SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora: UOKiK powinien zgodzić się na kupno reszty Eurozetu, to repolonizacja zwiększająca konkurencję dla RMF FM

Zarząd Agory zdecydował, że spółka zamierza skorzystać z opcji kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu, którego 40 proc. przejęła w lutym za 130 mln zł. Firma przygotowuje wniosek w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Agora uważa, że przejęcie przez nią pozostałych udziałów sprawi, że RMF FM będzie miał realnego konkurenta. - Dołączenie spółki Eurozet do naszego portfolio z jednej strony umożliwiłoby powrót tego aktywa w ręce polskiego inwestora, a z drugiej zintensyfikowałoby konkurencję na polskim rynku radiowym - argumentuje.

Article

W środę Agora poinformowała, że zamierza skorzystać z opcji kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu, którego 40 proc. przejęła w lutym za 130 mln zł. Firma przygotowuje wniosek w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK nie zajmuje jasnego stanowiska w sprawie w sprawie przejęcia reszty akcji. - Na razie nie wpłynął do nas wniosek, o którym informuje spółka i donoszą media. Mamy swoje postępowanie wyjaśniające, które jest w toku. Jeśli wpłynie wniosek, będziemy badać sprawę także i w tym aspekcie - informuje portal Wirtualnemedia.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Agora 40 proc. udziałów Eurozetu kupiła od Czech Media Invest w lutym br., płacąc 130,75 mln zł (we wtorek poinformowano o skorygowaniu ceny w dół o 81,4 tys. zł). Jednocześnie czeska spółka SFS Ventures przejęła 60 proc. udziałów Eurozetu (nie podano wartości tej transakcji).

Agora zyskała tzw. opcję call, czyli prawo do przejęcia od SFS Ventures tych udziałów. Będzie mogła z niego skorzystać między lutym 2022 a czerwcem 2022 roku.

Agora: bez negatywnych skutków dla rynku

Jak informuje nas biuro prasowe Agory, spółka nie przewiduje, że UOKiK zablokuje transakcję. - Na podstawie przeprowadzonych analiz prawnych jesteśmy przekonani, że nie ma podstaw, aby zgoda prezesa UOKiK nie została wydana. Uważamy, że, zgodnie z przepisami antymonopolowymi, zgoda powinna zostać wydana. Naszym zdaniem transakcja ta nie wywoła negatywnych skutków dla polskiego rynku, gdyż nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku radiowym, w szczególności poprzez powstanie pozycji dominującej - informuje Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze.

Nie chce natomiast komunikować żadnych zmian, jakie zamierza przeprowadzić po kupnie Eurozetu. - Na tym etapie postępowania, w szczególności bez uzyskanej zgody Prezesa UOKIK, rozważania na temat planów byłyby przedwczesne - informuje Graboś. Firma uważa nowy nabytek za cenny wkład w portfolio. - W opinii zarządu Agory spółka Eurozet jest bardzo atrakcyjnym aktywem medialnym. Dołączenie jej do naszego portfolio z jednej strony umożliwiłoby powrót tego aktywa w ręce polskiego inwestora, a z drugiej zintensyfikowałoby konkurencję na polskim rynku radiowym.

Graboś podkreśla też, że chce walczyć z obecnym liderem radiowego rynku, którym jest radio RMF FM. - Jego pozycja na polskim rynku radiowym jest bardzo silna i żaden z innych podmiotów nie jest w stanie samodzielnie z nim konkurować. Naszym zdaniem transakcja może za to zintensyfikować konkurencję pomiędzy ofertami reklamowymi głównych graczy na rynku radiowym i medialnym. Dla Agory przeprowadzenie tej transakcji oznaczałoby kolejny krok w realizacji strategii w zakresie rozwoju obecnie posiadanych biznesów - informuje nas biuro prasowe wydawcy.

Jak dodaje Graboś "z naszych obserwacji rynku wynika, że niektóre tego typu procesy mogą w praktyce trwać nawet ponad sześć miesięcy".

Eurozet ma pięć rozgłośni, Agora cztery

Zakupu 40 proc. udziałów Eurozetu Agora nie zgłosiła do akceptacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firma uzasadniała, że nabyła pakiet mniejszościowy, tym samym nie przejmując kontroli operacyjnej nad Eurozetem. UOKiK w marcu podjął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, sprawdza, czy spółka postąpiła prawidłowo.

Członkowie zarządu Agory dwa tygodnie temu na konferencji prasowej informowali, że firma przekazała regulatorowi wszystkie materiały, o które prosił. Nie wiadomo, jak długo potrwa jego postępowanie. Jest prowadzone w sprawie, a nie przeciw jakiemukolwiek podmiotowi.

