SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zmniejszyła stratę do 33 mln zł, wpływy 73 proc. w górę

W zeszłym kwartale przychody grupy Agora zwiększyły się o 73,4 proc. do 253,1 mln zł, głownie dzięki wznowieniu działalności przez kina Helios. Wynik EBITDA wzrósł z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, a strata netto zmalała z 59,4 do 33,1 mln zł.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

Przychody Agory ze sprzedaży biletów w kinach Helios sięgnęły w minionym kwartale 47,3 mln zł, a z przekąsek i napojów - 22,4 mln zł. Przed rokiem były zerowe, ponieważ w czasie lockdownu kina nie mogły działać, a gdy restrykcje rozluźniono na kilka tygodni na przełomie lutego i marca, Helios tak jak inni duzi operatorzy nie zdecydował się otworzyć swoich obiektów. Na dobre branża kinowa wznowiła działalność w maju ub.r.

W zeszłym kwartale sprzedano prawie 2,5 mln biletów do kin Helios (już 46 proc. przez internet), na frekwencję negatywnie wpłynęło to, że zgodnie z obostrzeniami covidowymi do końca lutego w kinach zajętych mogło być maksymalnie 30 proc. miejsc.

Dodatkowo przychody firmy Next Film produkującej i dystrybuującej filmy poszły w górę z 0,5 do 7,8 mln zł. Natomiast należąca do Heliosa sieć gastronomiczna Pasibus przyniosła w zeszłym kwartale 7,8 mln zł wpływów, wobec 5,4 mln zł przed rokiem.

Z kolei przychody reklamowe grupy Agora - generowane przez „Gazetę Wyborczą”, czasopisma, serwisy internetowe i spółki reklamy internetowej (m.in. Yieldbird), kina Helios, zajmującą się reklamą zewnętrzną grupę AMS i stacje radiowe - zwiększyły się o 15,3 proc. do 104,5 mln zł.

- Wzrost wpływów reklamowych związany był głównie z odbudową rynku reklamy po zniesieniu obostrzeń pandemicznych ograniczających działalność wielu przedsiębiorców w Polsce - podano w sprawozdaniu Agory. Zaznaczono, że przychody reklamowe najmocniej zwiększyły się w pionie reklamy zewnętrznej (o 88,7 proc. do 28,5 mln zł), wzrosły też w kinach oraz segmencie radiowym.

Koszty wyższe od przychodów

Wydatki operacyjne grupy Agora kwotowo nadal były wyższe od wpływów, ale wzrosły znacznie słabiej - o 41,1 proc. do 275 mln zł. Nakłady na usługi obce zwiększyły się o 57,5 proc. do 93,7 mln zł, a na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze - o 24,8 proc. do 90,2 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Procentowo mocniej poszły w górę nakłady na reprezentację i reklamę (o 78,8 proc. do 11,8 mln zł) oraz zużycie materiałów i energii i wartość sprzedanych towarów i materiałów (o 78,3 proc. do 32,1 mln zł).

Koszty finansowe zwiększyły się  z 11,2 do 13,4 mln zł, głównie z powodu wzrostu kosztów kredytów i leasingu z 5,5 do 7,5 mln zł.

W efekcie wyniki rentowności Agory poprawiły się: wynik EBITDA poszedł w górę z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, strata operacyjne zmalała z 49,5 do 22,7 mln zł, a strata netto - z 59,5 do 33,1 mln zł.

- W pierwszym kwartale br. pożegnaliśmy pandemiczne obostrzenia, co było szczególnie ważne dla naszego największego segmentu operacyjnego - Film i Książka, i liczyliśmy na to, że skupimy się wyłącznie na pracy nad poprawą wyniku - komentuje Bartosz Hojka, prezes Agory.

- Jednak szok wywołany napaścią Rosji na Ukrainę sprawił, że powrót na tory normalnej działalności opóźnił się. Dodatkowo, konflikt nasilił symptomy pogorszenia się koniunktury gospodarczej, które dawało o sobie znać już przed jego wybuchem, wzrosła też niepewność prowadzenia działalności biznesowej. Pomimo tego Grupa Agora stara się elastycznie dopasować do zmiennych warunków i koncentrować na odbudowie rezultatów finansowych – dodaje.

Agora wygrała z UOKiK, bez dywidendy i z nową osobą w zarządzie

W drugiej połowie kwietnia walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory powołało do zarządu Wojciecha Bartkowiaka, dyrektora operacyjnego „Gazety Wyborczej” (wskazała go pod koniec ub.r. Agora Holding, główny akcjonariusz Agory) i zatwierdziło mianowanie do zarządu na początku sierpnia ub.r. Agnieszki Siuzdak-Zygi.

Ponadto walne zdecydowało zgodnie z propozycją zarządu, że Agora nie wypłaci w br. dywidendy. Biznes firmy mocno ucierpiał po wybuchu epidemii zwłaszcza w zakresie kin Helios i grupy AMS. W ub.r. grupa Agora zanotowała 965,87 mln zł wpływów i 46,64 mln zł straty netto, a w 2020 roku - 836,46 mln zł przychodów i 130,24 mln zł straty netto.

W połowie kwietnia Agora zrolowała swoje zadłużenie kredytowe: podpisała umowę kredytu w rachunku bieżącym oraz kredytu refinansującego obecny kredyt, udzielony przez DNB Bank Polska. Łączna wysokość nowych kredytów to 67 mln zł.

W zeszłym tygodniu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmienił w całości decyzję prezesa UOKiK z początku ub.r. bezwarunkowo zakazującą Agorze kupna 60 proc. pakietu udziałów Eurozetu. Orzeczenie nie jest prawomocne, UOKiK zapowiedział odwołanie, a Agora nie może jeszcze zrealizować transakcji.

Podając pod koniec marca swoje wyniki finansowe za ub.r., Agora zapowiedziała, że według planu br. jej nakłady inwestycyjne wzrosną około dwukrotnie z 43,7 mln zł w ub.r., o ile nie pogorszy się sytuacja rynkowe. Firma chce inwestować głównie w obszarze reklamy cyfrowej, a także kina Helios i sieć Pasibus. Na koniec ub.r. miała już zakontraktowane 12,23 mln zł wydatków inwestycyjnych na aktywa trwałe.

Dołącz do dyskusji: Agora zmniejszyła stratę do 33 mln zł, wpływy 73 proc. w górę

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ola
Od kilku lat Agora upadala… teraz nastepuje reaktywacja ?
odpowiedź
User
andyd
powinni dopisać - ku ubolewaniu zwolenników prawicy i rządzących, którzy życzą jak najgorzej Agorze i Wyborczej i czekają, kiedy wreszcie upadną, zmartwię Was - nie upadną, sorry
odpowiedź
User
Zgred
Po co mają od razu padać - agonia też jest ciekawa. 50 tys. sprzedawanego nakładu już jest, czekamy na 30 tysięcy. Agora zostanie z dochodowym popcornem i filmami dla ludożerki, a zaczynała od Miłosza i Kołakowskiego. Piękny widok.
odpowiedź