SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktorka-przedszkolanka w reklamie Knoppers nie wprowadza w błąd

Komisja Etyki Reklamy odrzuciła protest zarzucający spotowi telewizyjnemu Knoppers wprowadzanie odbiorców w błąd. W reklamie główna aktorka jest przedstawiona jako przedszkolanka.

Aktorka-przedszkolanka w reklamie Knoppers nie wprowadza w błąd

Skarga przeciwko telewizyjnemu spotowi wafelków Knoppers, którą otrzymała Komisja Etyki Reklamy, dotyczyła występującej w nim kobiety przedstawianej jako przedszkolanka Alicja Nowak. Autor protestu zwrócił uwagę, że tak naprawdę bohaterkę tę odgrywa aktorka, co wprowadza widzów w błąd. „Reklama korzysta sprytnie z prestiżu, jakim cieszy się osoba zajmująca się dziećmi, przez co może sugerować rodzicom zakup danego produktu, powołując się na autorytet przedszkolanki” – ocenił odbiorca.

Na podstawie skargi reklamie postawiono zarzuty nadużywania zaufania oraz braku doświadczenia lub wiedzy odbiorców. Przekaz oskarżono również o to, że w ten sposób narusza zasady uczciwej konkurencji, wpływając na decyzję klientów co do zakupu promowanego produktu.

Odpowiedzialna za tę kampanię firma Storck podkreśliła, że przedszkolanka nie występuje w reklamie Knoppers jako ekspert z dziedziny żywności i nie przekonuje odbiorców o rzekomych zaletach produktu z pozycji fachowca. „W istocie postać przedszkolanki oraz środowisko jej pracy stanowią zaledwie tło dla całego projektu reklamowego, a aktorka wcielająca się w tę rolę nie epatuje widzów ani wprost, ani pośrednio autorytetem osoby opiekującej się dziećmi” – oceniło przedsiębiorstwo.

W oświadczeniu Storck zwrócono również uwagę, że w reklamach powszechnie zatrudniani są profesjonalni aktorzy i o ile nie występują jako autorytety naukowe czy sportowe, nie narusza to jakichkolwiek norm prawnych czy etycznych. Natomiast przedszkolanka w powszechnej świadomości nie jawi się jako szczególny autorytet naukowy czy moralny. Ponadto firma zaznaczyła, że reklama nie ma na celu nakłonienia rodziców do kupowania wafelków Knoppers swoim dzieciom, tylko ogólnie promuje ten produkt jako smaczną przekąskę dla osób dorosłych. „W tej sytuacji, dzieci i miła pani opiekująca się nimi stanowią jedynie ciepłe i przyjazne odbiorcy tło przekazu” – podkreśliło przedsiębiorstwo.

Rozpatrująca tę sprawę Komisja Etyki Reklamy oceniła, że przedszkolanka w spocie Knoppers nie zachęca bezpośrednio do spożywania produktu, powołując się na wiedzę lub umiejętności charakterystyczne dla wykonywanego przez nią zawodu. W związku z tym instytucja uznała, że przekaz nie wprowadza odbiorców w błąd, nie naruszając tym samym kodeksu reklamowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktorka-przedszkolanka w reklamie Knoppers nie wprowadza w błąd

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lusi
Czy ktoś może wie gdzie w necie można obejrzeć tą reklamę?
8 8
odpowiedź
User
Zyzia
jak nazywa się aktorka grająca te reklame?
a reklame obejrzec mozna na www.youtube.pl
9 8
odpowiedź
User
Syśka
Reklama

www.youtube.com/watch?v=oeieAsB7xzo

a aktorka to : Joanna Moro
8 9
odpowiedź