozycję zdecydowanego lidera wśród pism wnętrzarskich (zobacz szczegółowe dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora przeprosi Marka Piwowskiego za „Rejs” w „Czterech Kątach”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SN
i już po 10 latach sprawiedliwość zatriumfowała
40 9
odpowiedź
User
hehe
Państwo działa! Ciekawe ile osób przerzucało papiery takiej sprawy…
16 8
odpowiedź
User
Adrian
Toż to można zapomnieć, o co się wnosiło pozew.
13 8
odpowiedź
User
:P
Poczul sie upokorzony, bo jego film potraktowano jako zwykly gadzet. Artysta! To nie trzeba bylo robic filmow i "sie sprzedawac". Az strach ze Lucas czy inna szycha to uslyszy i wyceni swe "upokorzenie" na miliardy dolarow - bo ich filmy kupuja ZWYKLI ludzie a nie krytycy czy zwiazani z branza. :)

Zaprawde, EGO niektorych ludzi siega stratosfery.
9 16
odpowiedź
User
Kiedy przeprosiny dla dziennikarzy i innych ludzi na umowach śmieciowych?
Kiedy Agora przeprosi za to, że podobnie jak ich prawicowi koledzy z innych redakcji wykorzystują polską młodzież na umowach śmieciowych? I nie widzą nic złego w zwykłych kradzieżach pomysłów. Jak nie płaci się za wykonaną pracę. Jak śmie sie twierdzić, że wycena będzie po wykonaniu pracy (czy sami dostają pensje po tym jak pracę wykonają? chyba więc nie dostają, bo sprzedaż Gazety ciągle spada). Kiedy skończy sie ta medialna hucpa?
20 8
odpowiedź