SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcja Ice Bucket Challenge w Polsce dała w miesiąc milion złotych

Od sierpnia akcja Ice Bucket Challenge przyniosła Stowarzyszeniu Dignitas Dolentium 950 tys. zł. - Pieniądze wpłacają duże korporacje, osoby publiczne oraz anonimowi darczyńcy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Jurzyc, sekretarz Stowarzyszenia.

Yuri DrabentArticle

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (ALS). Zostało utworzone przez chorych i ich rodziny. Numer konta właśnie tej organizacji był najczęściej upubliczniany pod filmikami z akcją Ice Bucket Challenge. Do ubiegłego piątku na konto stowarzyszenia wpłynęło 950 tys. zł, a suma ta cały czas rośnie.

Pierwsze przelewy z tytułem „Ice Bucket Challenge” zaczęły napływać na konto Dignitas Dolentium na początku sierpnia. Najpierw były to drobne kwoty, później zaczęły stopniowo rosnąć. Obecnie Stowarzyszenie otrzymuje ponad tysiąc wpłat dziennie.

W charytatywną stronę Ice Bucket Challenge zaangażowały się nie tylko duże korporacje i znane nazwiska, ale również anonimowi darczyńcy. - Najczęściej wpłacają oni 100-200 zł - mówi Wirtualnemedia.pl Sławomir Jurzyc, sekretarz Stowarzyszenia Dignitas Dolentium. Wpłaty od osób publicznych to około 500-800 zł, zaś duże firmy i marki przelewają średnio od tysiąca do 1,5 tys. zł. - Zdarzają się przelewy na kwotę 2 zł, ale notujemy również sumy wielkości 15 tys. zł. Za wszystkie bardzo dziękujemy - dodaje Jurzyc.

Dignitas Dolentium nie było przygotowane na tak duży odzew polskich internautów. Na razie pieniądze są gromadzone, a cele statutowe są realizowane na bieżąco. Członkowie Stowarzyszenia jeszcze nie zdecydowali, na co zostaną przeznaczone środki z akcji Ice Bucket Challenge.

Przypomnijmy, że idea Ice Bucket Challenge narodziła się w USA i stamtąd przywędrowała do Polski. Chodzi w niej o wsparcie fundacji pomagających osobom chorym na ALS. Według zasad przyjętych w zabawie, osoba nominowana ma 24 godziny, aby wylać na siebie kubeł lodowatej wody (czyli wykonać tzw. splash), zasilić konto fundacji, nakręcić pokazujący film i umieścić go w internecie.  Wskazuje w nim kolejne trzy osoby, które powinny dokonać tego samego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Akcja Ice Bucket Challenge w Polsce dała w miesiąc milion złotych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Sorry, ale Ice Bucket Challenge i jakiś głupi splash to nie jest to samo. W tym splashu o wpłacaniu pieniędzy na konto jakiejkolwiek fundacji nie było mowy.
odpowiedź
User
Yuri Drabent
Szanowni redaktorzy Wirtualnych Mediów,

TO. NIE. JEST. SPLASH. To IceBucketChallenge, który zbiera kasę.

Seriously, ile czasu i wody (pun intended) musi upłynąć, żeby zobaczyć (fundamentalne) różnice pomiędzy tymi akcjami.

pozdr,
yuri
odpowiedź
User
Tomek
Jesteśmy w Polsce do cholery, czy już nie? Jaki splash? O co chodzi?
odpowiedź