SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa OFE wzrosły do 234,6 mld zł

Wartość środków zgromadzonych na kontach otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła czwarty raz z rzędu, osiągając poziom 234,6 mld zł na koniec maja. W ub. miesiącu, podobnie jak w lutym, wzrost aktywów nie był duży i wyniósł zaledwie 16 mln zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa OFE wzrosły do 234,6 mld zł

Od początku 2011 roku aktywa OFE zyskały na wartości 6%, co odpowiada kwocie w wysokości 13,3 mld zł.

"W minionym miesiącu do niewielkiego wzrostu aktywów przyczyniły się dwa czynniki. Pierwszym i zarazem najważniejszym z nich był przelew środków z ZUS, którego wartość w maju wyniosła prawie 2 mld zł. Jego wartość ukształtowała się zatem na poziomie średniej za ostatnie 12 miesięcy" - podano w raporcie.

W ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku, ZUS przelał do OFE 10,3 mld zł, czyli najwięcej w dotychczasowej historii drugiego filara w Polsce. Dla porównania w analogicznym okresie 2010 roku było to 9,6 mld zł.

"Drugim czynnikiem, który zadziałał in plus na wartość drugofilarowych środków w maju, były natomiast dodatnie stopy zwrotu wypracowane przez zarządzających OFE. Zwiększyły one wartość zarządzanych aktywów o 0,6 mld PLN. Co prawda, na tle historycznych wyników rezultat ten jest relatywnie słaby, ale tym razem zarządzającym nie sprzyjała koniunktura na GPW" - podano także.

Wartość indeksu WIG20, gdzie fundusze emerytalne mają ulokowany istotny udział swoich środków, spadła o 0,3%. OFE zdołały jednak wypracować dodatnie wyniki, głównie dzięki pozytywnej sytuacji na rynku obligacji Skarbu Państwa. Wartość indeksu IROS wzrosła w maju o 0,8%.

W maju, na wielkość majątku zarządzanego przez fundusze emerytalne, ujemny wpływ miały rozliczenia sesji transferowych uczestników OFE. Według szacunków Analiz Online ubiegłomiesięczna wartość tych rozliczeń była relatywnie wysoka i wyniosła blisko 2,5 mld zł, co oznacza, że o tyle zostały przejściowo obniżone aktywa netto OFE.

  • Więcej informacji:
  • OFE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE wzrosły do 234,6 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl