SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy i zarząd Agory z dodatkowym spotkaniem w ramach negocjacji

W czwartek odbędzie się dodatkowe spotkanie między zarządem Agory a działającymi w spółce związkami zawodowymi. Wszystko w ramach negocjacji dotyczących grupowych zwolnień. „Solidarność” zaznacza, że negocjacje „wkroczyły w decydującą fazę”. - Wszystkim zależy, by zapewnić jak najlepsze warunki odpraw dla zwalnianych pracowników – mówi Bartosz Józefiak z Inicjatywy Pracowniczej.

Wnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w WarszawieWnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie

We wtorek odbyła się kolejna tura rozmów między zarządem Agory a działającymi w spółce związkami zawodowymi. Nikt nie informuje o szczegółach z uwagi na klauzule poufności.

- Dzisiaj z naszej strony padły konkretne propozycje, także finansowe, względem zarządu – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Bartosz Józefiak ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. - Czekamy na odpowiedź zarządu i będziemy rozmawiać dalej. Wszyscy mamy nadzieję, że do poniedziałku się dogadamy. I ja myślę, że się dogadamy, widzę po tych negocjacjach, że wszystkim zależy, by zapewnić jak najlepsze warunki odpraw dla zwalnianych pracowników. Mam wrażenie, że zależy na tym także zarządowi – podkreśla.

Józefiak przypomina, że poniedziałek 29 stycznia to ostatni termin, który ustawowo narzuca osiągnięcie porozumienia. I dodaje, że poza spotkaniem w piątek i poniedziałek ustalono, że związki spotkają się z zarządem także w najbliższy czwartek.

„Negocjacje z Zarządem ws. zwolnień grupowych wkroczyły w decydującą fazę. Przedstawiliśmy nasze postulaty, do których druga strona odniesie się w najbliższych godzinach” - napisała na swoim profilu na Facebooku„Solidarność”. „Rozmowy potrwają do poniedziałku, 29 stycznia. Zaplanowano jeszcze trzy sesje spotkań. Ponieważ osoby negocjujące ze wszystkich związków działających w Agorze podpisały klauzule poufności, na tym etapie nie możemy podać żadnych dodatkowych szczegółów. Trzymajcie kciuki, bo gramy ostro” - dodali negocjatorzy.

Niedawno zarząd Agory w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl zapowiedział, że w firmie będą podwyżki wynagrodzeń. Dodał też, że zwolnienia są konieczne w ramach „dostosowania struktur wydawniczych do realiów”, a „»Wyborcza« jest od lat przedsięwzięciem deficytowym, które Agora, pokrywając straty finansowe, wspiera w procesie dochodzenia do rentowności”. 

W styczniu br. Agora poinformowała, że w ramach zwolnień grupowych zamierza pożegnać się z maksymalnie 190 pracownikami z pionów prasy i internetu (to 14,15 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych w spółce). Zwolnienia mają zostać przeprowadzone do końca marca.

Komisja Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza tydzień później w poście na Facebooku stwierdziła, że to pracownicy poniosą konsekwencje zwolnień, „a oni dostaną premie i stanowiska”

Zwolnienia grupowe w Agorze i Heliosie ponad rok temu

W listopadzie i grudniu 2022 roku Agora rozstała się - w ramach zwolnień grupowych i programu dobrowolnych odejść - z ok. 80 pracownikami z segmentu prasowego i internetowego. Ze spółką pożegnały się m.in. szefowa działu Foto i Agencji Wyborcza.pl Beata Łyżwa-Sokół oraz dziennikarka ekonomiczna „Gazety Wyborczej” Adriana Rozwadowska, która o swoich motywacjach opowiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl

Równocześnie z sieci kinowej Helios zwolniono ok. 50 pracowników, a w efekcie nieprzedłużania wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów ubyło jeszcze 16 etatów. Agora szacowała, że na zwolnienia wyda ok. 3,6 mln zł, a od 2023 roku roku dzięki mniejszemu zatrudnieniu będzie oszczędzać ok. 6,7 mln zł rocznie.

W grupie Agora 2,6 tys. etatów

Na koniec trzeciego kwartału ub.r. zatrudnienie stałe w całej grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 584 etaty, z czego 359 etatów przypadało na Eurozet, którego kontrolny pakiet firma przejęła w lutym ub.r. Grupa Agora na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze wydała prawie 19 proc. więcej niż przed rokiem, spadek nastąpił jedynie w pionie prasowym.

W sprawozdaniu Agora zaznaczyła, że w 2024 roku istotnymi czynnikami dla niej będą presja płacowa i wzrost płacy minimalnej. Z początkiem stycznia minimalne wynagrodzenie brutto wzrośnie z 3 600 zł do 4 242 zł miesięcznie, a minimalna stawka godzinowa - z 23,50 zł do 27,70. W przypadku Agory ma to znaczenie dla wielu pracowników kin Helios i burgerowni Pasibus.

Czytaj też: 49 proc. Eurozetu będzie kosztować Agorę minimum 38,75 mln euro

W trzecim kwartale br. grupa Agora zwiększyła przychody o 36 proc. do 363,5 mln zł, głównie dzięki wzrostowi o prawie połowę wpływów kin Helios. Strata netto firmy zmalała z 24,5 do 13,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy i zarząd Agory z dodatkowym spotkaniem w ramach negocjacji

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Także tak
Tam prawie nie ma etatowych pracowników. Zdecydowana większość jest na śmieciówkach.
odpowiedź
User
pawel
Tym, ktorzy zostana dajcie etaty, chociaz minimalne, aby pozyczke mozna bylo wziac na meble dla dziecka.
odpowiedź
User
Prezes
Zwolnienia sa konieczne, trzeba zrobic rebalance jesli chodzi o zyskownosc firmy. Im wieksze, tym lepiej, bo wynik finansowy bedzie lepszy, a co za tym idzie akcje pojda w gore. Musimy myslec biznesowo.
odpowiedź