Eurozet przede wszystkim nadaje Radio ZET, Chillizet, Meloradio, Radio Plus i Antyradio oraz wydaje ich serwisy internetowe. W ub.r. w ujęciu skonsolidowanym zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto.

Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Radio ZET miało 12,3 proc. udziału w rynku słuchalności, Radio Plus - 2,4 proc., Antyradio - 2,1 proc., Meloradio - 1 proc., a Chilli Zet - 0,2 proc. W sierpniu br. witryny internetowe Eurozetu zanotowały 9,74 mln użytkowników i 93 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Do Grupy Radiowej Agory należą stacje Radio Złote Przeboje (od czerwca do sierpnia br. miało 3 proc. udziału w rynku słuchalności), TOK FM (1,8 proc.), Radio Pogoda (1 proc.) i Rock Radio (0,4 proc.). W pionie radiowym Agora w pierwszej połowie br. zanotowała 50 mln zł przychodów (po spadku o 9,4 proc. w skali roku) i 8,2 mln zł zysku EBITDA (wobec 10,1 mln zł rok wcześniej.

„Rewolucji w Eurozecie nie będzie”

Medioznawca Maciej Myśliwiec w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że nie ma pewności, czy UOKiK wyda zgodę na przejęcie reszty akcji Eurozetu. - Agora ma już przecież sporą część rynku medialnego, może powstać wątpliwość, czy po kupnie nowej spółki medialnej nie dojdzie do sytuacji monopolu medialnego. Załóżmy jednak, że decyzja będzie pozytywna i Agora kupi resztę akcji Eurozetu. To może zmienić postrzeganie tej ostatniej spółki przez odbiorców i reklamodawców. Tutaj wiele będzie znaczyła siła marki Agory. Dołączając do bardzo silnego domu mediowego, Eurozet z jednej strony może zyskać, z drugiej stracić. Choćby reklamodawców, bo przecież trudno przewidywać, czy część z nich nie wycofa kampanii czy akcji społecznych po tym, jak Eurozet stanie się częścią Agory - mówi Myśliwiec.

Zdaniem naszego rozmówcy nie należy jednak spodziewać się ani gwałtownych ruchów kadrowych w  kupionej spółce, ani zmiany jej linii programowej. - Tutaj będzie mocno grała obawa przed stratą wyrobionego słuchacza, czy wiernego reklamodawcy. Można spodziewać się pewnych kosmetycznych zmian w zespole redakcyjnym, czy w managemencie, lecz trzęsienia ziemi raczej bym się nie spodziewał - prognozuje medioznawca.

Zdaniem Macieja Myśliwca, jeśli Eurozet zyskałby nowego właściciela, mogłoby to przyciągnąć np. dziennikarzy z innych, komercyjnych stacji radiowych. 

Agora zainwestowała w ROI Hunter, Online Technologies HR i Move TV

Jesienią ub.r. i w czerwcu br. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. ROI Hunter oferuje platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka.

W połowie lipca należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Na razie zapłaciła za nie 6,5 mln zł zaliczki.

Natomiast w zeszłym tygodniu Agora kupiła kolejne udziały spółki Online Technologies HR oferującej aplikację HRlink.pl do rekrutacji pracowników. W efekcie udział Agory w jej kapitale wzrósł z 46,15 do 79,8 mln zł.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost przychodów o 7,8 proc. do 578,2 mln zł oraz 10 mln zł straty netto (wobec 9,9 mln zł zysku przed rokiem). Mocno zwiększyły się wpływy z kin Helios i grupy AMS, a koszty obciążyło zamknięcie dwóch drukarni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora: UOKiK powinien zgodzić się na kupno reszty Eurozetu, to repolonizacja zwiększająca konkurencję dla RMF FM

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Na
"polskiego inwestora" :)
odpowiedź
User
IOP
trochę perfidne zagranie jak by nie patrzeć Agora to 100% Polski kapitał Eurozet to kapitał zagraniczny PiS dużo mówił nic nie zrobił w tej kadencji a pro po Repolonizacji Mediów to jak tutaj Firma z kapitałem 100% Polskim chce coś zrobić w tym kierunku ( Repolonizacji ) to Państwowa Instytucja jaką jest UOKIK powinna wydać zgodę skoro sobie Państwo nie radzi to ludzie biorą sprawy w swoje ręce a pro po Repolonizacji ;)
odpowiedź
User
widz555
Jest tylko drobny szczegół, repolonizacja według PiS to „teraz k.... my”. Więc albo „my” albo nikt.
odpowiedź