SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora Holding nie zmienia przedstawicieli w radzie nadzorczej Agory, OFE PZU proponuje byłego menedżera TVP

Agora Holding do rady nadzorczej Agory na kolejną kadencję zgłosiła obecnie zasiadające tam osoby: Dariusza Formelę, Tomasza Sielickiego, Andrzeja Szlęzaka, Wandę Rapaczynski i Macieja Wiśniewskiego. Natomiast OFE PZU Złota Jesień chce zmienić swojego przedstawiciela w radzie: Andrzeja Dobosza ma zastąpić Tomasz Karusewicz, w przeszłości związany m.in. z TVP, Ciechem i PZU.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PR Article

Andrzej Szlęzak jest w radzie nadzorczej Agory od grudnia 2005 roku, obecnie pełni funkcję przewodniczącego. Dariusz Formela jest w radzie od czerwca 2013 roku, Tomasza Sielicki od czerwca 1999 roku, Wanda Rapaczynski od czerwca 2014 roku, a Maciej Wiśniewski od listopada 2017 roku.

Wszyscy są w radzie przedstawicielami Agora Holding, która jest głównym akcjonariuszem Agory - ma jej walory stanowiące 11,6 proc. kapitału i dające 35,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Jak uzasadniono kandydatury tych osób na kolejną kadencję w radzie nadzorczej? Dariusz Formela i Tomasz Sielicki mają „unikalne doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania dużymi organizmami gospodarczymi, co jest szczególnie przydatne dla sprawowania funkcji członka rady nadzorczej Agory. O Andrzeju Szlęzaku napisano, że „posiada rozległą znajomość przepisów prawa, a w szczególności przepisów prawa spółek i prawa handlowego”.

„Związana z Agorą niemal od początku jej istnienia, pod jej przywództwem Agora wyrosła na jedną z największych i najbardziej znanych spółek medialnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada rozległą wiedzę na temat spółki oraz rynku medialnego zarówno w Polsce, jak i na świecie” - tak przedstawiono Wandę Rapaczynski. Dodajmy, że Rapaczynski pracowała w Agorze w latach 1998-2007, a od czerwca 2013 do marca 2014 roku była prezesem firmy.

Natomiast o Macieju Wiśniewskim napisano, że „posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie inwestycji na rynku kapitałowym zarówno w Polsce, jak i w Europie”, a szczególnie przydatna je jego „wieloletnia praktyka zawodowa na rynku kapitałowym”.

Tomasz Karusewicz ma zastąpić Andrzeja Dobosza

Z kolei OFE PZU Złota Jesień do rady nadzorczej Agory zgłosił Tomasza Karusewicza. Fundusz ma akcje spółki stanowiące 17,45 proc. jej kapitału i 12,76 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Tomasz Karusewicz przez ostatnie trzy lata był związany z Grupą PZU - jako dyrektor nadzorował pion technologii informatycznych oraz pion operacji, był też członkiem zarządu PZU Życie. Jednocześnie był w radzie nadzorczej Grupy Azoty. W PZU pracował już w latach 2007-2009 jako zastępca dyrektora biura inwestycji zagranicznych.

W latach 2010-2012 Karusewicz pracował w Telewizji Polskiej - kolejno jako zastępca dyrektora biura zarządu i spraw korporacyjnych oraz dyrektor biura audytu i kontroli wewnętrznej. W latach 2006-2008 był związany m.in. z Grupą Ciech.

Obecnie przedstawicielem OFE PZU w radzie nadzorczej Agory jest Andrzej Dobosz, został powołany do tej funkcji w czerwcu 2016 roku.

Zarząd Agory chce podwyżki dla członków rady, związkowcy przeciw

Kandydatury do rady nadzorczej Agory będą rozpatrywane podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy zaplanowanego na 12 czerwca. Zapowiadając to, zarząd spółki zaproponował znaczącą podwyżkę dla członków rady: z 9 do 12 tys. zł miesięcznie dla przewodniczącego i z 6 do 8 tys. zł dla pozostałych członków.

Uzasadniając to, zwrócono uwagę, że wynagrodzenie osób w radzie nadzorczej nie zmieniło się od 14 lat. - W tym czasie istotnie zmieniła się zarówno wysokość wynagrodzeń w Polsce, jak i zakres obowiązków i odpowiedzialności członków rad nadzorczych spółek giełdowych m.in. ze względu na nowe regulacje prawne. Dodatkowo, na przestrzeni ostatnich lat Grupa Agora istotnie zdywersyfikowała obszary swojej działalności operacyjnej, co wpłynęło na zwiększenie złożoności i różnorodności zagadnień wchodzących w zakres nadzoru rady nadzorczej Agory - stwierdził zarząd.

Ten pomysł mocno skrytykowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarności” działającej w Agorze i Inforadiu. - W spółce trwa jeszcze zwolnienie zbiorowe, w wyniku którego pracę straci przeszło 150 osób - naszych przyjaciół, kolegów, także działaczy związkowych. Nasza komisja działa niespełna 8 lat, negocjowaliśmy warunki 5 zwolnień zbiorowych, co daje średnią na półtora roku - zwrócili uwagę związkowcy.

- Jednocześnie ci, którzy stali przez ten czas na czele spółki, nie ponosili żadnych wyrzeczeń. Inkasowali wielomilionowe premie, hojne stałe wynagrodzenia i dywidendy - stwierdzono w oświadczeniu. - W uzasadnieniu uchwały czytamy, że wynagrodzenie członków rady nadzorczej „pozostaje na niezmienionym poziomie od 14 lat”. Większość pracowników Agory bardzo by chciała powiedzieć to samo o sobie - chcielibyśmy nie doświadczyć żadnej obniżki od 2005 - dodali.

Walne zgromadzenie będzie też decydować o tegorocznej dywidendzie - zarząd i rada nadzorcza firmy w połowie maja zaproponowały, żeby wypłacić akcjonariuszom 23,39 mln zł w dywidendzie, po 50 groszy na akcję.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych netto o 10,9 proc. do 308,4 mln zł, 37,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3,4 mln zł straty netto. Zwiększyły się jej przychody w kinach Helios, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały w pionach internetu, radia i druku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora Holding nie zmienia przedstawicieli w radzie nadzorczej Agory, OFE PZU proponuje byłego menedżera TVP

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
a kiedy rapaczyńska zmieniła nazwisko? nie była przecież "rapaczynski".
7 2
odpowiedź