SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktywa TFI wzrosły do 90,3 mld zł

Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosły w listopadzie o 1,6 mld zł, tj. o 1,6% w skali miesiąca do 90,3 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami w poniedziałek. Spółka podkreśla jednak, że w wyniku tym po raz pierwszy uwzględniła aktywa MCI TFI (w wysokości 267 mln zł).

Aktywa TFI wzrosły do 90,3 mld zł

"W stosunku do poprzedniego miesiąca, przyrost aktywów wyniósł +1,6 mld zł (+1,8%), trzeba jednak pamiętać, że po raz pierwszy w raporcie uwzględniliśmy aktywa MCI TFI. Chociaż procentowa skala wzrostu należy do najniższych w tym roku, to jednak biorąc pod uwagę zmienną koniunkturę na rynku akcji, wynik ten trzeba uznać za przyzwoity" - głosi raport.

W październiku wzrost aktywów TFI wyniósł 0,5% m/m wobec 2,6% we wrześniu i 4,9% w sierpniu.

"Ze względu na pierwsze od kwietnia osłabienie złotówki (nasza waluta w relacji do euro potaniała o -2,4%) dynamika aktywów była w ujęciu walutowym wyższa niż w złotowym, a ich poziom wzrósł do 21,8 mld euro" - czytamy dalej.

W ujęciu walutowym aktywa TFI osiągnęły najniższy poziom w lutym, czyli wtedy, co w ujęciu złotowym. "Od tego czasu ich wzrost liczony w euro wynosi już ponad +50%. Jest to w dużym stopniu zasługa umacniającej się złotówki" - podkreślają analitycy.

W ujęciu złotowym aktywa funduszy wzrosły od najniższego tegorocznego poziomu o 1/3, czyli o 22 mld zł.

"Od marca bieżącego roku, czyli od 9 miesięcy, rynek krajowych funduszy inwestycyjnych wykazuje wzrost aktywów. Na koniec listopada zgromadzone w funduszach środki przekroczyły poziom 90,3 mld zł, co jest poziomem wyższym niż we wrześniu ubiegłego roku (86,5 mld zł), ale niższym niż w sierpniu (92,1 mld zł). Można zatem powiedzieć, że aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce są bardzo bliskie poziomu sprzed upadku Lehman Brothers. W dalszym ciągu nie został on jednak osiągnięty" - napisano w raporcie.

Od powrotu koniunktury, czyli od lutego głównym powodem szybkiego wzrostu aktywów są coraz lepsze wyniki w segmencie funduszy akcji. Jednakże w samym listopadzie najwyższy wzrost odnotowano w segmencie funduszy pieniężnych i gotówkowych - o 4,2%, co wynikało głównie z napływu nowych środków.

"Ze względu na korzystny bilans miesiąca na rynku akcji solidnie zaprezentowały się również fundusze akcyjne (+3,1%), mieszane (+1,8%) oraz stabilnego wzrostu (+0,8%). Ujemna dynamika aktywów była natomiast widoczna w grupie funduszy dłużnych (-0,1%) oraz ochrony kapitału (-1,2%)" - głosi dokument.

W ujęciu rocznym największy wzrost aktywów wykazuje segment funduszy akcyjnych (50,7%) oraz segment funduszy dłużnych (49,1%).

  • Więcej informacji:
  • TFI
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI wzrosły do 90,3 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl