SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa TFI wzrosły do 105,21 mld zł

Aktywa netto TFI, po dwóch miesiącach spadków, wzrosły o 3,9% (tj. 3,7 mld zł) w skali miesiąca do 105,21 mld zł na koniec lipca, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa TFI wzrosły do 105,21 mld zł

„Dynamika zmian na poziomie +3,9% pozwoliła nie tylko na odbudowanie aktywów po dwóch miesiącach spadkowych, ale doprowadziła do podwyższenia ich wartości do poziomu nienotowanego od ponad 2 lat”- podano w raporcie.

Do wzrostu wartości aktywów przyczyniła się przede wszystkim dobra koniunktura na rynku akcji, a także rosnące ceny obligacji. Dzięki poprawie klimatu inwestycyjnego na świecie, główny indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał w lipcu 7,8%, a WIG20 wzrósł o 9,0%.

W lipcu mieliśmy inwestorzy powrócili także na rynek długu, dzięki czemu indeks obligacji skarbowych IROS zwiększył swą wartość o 0,72%. Dzięki temu większość funduszy wypracowała w lipcu dodatnie stopy zwrotu.

„Szacujemy, iż wynik zarządzania wzbogacił aktywa o ok. +2,7 mld PLN. Pozostały +1 mld PLN to dodatnie saldo wpłat i wypłat dokonywanych przez klientów. Spora część tej kwoty (ponad +200 mln zł) jest pochodną uruchomienia działalności przez nowego gracza na rynku, czyli AXA TFI”- czytamy także.

Liderem w zakresie napływów, po jednomiesięcznej przerwie, ponownie zostały fundusze gotówkowe i pieniężne. Największy odpływ dotyczył produktów inwestujących w polskie papiery dłużne.

Najwyższą dynamiką zmian (5,9%) zanotowały fundusze akcyjne, a ich udział w rynku wzrósł o 0,6 pkt proc. do 27,5% na koniec lipca. Zaraz za tą grupą plasują się fundusze gotówkowe i pieniężne (5,5%), w których znaczna część wzrostu aktywów była wynikiem nowych wpłat od inwestorów.

Wzrostem aktywów w lipcu grupy zanotowały fundusze lokujące aktywa na rynku akcji oraz rynku długu, czyli fundusze mieszane (4,0%) oraz stabilnego wzrostu (2,4%).

W przypadku funduszy ochrony kapitału wzrost poziomu aktywów o 3,0% to zasługa nowoutworzonego funduszu z oferty KBC TFI, do którego klienci wpłacili ponad 100 mln zł nowych środków.

Również fundusze dłużne, mimo odpływu kapitału, dzięki dobrej koniunkturze na rynku długu, zdołały zwiększyć wartość zgromadzonych środków o symboliczne 0,2%. Tyle samo zyskały na wartości aktywa funduszy nieruchomości.

W pozostałych dwóch przypadkach odnotowaliśmy spadek wartości aktywów, sięgający w przypadku funduszy surowcowych -9,3%. Tak duży spadek to przede wszystkim efekt bardzo słabych wyników inwestycyjnych, do których przyczyniło się taniejące złoto.

Aktywa funduszy sekurytyzacyjnych straciły w lipcu na wartości -2,9%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI wzrosły do 105,21 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl