SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zwolni 153 osoby. Tworzy 5 mln zł rezerwy

Agora i jej poligraficzna spółka zależna osiągnęły porozumienie ze związkiem zawodowym i radą pracowników co do przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących do 153 pracowników dwóch drukarni. Zwalniani dostaną dodatkowo rekompensaty w wysokości dwumiesięcznej pensji zasadniczej. W związku z kosztami zwolnień Agora utworzy rezerwę wynoszącą ok. 5 mln zł.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym Agora podała, że zwolnienia grupowe zaczęły się w poniedziałek i potrwają do 23 kwietnia. Obejmą do 153 pracowników zatrudnionych głównie w segmencie druku firmy. Jest to 57 proc. osób pracujących w tym pionie, a także po 90 proc. pracowników drukarni Agory w Tychach i Pile.

- Działalność poligraficzna Grupy Agora zostanie skoncentrowana w drukarni w Warszawie, a działalność operacyjna drukarni w Pile i w Tychach zostanie wygaszona do 30 czerwca 2019 r. Drukarnia w Warszawie ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, a tym samym najlepiej odpowiada na potrzeby własne Spółki oraz jej klientów - podała firma.

O planie realizacji takich zwolnień oraz zamknięcia dwóch drukarni Agora poinformowała trzy tygodnie temu. - Zlecenia od klientów z innych branż, w tym realizowane w technologii heatset, mają istotnie mniejszy udział w przychodach z działalności poligraficznej Grupy - ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nie były i nie są one w stanie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem coldsetowym. Biorąc pod uwagę perspektywy dla rynku usług druku w technologii coldset oraz postępującą cyfryzację mediów, nie jest możliwe zahamowanie trendu spadkowego w działalności poligraficznej Grupy Agora w jej obecnym kształcie - uzasadniła.

Dodatkowe 2-miesięczne rekompensaty dla zwalnianych

Negocjacje dotyczące warunków zwolnień Agora i jej spółka zależna Agora Poligrafia prowadziły z działającym w firmie związkiem zawodowym NSZZ „Solidarność” oraz radami pracowników obu spółek.

Jakie świadczenia dla zwalnianych uzgodniono? - Do odprawy wynikającej z przepisów prawa doliczone zostanie dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości równej wynagrodzeniu zasadniczemu brutto otrzymanemu łącznie przez takiego pracownika w okresie wypowiedzenia, powiększonego o rekompensatę równą wartości 2-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto danego pracownika, pod warunkiem faktycznego wykonywania pracy przez tego pracownika w okresie wypowiedzenia - opisała Agora.

Dodała, że na tych samych zasadach będzie się rozstawać z pracownikami, którzy mogą zostać zwolnieni z drukarni w Tychach i w Pile po 30 czerwca. - Pracownicy objęci zostaną także działaniami osłonowymi obejmującymi, m.in. wsparcie w poszukiwaniu pracy oraz przekwalifikowaniu - zaznaczono.

- Niezależnie od tego, tak jak w poprzednich zwolnieniach, Agora refundować będzie koszty przeszkolenia służącego pozyskiwaniu nowych kwalifikacji zawodowych (do 2000 zł, warunkiem jest wzięcie faktury i przedstawienie jej w Agorze w ciągu 3 miesięcy od ustania stosunku pracy; pracownik sam sobie wybiera, kto gdzie z czego go szkoli, fakturę trzeba wziąć “na siebie”, a potem podpisać z Agorą osobną umowę) - opisała NSZZ „Solidarność” działająca w Agorze i Inforadiu.

- Jeżeli ktoś ma dwadzieścia parę dni niewykorzystanego urlopu (w marcu to częsta sytuacja), to w praktyce oznacza, że za TRZY MIESIĄCE pracy dostanie sumę bliską ROCZNEMU wynagrodzeniu (ustawowe 3 + 3 + bonusowe 5 + ekwiwalent za urlop + 2000 na przeszkolenie). To nie są złe warunki - ocenił związek zawodowy.

 

5 mln rezerwy na koszty zwolnień

W związku ze zwolnieniami grupa Agora utworzy ok. 5 mln zł rezerwy, która obciąży wynik finansowy firmy w bieżącym kwartale. Zaznaczono, że ostateczna wysokość rezerwy zostanie podana w raporcie finansowym za ten okres.

Na koniec ub.r. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 711 etatów, o 136 mniej niż rok wcześniej. Firma ograniczyła wydatki na pensie w pionach prasy, internetu i druku, a więcej przeznaczyła na to w kinach Helios. Wynagrodzenie wypłacone członkom zarządu Agory wynosiło w ub.r. 5,37 mln zł, wobec 4,64 mln zł rok wcześniej.

W ub.r. grupa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto. Wzrosły jej przychody z biletów w kinach Helios i sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały z reklam kinowych.

W ostatnich latach firma dwa razy przeprowadziła zwolnienia grupowe. Wiosną ub.r. pożegnała się z 47 pracownikami z pionu druku (planowano zwolnić 53). Z kolei na przełomie 2016 i ub.r. zwolniła 176 pracowników - przede wszystkim z zespołu „Gazety Wyborczej”, a pod koniec 2017 roku rozstała się z kilkunastoma osobami współpracującymi z Gazeta.pl na umowach cywilnoprawnych.

Dołącz do dyskusji: Agora zwolni 153 osoby. Tworzy 5 mln zł rezerwy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aleksy
Zwalniają znaczy będą zatrudniać...
odpowiedź
User
UOKiK
Następny - Eurozet.
odpowiedź
User
Yeti
Czy po tej decyzji zarząd wypłaci premię? Tak pytam..
odpowiedź