SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa OFE wzrosły do 201 mld zł w lipcu

Wartość środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) wzrosła o 4,1% w skali miesiąca (tj. o 7,8 mld zł) w lipcu i wyniosła 201,0 mld zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa OFE wzrosły do 201 mld zł w lipcu

Po dwumiesięcznej przerwie aktywa funduszy emerytalnych ponownie zyskały na wartości, poddając się tym samym długoterminowej tendencji panującej na tym rynku. Po raz pierwszy w historii środki zgromadzone w ramach II filara systemu emerytalnego przekroczyły granicę 200 mld zł.

Od początku roku wzrost wartości środków wynosi blisko 13%, czyli ponad 22 mld zł.

„Głównym powodem istotnego wzrostu aktywów w lipcu był bardzo dobry wynik zarządzania, na poziomie +5,1 mld PLN. Był on możliwy dzięki wysokiemu udziałowi akcji w portfelach funduszy. Na koniec czerwca średni ważony udział akcji w portfelach funduszy wynosił blisko 33%”- podano w raporcie.

Obok silnych wzrostów na rynku akcji, indeks WIG zyskał w lipcu 7,8%, aktywom funduszy emerytalnych sprzyjała sytuacja na rynku długu, gdzie nastąpił spadek rentowności papierów dłużnych. Wskaźnik IROS, który mierzy koniunkturę w tym segmencie rynku zyskał 0,72%, co jest najlepszym wynikiem od 4 miesięcy.

W lipcu nie odbyła się sesja transferowa, zatem, obok wyniku zarządzania, wpływ na wartość aktywów miała tylko pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o 2,9 mld zł.

W ub. miesiącu wszystkie fundusze emerytalne odnotowały wzrost wartości aktywów. W podziale na instytucje, największy procentowy wzrost wykazały, posiadające najwyższy udział akcji w portfelu, OFE Polsat (4,3%) oraz drugi pod względem wielkości zarządzanych środków - ING OFE (4,3%). 

Na trzecim miejscu z dynamiką na poziomie 4,2%, znalazło się OFE Pocztylion. Wzrost aktywów na poziomie średniej wykazał fundusz Aviva OFE (4,1%), który wciąż zarządza największymi aktywami na naszym rynku funduszy emerytalnych. (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE wzrosły do 201 mld zł w lipcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl